Adamson, Jaanus, freudist ning Lacani- ja Žižeki-lembene kirjandusteadlane, Elo Viidingu (Vee) elukaaslane ja seletaja. Avaldas Eesti naisluuletajaid ja välismaa kolekirjanikke (De Sade, Bataille) käsitleva tähelepanuväärse artiklikogu “Läbirääkimised”. Vrd H. Kissinger “Diplomaatia”.

Angel, Tallinna geiklubi, seal pannakse kõigi maade homode sõrmejäljed kartoteeki nagu politseis ja USA saatkonnas. Halleluuja! Sirge mees sinna ei lähe, kuigi naine käib õudselt peale. Vt ka “Ma tulen taevast ülevalt...”, Key kaubamaja, Keila, Andres Keil, keigar.

Areen, endiselt ainus tõeline Eesti kultuuri väljaanne, homo-, juudi- ja feminismisõbralik ja kommunistidevastane institutsioon, mille tähtsust on võimatu üle hinnata. Annab välja Eesti tähtsaimat elava kultuuri preemiat. 

arhitektuur, Viru Keskus keset Tallinna ja Kelvingi küla. Uute Lollidemaade sünd tähistab kapitalismiajastu õitsengut.

Avangard, Sandra Jõgeva ja Margus Tamme enesepr-projekt, mida esitatakse kunsti pähe.

Blog, enese vaimu imetlejate igapäevane hobi.

Baar,  lame ja nakkav teleshow avameelitsemisest. Parem kui art-house

Club Hollywood, ooperimaja Tallinnas, kus Eesti näitlejad mängivad inglise keeles.

diagramm-arhitektuur, teema, millest kõik räägivad, aga keegi aru ei saa.

Drell, Nelly, fotorealismi importöör konservatiivsest New Yorgist.

Dürer, Eestit väisanud gerondist Saksa kunstigeenius, kujutanud muu hulgas mehi saunas.

Eelmaa, Taavi, von Krahli teatri näitleja, endine copywriter, luulelemb nartsissist. Vt Nartsiss.

Eesti Ballaadid, ürgse Eesti vaimuelu lavastamine Kuusalu vallas kolhoosi kuivatis. Ühendas endas Jaapani tantsu soomeugrilise morbiidsuse ja moeka perevägivallaga, vrd Pohlakud.

Eesti disain kui Eesti Nokia, tänavuse aasta üks suurimaid umbluujutte.

Eesti Evangeelne Luterlik Kirik, oopium rahvale, jälitas tänavu kohtulikult maausulist Lauris Kaplinskit ja ateist Ervin Õunapuud. Üritas rekvireerida Niguliste kirikut. Tegi Eesti kultuurirahvale tublisti tuska.

Egle, Tartu vähemusliku ööelu vapiloom, märk ja püha müristus.

eksklusiivsus, viimaste aastate arhitektuuri leitmotiiv. E-d on kõik uued korterid ning eramud, samuti inimesed, kes e-s interjöörides elavad. E-d võivad olla ka  reisid, lõbustused, joogid ja autod, mis on “väljaspool tavalist”! Tunne erinewust! Vt ka emapalk, Angel, laulupidu.

emapalk, rikaste emade elatustaset ja nende lastele väärikat äraelamist lubav ning laenude võtmist soodustav (seega ehk pangandusringkondadega seotud) valitsuskoalitsiooni lobiprojekt, väidetavalt tõstab iivet.

Fritze, Mikko & Godins, Guntars, Saksa ja Läti kultuuri estofiilsed maaletoojad. Pidid tänavu Eestist lahkuma.

fs, endine Francois Serpent alias Mesikepp. Avaldas tänavu järjekordse musta luulekogu ”2004”, mis on tõenäoliselt aasta parim. Kas keegi ütleks raamatukujundajatele, et must ei pea tingimata olema ainus hea maitse väljendus.

geeniused, Marko Mägi, Velbaum, Lazer, Kurvitz, Oksmaa. Vt ka Lauri Pilter.

Greenaway, Peter, wannabe. Lubas, aga ei tulnud.

hanuka, juutide iseseisvuspäev ja tänupüha, mida tänavu tähistas ka Arnold Rüütel (Parts oli parajasti Iisraelis). Vrd juudi jõulupuu.

hobupeldik, Pegasusena Veneetsia arhitektuuribiennaalile liuelnud puitkäimla. Autorid Ago Külm ja Jukka-Pekka Jalovaara, ristiisa Wasserklosetti eelistav Madis Jürgen. Vrd Mutso, Margit.

homosõjad, toimusid Eesti ajakirjanduses augustis homoparaadi aegu. Esimene Eesti homoõgija Märt Sults oleks kogu progressiivse haritlaskonna poolt peaaegu risti löödud. Soouurija Barbi Pilvre emigreerus ajutiselt Londonisse ja Vormsile. Vrd ristisõjad, indiaanisõjad.

Ild, Ander, tuntud ka Puuksu-Anderina, andis oma kallima Hannahi albumi välja autolotona ja põhjustas Immo Mihkelsoni hullumise. Tänu taevale ei taha kõik rikaste naised lavalaudadele pääseda.

Ilmjärv, Magnus, tuntud dresseerija. Ajas Pätsu suguvõsa tagajalgadele.

