Üks tee, lõputu kaos: Selle “tee” kaevas üks maaomanik luba küsimata võõra maa peale, sest oli tüdinenud, et Väike-Tammi tee elanikud üle tema maa sõitsid. Foto: Janar Filippov, Erakogu

Kevadel said Rae vallas Väike-Tammi teed koju pääsemiseks kasutanud inimesed teada, et tee kuulub Gruusiast pärit ärimees Konstantin Ivanišvilile. Too ostis tee pankrotipesast ja hakkas inimestelt koju pääsemise eest, ehitusmaterjali, aga ka postiteenuse läbilaskmise eest raha küsima.
Sellest, kui Ekspress Väike-Tammi teel toimuvast kaosest esimest korda kirjutas, on möödas kuu. Õigus oli neil, kes arvasid, et kui elanike jaoks üldse midagi muutub, siis halvemaks. Septembri keskel kaevati tee üles. Tõsi, seda ei teinud Ivanišvili, vaid samas elav mees, kelle maatükk kunagi nii „osavalt“ välja mõõdeti, et tüliõunaks kujunenud tee sellest läbi läheb.
Läbisõitjatest tüdinenud, kaevaski mees tee läbi ja asus kõrvalkrundile uut teed rajama, kuid naaberkrundi omaniku nõusolekuta. Too pöördus pärast omavoli avastamist prokuratuuri ja nõuab endise olukorra taastamist. Ent neli perekonda, kelle ainsa võimaliku kodutee ümber kogu see tohuvabohu käib, on lõhkise küna ees.
„Ivanišvilile oleme teinud mitu pakkumist. Algul on nõus ja kui viimane päev kätte jõuab, mõtleb jälle ringi ja soovib rohkem raha saada,“ kirjeldas olukorda Väike-Tammi teel elav Tairi. „Eile jälle helistas mitu korda ja pakkus erinevaid võimalusi, viimane kõne oli juba selline, et makske 23 000 euri ja kõik on viimaks teie ja saame asja kaelast ära. (algul oli meie pakkumine 8000 euri siis ta teatas, et soovib 800 euri maja pealt ehk 14x800 ning nüüd siis juba järgmise summa) Tundub, et tema eesmärk ei olegi lahenduseni jõuda.“
Natuke juriidilist tausta. Pärast lugu Ivanišvili omapärasest äriideest - pankrotti läinud arendajatest ripkaile jäänud teelõikude kokkuostmine ja maksustamine – palusime olukorda kommenteerida Eesti Linnade Liidu õigusnõunikul Anne Länsil. Ta teatas, et kurja juureks on teeseadus, mida on korduvalt muudetud:
„Hoolimata juurdepääsu määramisest kohtus ja sellega kaasnevast kompensatsioonist teeomanikule ei teki eratee kasutajal efektiivselt kaitstavaid õigusi. Eratee omanikul pole kohustust teed säilitada; pole keelatud teepeenart rikkuda või teed likvideerida.

« Avalehele 24 Kommentaari