Kui veel kümmekond aastat tagasi võis terminite teleseriaal ja telenäitleja peale nina kirtsutada, siis täna seda enam teha ei saa. Ameerika teleseriaalide kunstiline tase on tõusnud sedavõrd kõrgeks, et vaid harvad kinofilmid suudavad neile midagi vastu panna. Stsenaariumite tase tase on läinud nii heaks, et peab olema ikka erilisest pidurist A-kategooria näitleja, kellele ei kõlba teleseriaalis kaasa teha.

Eesti telekanalid on sellest tipploomingust toonud meieni pärlid nagu "The X Files", "The Sopranos" ja "Oz". Hetkel õnnistavad nad meid seriaalidega "Monk", "The Shield", "24" ja "Buffy the Vampire Slayer". Need on seriaalid, mis pakuvad tõeliselt head ajaviidet ega solva sealjuures vaataja intelligentsi. Sellesse valikusse on nüüd lisandumas kaks uut kõva tegijat.

Jerry Bruckheimeri ja Anthony Zuikeri toodetud "CSI: Crime Scene Investigation", mis jälgib Las Vegase politsei mõrvapaiga uurijate töö köögipoolt. Tehakse seda nii põhjalikult ja harivalt, et see võib vaataja suisa ärarikkuda. Pärast "CSI" vaatamist hakkad paratamatult märkama, kui vigadest tulvil on enamus politseifilme ja sarju. Lisaks pakub "CSI" tõeliselt hästikirjutatud draamat ning lihast ja luust karaktereid. Omaette maiuspalaks on veel muidugi see, et "CSI" ei jäta detailselt demonstreerimata ühtegi jälkust, mis ühe või teise laibaga juhtunud on. Visuaalsest küljest väga hard core, peaaegu nagu kunagine Ain Allase “Politseinädal”.

Siidikinnastega ei katsu vaatajat ka HBO kanali "Six Feet Under". Kui HBO "The Sopranos" lahkas vaataja jaoks argiselt lahti maffiabossi pereelu, siis "Six Feet Under" teeb sama perekonnaga, kelle äriks surnumatmine. Eesti telekanali suurustav reklaam lubab, et Fisherite perekond teeb surmast kordumatult meeldiva kogemuse. Vaevalt küll. Nad teevad kõik endast sõltuva, et klienti raskel hetkel lohutada ja anda talle võimalus lahkunuga isikupärasel moel hüvasti jätta. Samal ajal on nede oma isiklik elu tõeline viperuste karusell. "Six Feet Under" on tragikomöödia elust ja surmast ning selle huumor on kohati nii must ja haige, et ei teagi kas peks nutma või naerma.

Kui Eesti telekanalite sarjavalikule midagi etteheita, siis kus on sci-fi seriaalid? Kus on "Farscape", "Enterprise", "Taken", "Firefly", "Lexx", "Andromeda", "Crusade", "Battlestar Galactica 2003", "Earth 2", "Earth Final Conflict"? Maailmas tehakse häid sci-fi seriaale nii, et mustab. Meieni need aga mingil põhjusel ei jõua.

Alar Niineväli

Alar Niineväli on….