Ja Budapest on odav! Süüa-juua saab Pesti baarides-restoranides soodsamalt kui Tallinnas; ja mõnusaid kohti on nii palju, et avastamisrõõmu jagub kauaks – mitte nii, et paari päevaga on ring peal ja kõik näod pähe kulunud. Eriti kui teile meeldib mustlas-, juudi- ja balkanihõnguline muusika. Juba stagnaajal oli Budapest suur suitsetajate kants, ja selline mulje jäi linnast ka praegu – veel mõni kuu on jäänud avalike kohtade suitsukeelu alguseni. Ütleme, et meeleolult ja visuaalialt on suitsune baar kaunis, kuigi punased silmad ja haisvad juuksed on kerged tekkima.


Ent nende vastu aitab järgmisel päeval ükskõik milline spaa – raviv vesi rakendati linnas inimese keha teenima juba peagu kaks tuhat aastat tagasi – roomlaste ajal. Haripunkti jõudis termaalvee ja saunade kasutamine aga Osmanite impeeriumi aegu – umbes sellest saati on Budapesti kutsutud ka reumaatikute Mekaks.


Tuntuim ja hinna-kvaliteedi suhtes parim on Széchenyi spaa – seal võib veeta terve päeva (pileti hind kogu päeva külastuse eest on 2400 forinti ehk umbes 150 krooni. Ja just Széchenyi on too arhetüüpne Budapesti spaa, millest me kõik oleme näinud pilte, kuidas ujumismütsidega onud auravas vees malet mängivad, taustaks rõdude ja kuplikestega lossi-arhitektuur. Veetsin onudega maletades mitu hurmavat tundi. Kuna võitsin, premeeriti mind kohe pitsi Uunikumiga – see on kohalik Jägermeister, ürtidest valmistatud mõru naps. Üldse olid inimesed Budapestis väga meeldivad ja lahked, ning samas mitte liiga lõunamaised (loe: pealetükkivad ja mõõdutundetult vadistavad).


Kevadiseks pikaks nädalalõpuks sobib Budapest ideaalselt.