Krister Kivi (Toomas Volmann)

Ekspressi elustiililisa WAAL liikleb oma eelkäija HAIga samade laiuskraadide vetes, kuid on temperamendilt sangviinilisem ja olekult majesteetlikum, sest erinevalt haist pole vaalal, ookeani kuningal, vaja eluspüsimiseks pidevalt ujuda. Vaalal on võimalik minna just sinna, kuhu ta tahab – kord päikselisele veepinnale puhkama, kord kilomeetrite sügavusele ürgpimedusse, laulda salapäraseid laule, mida inimesed tänase- ni ei mõista, ohata raskelt või mängida rõõm- salt, ühesõnaga – olla ta ise terve oma pika, sageli inimesegi keskmisest eksistentsist kauem püsiva elu. Vaalal on aega olemise jaoks, mis viibki meid WAALA avanumbri oluliste märksõnade, aja ja aegluse juurde.

Mida enam me iseloomustame oma päevi omadussõnaga “kiire”, seda olulisemaks muutub, millele me oma “vaba aja”, selle ninasarvikusar- vestki haruldasema luksusaine pühendame. Kuue tippkoka poolt väljamõeldud luksuslikud ja aega- nõudvad retseptid käesolevas WAALAS on loode- tavasti paljudele põnev kulinaarne avastusretk ning mõnegi seltskondliku koosviibimise tähthetk. Kirjanike ja toimetajate raamatusoovitused mõn lehekülg varem peaks aitama leida teoseid, mille seltsis tasub aega veeta, jah, pikemat aega, sellal kui kolme vapra eestlase poolt ilukliinikus ettevõetud eksperiment peaks näitama, kuidas ja millise hinnaga käib kaotatud aja tagasivõitmine. Ingmar Muusikuse fotoreportaažtigudeelust sunnib meenutama, et Eesti suurim nälkjas ehk suur seatigu – kellega Muusikus kohtus ehmatusega ühes lagunenud metsatalus – kannab ingliskeelses maailmas leopardteo nime. See teisi nälk- jaid taga ajav kiskjalik hiidlimusk on tavalistest tigudest kuni neli korda kiirem, mis võib tundu- da olemuslikult koomiline kuni hetkeni, mil meenutame, et ka meie paistame tardunuina – ja seda sõltumata sellest, kas meil on hetkel “kiire” või “aega küll” – kui vaadata maapealseid tegemisi Kuult või Proxima Centauri orbiidilt.

Käesolevast WAALA trükiversioonist jäid kahjuks välja mõnedki põnevad lood, näiteks Eesti suurimate reisibüroode poolt kokkupan- dud luksuslikud näidisreisipaketid neile, kes soovivad oma puhkuse muuta tõeliselt unustamatuks kogemuseks, kuid hea huviline võib reisiproffide soovitused leida WAALA veebiversioonist. Seal ilmub ka Eesti kinematograafiakriitika grand old man’i Jaan Ruusi lühike sissejuha- tus väga pikkade filmide maailma. “Andy Warholi filmist “Empire State Building, 24 hours” olen vaadanud algust, siis edasikerimisega mõ- nel korral keskelt ja siis lõppu,” ütleb Jaan Ruus seal. “Warhol on suur posöör ja ei pea talle selle eksperimendi jaoks omaenda elust andma kaht- kümmet nelja tundi.”

Olgu meil kõigil tarkust teha rohkem selliseid otsuseid.