.

Marsruut: Juba-Kairo-Kopenhaagen
Klass: äriklass
Aeg: mai 2012
Hinne: 4

Neisse dekaadidesse mahub nii noorusaja kuulsust kui katastroofe – mäletatavasti kukutas meelemõistuse kaotanud piloot 13 aastat tagasi halloween’i-õhtul ookeani New Yorgist Kairosse suundunud Boeing 767, mille pardal oli 217 reisijat. Kuldses vanaduses on siiski saabunud stabiilsus ning juba neli aastat kuulub Egyptair Lufthansa, Austriani jt partnerina maailma suurimasse lennundusühendusse Star. Boonusmiile kasutades õnnestus hiljuti proovida Egyptairi äriklassi teenindust kahel keskpikal (nelja-viietunnisel) lennul.

Kui Euroopas on äriklass selle klassikalisel kujul kadunud, siis Egyptairil on ka väiksemais Boeinguis ja Airbusides esimese salongi toolid ikka hiiglaslikud. Pastelsetes rohekates, sinistes, beežides ja kollastes toonides tekstiil mõjub meeldivalt tsiviliseeritult ja turvaliselt. Stardi eel jagatavad kuumad lõhnastatud käterätid ning külmad mahlad (eriti hea tundus valge paks guaavimehu) on samas ka teeninduse parimaks osaks, sest asjaolu, et Egyptairi lennukites ei leidu tilkagi alkoholi, on läänemaailmast tulnul raskem heaks kiita. Toitu pakutakse valge lina ja ehtsa lauahõbeda kaasabil, kuid road – valida saab kala riisiga, loomaliha kartuliga või kana pastaga – maitsevad Eesti sööklatoidu kombel. Ka eelroog – mõni viil juustu, tükike soolalõhet ja paar närtsinud porgandipulka – tundub traagiliselt vaimuvaene. Kus on baba ghannoug ja grillkalmaarid, kus on kushari?

Kuna Egyptairi pardaajakiri Horus ning kõrvu valutama panevalt krabisev muusikavalik aega sisustada ei aita (pikamaalendudel, tõsi, võib meelelahutusprogramm olla parem), on Egyptairiga sõites kasulik võtta kaasa hea raamat. Ning näiteks pakike pähkleid, sest kui eine läbi, ei tule kambüüsist enam mitme lennutunni jooksul midagi söödavat, ei tasuta ega raha eest. Küll võib nautida ehtsast värskest piparmündist valmistatavat teed, mida stjuardessid hea meelega toovad. Teeninduse inimlik pool ongi kulinaarsest mõõnast hoolimata kõrgel tasemel, naeratav ja suurejooneline. Kui palusin vett, saabus seda 1,5-liitrine pudel, ning salvrätte soovides laekus neid terve logodega kaunistatud pakk. Ka majutab Egyptair pikemailt lendudelt saabujad (need, kel muidu Kairo uhiuues terminalis pikk ootamine ees seisaks) tasuta lennujaama Novoteli. Kuivõrd kohtasin hotelli õhtusöögilauas ka lennukis silmajäänud turistiklassireisijaid, paistis see pakkumine meeldivalt laienevat mõlemast kabiinist tulnuile.

PS Kangemat kraami tohib Egyptairi lennukites juua küll, ainult et risti vastupidi läänemaailma lennuliinidel levinud kombele. Nagu selgitas purser, on Egyptairil kohtu poolt keelatud alkoholi pakkuda, ent lennusaatjad on valmis abistama klaasidega (ja vajadusel jääga) neid januseid mittemoslemeid, kel endal pudel kaasas. Loodetavasti siiski jälgides, et alkoholitarbimise kõrvalnähud liiga ilmsiks ei muutuks. Kui vaja, siis lausa kullipilgul.