MAAILMA PIKIMAL LIIVARANNAL: Kerli Nõu Bangladeshis, 120-kilomeetrisel Cox Bazari rannaribal.

1) Kel piiritu reisikihk, võimalused ja ajafaktor imekombel kokku langevad, soovitaks hoobilt alustada just ümbermaailmareisiga. Tuleb nii majanduslikult ökonoomsem kui pehmendab ajavööndite vintsutusi. Autoril paraku tagantjärele tarkusena õpitud nipp.

2) Pikkade lendude eel tasub kassast üle küsida, kas ei saaks varem broneeritud istekohta mingi nipiga vabale istmereale muuta. Lennuki tagaosas üksinda neljases rivis üle ookeanide lennata on vaese mehe äriklass.

3) Joogid lennujaamas ja lennukites on pahatihti kallid: 2 (või enam) eurot hoiate pudelivee pealt edaspidi kokku, kui oma tühja plastpudeliga turvakontrollist läbi tulete ja WC kraanist pudeli uuesti täis lasete. (Helsingis, Singapuris ja Kataris on pärast turvakontrolli selleks suisa spetsiaalsed kraanisegistid.)

4) Talvisel ajal suurte lennujaamade kaudu ümberistumistega palmi alla lennates tasub jakk ligi hoida. Halva õnne korral tuleb plätudes ja võrksärgis 15 minutit jäises lennujaamabussis lõdiseda.

5) Kõigile teada-tuntud sihtkohad tunduvad küll turvalised, kuid ülivõrdes mälestused tuuakse paraku kaasa eelkõige massturismist puutumata jäänud paikadest. Siinkirjutaja lemmikmaad: Antarktika, Paapua Uus-Guinea, Uus-Meremaa.

6) Kuidas ära tunda pesuehtne turistilõks? Mitmesse keelde tõlgitud menüü, eri valuutades hinnakirjad või talutavat inglise keelt rääkivad teenindajad.

7) Romantilised kujutelmad müstilistest raskesti ligipääsetavatest sihtkohtadest on tegelikkuses eksklusiivsed ja õhkamapanevad ehk vaid veel hinna poolest. Maailm on muutunud ühetaoliseks. Jõulude ajal reisile sattudes kuuleb igast taksoraadiost „Aisakella“, ainult eri keeltes.

8) Mida vähem arenenud riik, seda rohkem raha lääneliku elustandardi säilitamiseks üldjuhul tuleb välja käia. (Erandiks mõned Aasia riigid.)

9) Reisitordi kirsiks on inimene. Põgusate kokkupuudete elumuutvaid tagajärgi ei maksa alahinnata.

10) Ärge kuulake mitte kellegi reisialast nõu. Oma silm on kuningas.

11) Reisimise parim osa on kojutulek.