TOOMAS KOKOVKIN
Nii on pealkirjastatud kontsert, mis toimub hästituntud festivali “Klaaspärlimäng” programmis koostöös NYYD-Ensemble’ga Pärnu Kontserdimajas homme, reedel 6. juulil ning algusega üllatuslikult kell 23.

Last but not least, tegelikult on tegemist Erkki-Sven Tüüri (fotol) CD “Oxymoron” (ECM 2007) esitlusega. Plaadile salvestatud neljast Tüüri teosest tuleb ettekandele kaks – Dedication (1990) tšellole ja klaverile ning nimiteos Oxymoron (Music for Tirol) (2003) suurele ansamblile.

Tüüri kõrval tuleb ettekandele tema kaasaegse soome-rootsi päritolu helilooja Magnus Lindbergi heliteose Jubilees ansambliversioon (2002) ja XX sajandi klassiku Darius Milhaud (1892-1974) balletimuusika La Creation du Monde (Maailma loomine). Kontserdi pealkiri “Aga kõrv ei puhka...” on kindlasti seotud selle öise toimumisajaga, aga võimalik et ka avateose autori Magnus Lindbergi kuulumisega soome muusikute rühmitusse “korvat auki” (kõrvad lahti), aga võib-olla hoopis asjaoluga, et ega kõrvadele tänapäeval eriti puhkust ei antagi. Magnus Lidberg on muide päritolult puhastverd eestlane tegelikult – nimelt tema isaisa isa ja emaema isa olid eestlased. Mis jääks järgi tänapäeva helimaailmast ilma eestlasteta?

Teise ettekandele tuleva teose Dedication (Pühendus) kohta on autor öelnud, et seda peab ta oma parimaks kammerteoseks, mis alguses oli mõeldud Tšellosonaadi esimese osana, kuid iseseisvus ning sai tegelikult pühenduse helilooja Kuldar Singi (1942-1995) mälestusele.

Kolmandaks esitatav Darius Milhaud balletimuusika (1923) väikesele orkestrile La Creation du Monde on kontrollimata andmete põhjal esiettekanne Eestis.

Kontserdi lõpetab esitletava heliplaadi nimilugu Oxymoron , mis on kreekakeelne sõnamäng ning mille esimene pool tähendab terav ja teine tuim. Klaaspärlimängu “mängumeister” Peeter Vähi on üheks festivali põhimõtteks seadnud tingimuse, et ükski esineja ei kordu sellel üritusel.

Tuleb välja, et sellest on kinni peetud, sest NYYD-Ensemble on tõepoolest esmakordselt esinejate hulka pääsenud.