Venemaa presidendivalimiste kampaania eel Moskvas toimunud nn punkpalvuse eest vene õigeusu Lunastaja Kristuse peakirikus arreteerisid Vene võimud tütarlasteansambli Pussy Riot liikmed. Palvuse muusikaline sisu kandis pealkirja: „Jumalaema, aja Putin minema!”. Kolme grupi liikmetest — Nadežda Tolokonnikovat, Jekaterina Samusevitšit ja Maria Aljohhinat - ootab kuni 7-aastane vangistus.

Tahame selle kirjaga anda Venemaa valitsusele ja Riigiduumale selge sõnumi — Euroopa Nõukogu liikmesriigile, aga Venemaa on selle õigusriigi põhimõtteid austava organisatsiooni liige 1996. aastast, ei ole mingil juhul kohane poliitilisest võimust sõltuv kohtusüsteem.

Naised arreteeriti paragrahvi alusel, mis viitab huligaansusele. Ometi on kõigile selge, et protesteeriti suunatud valimiste, Vladimir Putini autoritaarse režiimi ja sõnavabaduse puudumise vastu Venemaal.

Venemaa õigeusu kiriku patriarh Kirill süüdistab neid jumalateotuses ning nõuab tütarlaste karmi karistamist, jutlustades ise samal ajal halastusest ja andestamisest.

Venemaa nimekad inimõiguslased ja ühiskonnaelutegelased esinesid üleskutsega vabastada punkbändi Pussy Riot liikmed, kellest kahel — Tolokonnikoval ja Aljohhinal — on kummalgi väikesed lapsed. Üleskutsega on ühinenud näiteks Ljudmila Aleksejeva, Lev Ponomarjov, Andrei Piontkovski, Sergei Davidis, Artemi Troitski ja mitmed teised.

Oleme solidaarsed nende inimestega, nende Venemaa kodanikega, kes aduvad olukorda Venemaal ja nimetavad vahi alla võetud punkmuusikuid süümevangideks, keda kiusatakse taga oma vaadete väljendamise eest.

Oleme solidaarsed kõigi inimestega, kes mõtlevad maailmas vabale sõnale ning arvamusvabadusele.

Tuletame Venemaa võimudele meelde, et elades ühises Euroopa kultuuriruumis on võimatu mööda vaadata kõige elementaarsematest isiku-, sõna- ja mõttevabadustest ning inimõigustest.

Tuletame meelde, et inimõigustega arvestamine peaks olema iga riigi poliitika alus. Süümevangide olemasolu pole lahendus sisemistele probleemidele, vaid nende eiramine.

Tuletame meelde, et igasugune dialoog tekib ühistel alustel ning üksteisest lugupidamisel, iga riik aga koosneb selle riigi kodanikest.

Käesoleva kirjaga palume Venemaa võimudel Pussy Rioti liikmed vahi alt vabastada ning algatada normaalne ja toimiv dialoog opositsiooniga, samuti anda ruumi ja kõnevõimalust kõigile nendele Venemaa kodanikele, kes näevad oma kodumaa arengus alternatiivi tänase juhtkonna poliitikale.

Parlamendiliikmed:

  • Juku-Kalle Raid
  • Marko Mihkelson
  • Urmas Reinsalu
  • Margus Tsahkna
  • Andres Herkel
  • Liisa Pakosta
  • Tarmo Leinatamm
  • Raivo Järvi
  • Aivar Riisalu