Lissaboni minnes tasub külastada ka küla, kus jumalaema end sajand tagasi ilmutas. Ja muidugi silmad ja suu ka kulinaarsete imede osas lahti hoida. Tekst ning pildid Heli Grauberg.

Jalutades mööda Lissaboni vana Alfama linnaosa pimedaid kitsaid tänavaid, kriibib kõrvu kirglikult valus ja dramaatiline laul. See sügav tundepuhang luitunud kohvikute uste tagant on fado: jutustus õn­netust armastusest, kurbusest ja üksindusest. Portugali tuntuim muusikastiil, mida Lissabon ise loonud ja mida vanemad laulikud õpetavad edasi noorematele. Sõna fado tuleb ladina sõnast fatum, mis tähendab „saatust“. Laulja riietub musta ja teda saadavad akustiline või klassikaline portugali kitarr viola. Musta kantakse tänapäeva esimese legendaarse fadista, prostituut Maria Severa mälestuseks.

Eurovisioni 2017. aasta võitja Salvador Sobrali fado stiilis võidulaul on kui portugallase hinge peegeldus.

Fado muusikamajades ehk Casas de Fados on joogi-söögi hinnad üldjuhul keskmisest kõrgemad, kuid toit ei pruugi pakkuda maitseelamusi (Tripadvisori andmetel). Laud tuleks aga siiski ette broneerida, sest soovijaid fado-õhtutele jätkub.

Avalehele
0 Kommentaari
Loe veel: