Eesti Ekspressi ajakirjanik Krister Kivi. Foto: Mark Raidpere

Bussid on alati olnud täis, kuulus 2 + 2 reegel* kaotab kehtivuse kohe, kui klient jala ühissõidukisse tõstab. Kuuldavasti polevat teisiti ökonoomne talitada. Kuuldavasti olla valitsuses varem kevadel kaalutud, kui palju tühjade kohtade kompenseerimine vedajaile maksaks (Lätis näiteks peab iga teine iste tühjaks jääma), ja siis plaanist õudusjudinatega loobutud. Nii peamegi distantseeruma vabas õhus, et siis lõimuda oma rahvaga õlg õla kõrval bussiistmetel.

Muidugi võiks endale osta lisakoha, kuid sageli pole seda saadaval. Võib kasutada maski, kui see kaasreisijate nuuskamist ja köhimist (mida kostab igal bussireisil) veidigi mahendada aitab. Või siis valida rõõmus pohhuism, mida praktiseerisid kaks käharpäist matrooni Riia-Tallinna liinil, kus mask Läti seaduste tõttu kohustuslik. Õige pea riputati näokate küll ühte sanga pidi kõrva külge ja asuti kaasavõetud söögivarude kallale. Krõmpsus hapukurk ja lurtsus rasvapirukas, mida erilise naudingu saamiseks kasteti veel ka magusa jogurti topsikesse.

Kas bussifirmad siis midagi reisijate tervise huvides ei tee, tuleb küsida. Muidugi teevad. Lux Express näiteks on väga vastutustundlikult sulgenud oma klientide tervisele mõeldes seni tasuta kohviautomaadid ja kaotanud ka seni Lounge-piletite hinnas sisaldunud pudelivee. Nii on vähem põhjuseid suud lahti teha. Pole midagi köhida.

* 18. juunil otsustas riik asendada 2+2 reegli inimeste hajutamise nõudega.