Toomas Vitsut, Leonid Tsingisser, Urmas Sõõrumaa, valge toonekurg. Ingmar Muusikus/ Vallo Kruuser

Kasiinode küüditaja

Tallinna abilinnapea Toomas Vitsuti (pildil) idee rajada Aegna saarele meelelahutuskeskus, kuhu võiks komandeerida ka kõik Tallinna linnapilti risustavad kasiinod, on kahtlemata tegija idee.

Miks mitte saata Aegnale ka kõik need söögikohad, kelle menüüs peab ilmtingimata olema imearmas “pippuripihvi”? Ja punaste laternate tänav, mida Vitsuti kunagine ametivend Ivar Virkus soovis näha Tatari tänaval, võiks ju kah tegelikult Aegnal asuda.

Muide, kui meenutada, siis kunagise pankuri ja Eesti Ekspressi asutaja Sulo Muldia visioonide kohaselt võinuks Aegnal olla pilvelõhkujatega kaetud modernne city – miks mitte võtta ka see lennukas mõte taas päevakorda.

Eesti kullakaupmees nr 1

Tublist Rahavaliidu liikmest, kunagisest usinast ajakirjanikust ning, muide, korralikust hokimängijast Leonid Tsingisserist (pildil) saab varsti Eesti suurim juveeliärimees. 

Hetkel on Tsingisseri firmal OÜ Wrist.net Tallinnas kolm juveelikauplust (ja lisaks neile üks Riias). Niisama palju on ka tema konkurentidel Aurumil ja Goldmanil. Goldwatchi nime kandvasse juveelikaupluste ketti kuulub isegi neli kauplust.

“Meie tegevusalal on kuidagi nii läinud, et polegi üht turgu valitsevat liidrit nagu on Lätis või Leedus,” tõdeb Tsingisser.

Ent aprillist pilt muutub. Siis avab Wrist.net oma esinduskauplused Viru Keskuses ning Ülemistel valmivas Eesti suurimas kaubanduskeskuses. “Siis saan väita, et olen Eesti juveeliturul suurim tegija,” lubab Tsingisser.

Tema firma luksuslikumad kaubamärgid on Cartier, Bulgari ja Piaget.

Edaspidi, pärast mainitud kahe poe avamist, tahab Tsingisser avada esindused Tallinnast väljas – Pärnus ja Narvas.     

Sõõrumaa miljonid

Ärimees Urmas Sõõrumaaga seotud firmad on Eesti erakondadele jaganud 11 miljonit krooni, olles nõnda konkurentsitult kõige heldem annetaja. Suurima noosi on saanud Tallinna linna võimuparteid – Reformi- ja Keskerakond. Vastavalt 2,6 ja 3,25 miljonit krooni. Miks me ei imesta, et suure osa Tallinna korterelamute majavalitseja on Sõõrumaa firma Minu Vara ja et temaga lähedalt seotud Falck Eesti kontrollib ühistranspordis pileteid, korraldab linnas parkimist, teeb kiirabi jne?

Kas sai juba öeldud, et Sõõrumaaga seotud firma ostis Linnahalli ja vaeb nüüd, kui väärt mõte on see väärt hoone maha lõhkuda?

Toonekurg jäi talveks

Eesti meedia räägib õhinaga Rakvere lähistele talvituma jäänud valgetoonekurest. Kurg teeb seda teist aastat järjest. Tõesti – et üks valgetoonekurg iga-aastase Aafrikasse lennu ära jätab, ei juhtu just sageli. Ent Nigula looduskaitseala peaspetsialisti Kaja Kübara sõnul pole see siiski harukordne. “Igal aastal jääb Eestisse mõningaid isendeid,” teab ta.

Nagu ütleb laulusalm, peaksid kured lendama Egiptimaale. Veel enne kui tulevad kurjad ilmad – augustis või septembris.

Miks üksikud siis siia jäävad?

Peaspetsialist Kübara arvates on kas mingil põhjusel läinud sassi kure bioloogiline kell ning ta ei teagi, millal pikem lend ette võtta, või on inimesed lindu usinasti toitnud ning viimane on lihtsalt mugavaks muutunud.

Eestisse talvituma jäänud kurge ei segagi nii väga külm. “Meil on olnud siin isendeid, kes on ka 30kraadise pakase ilusti üle elanud,” räägib Kübar.

Oht on loodusspetsialisti sõnul selles, et kui inimesed ei aita, jääb kurg talvel nälga. Ning kiskjatele ja koertele on külmast ja napist toidust uimane lind kerge jahisaak.

Ons kurgede Eestisse jäämine sagenev? Kaja Kübar ütleb, et on viimasel ajal saanud varasemast rohkem teateid talvituma jäänud kurgedest. Aga seda ei saa võtta kui fakti.

“Ehkki samas talved pole enam nii karmid kui varem, lumi tuleb sageli alles jaanuaris-veebruaris maha ning sulab paar kuud hiljem ära. Võibolla tõesti ei viitsi kured selle paari kuu pärast pikka lendu ette võtta. Mine tea.”