Ilves, Aapo, võro laulik, murdis maailmaareenile euroluuletusega “Tii”. Ähvardab astuda Kirjanike Liitu.

Jancis, Kaspar, multifunktsionaalne tegelane, lavastab, näitleb, filmib, kujundab, mängib pilli ja laulab. Näitab, et ka noor on võimeline paljuks.

Jõerüüt, Jaak, kirjanduslikult üliviljakas sõjaminister, avaldas tänavu kaks raamatut: luulekogu ja diplomaadi mälestused. Mõlemad Eesti oludes väga viisakad.

Kaasik, Ivar, fotorealismi importöör pahelisest Berliinist.

Kaats, Külli, mõista, mõista, kes tu om? Esindas Eestit San Sebastianis Euroopa kunsti biennaalil Manifesta.

Kaevats, Mihkel, avaldas eksistentsiaalerootilise luulekogu, keskealise kirjanduskriitika meelest tänapäeva Paul-Eerik. Eks ta ole. Not bad.

kaitsepolitsei, vaenas tänavu imekspandava järjekindlusega Mall Kaevatsit ning tellis semiootikutelt hulganisti luulekäsitlusi.

Kass, Carmen, rikka mehe Kadri Kõusaar.

Kaus, Jan, Kirjanike Liidu värske esimees, viimane kirjanik (vrd Nietzsche “viimased inimesed”), kes nõustus ennast selleks ametiks ohverdama. Hüperaktiivne, suure südame ja mureliku suuga. Pildistab kirjanike käsi, vrd Angel.

Kenderid, vennad, Kroonika lemmikud, Eesti kultuurielu lindpriid ja seltskonnalõvid. Tagastasid jõuludeks Areeni diktofoni. Vt Voitkad.

Kivi, Signe, endine kultuuriminister; nüüd olulisemate näituseavamiste Stammkunde; kuna K ihkab saada kunstiakadeemia rektoriks, siis paranoiateooria kohaselt lekitas EE-le teavet Ando Keskküla bordellikäikude kohta. Vrd Krista Kodres.

Kivisildnik, Sven Usukannataja, ühiskonna sanitar, enda sõnul rahvuseepose autor ja kroonukirjanik. Avaldas jälle palju teoseid (Laulupeotekstid kõrvaldas tsensuur), sealhulgas mahult August Jakobsoni vääriva telliskivi dokumentaalset koleproosat, mis olevat “Eesti elu närususe kirjanduslik ekvivalent”. Tänavune parim luuletus: Laena kirvest, Raskolnikov, / see vana munn / tahab oma kannelt tagasi. Hella südamega, ei talu kriitikat, kaebab arvustajate peale jalamaid Kirjanike Liitu ja Kulkasse.

KOKO, koketsed arhitektid nagu Kotov, Kimmel ja noor Stöör, kes flirdivad juutidega, et teha Karu tänavale sünagoog ja rikastega, et saaks teha tselluloosivabrikule luksuskorteritega klaasmüts. Vrd ka KOSMOS.

Komissarov, Eha, kunstimuuseumi hirm. Tõmbas kunstnike kongressil Eesti kunstile vee peale ja tegi äsja enneolematu avastuse, et Sirpi loevad ainult vananevad literaadid.

KOSMOS (kr ´kord´), arhitektuuribüroona end müüa püüdev punane hapu tuubimarmelaad, mida on kasutatud nt Rakvere keskväljaku valmistamisel. Vt ka KOKO, Vali kord.

Krull, Hasso, F. R: Kreutzwaldi kõrval teine suur Eesti eepik. Sünteesis kõik teadaolevad eeposed Kütioru metsas suurteoseks “Meeter ja Demeeter” ja lõi niiviisi “kõigi asjade mõõdu”. Jaan Kaplinski kirjanduslik poeg.

KUMU, uskumatute asjade kerkimiseks Eestis käibele tulnud väljend. Eriti koht Kadrioru pargis, kuhu hämaral ajal korralik inimene minna ei julge.

kunstirektorid, Ants Juske, Mari Sobolev, Enn Tegova ja Ando Keskküla. Tänu neile rokkis kunstiaasta täiega.

Kuu Kompu, uus märksõna meie turule suure hooga lansseeritud seksipiiblist Cosmopolitan. Seni on K.K olnud laulja Ewert Sundja ja elektrooniline muusik Kalm. Siim Kallase naise lemmikžurnaal.

Kõusaar, Kadri, Eesti Kirjanike Liidu noorim ja ilusaim liige. Mängib hästi malet, harrastab maagilist realismi, riietub meelsasti lahti. Viimseid kirjanikke, kes veel suudab rahvast ja Veljestot erutada. Ühiskondliku psühhodraama “Kes kardab Kadri Kõusaart?” peategelane.

Laidam, Ants, kõige populaarsem internetimuusik, tuntud lugude: “Sport, sport, sport” ja “Hommikul kell heliseb vara” järgi. Laidami kaubamärk on siirus ja lihtsus. Vrd Oksmaa, Arnold.

laulupidu, suvine suursündmus, mille käigus Eesti rahvas tõestab maailmale oma hullust. Rongkäik toimub iga ilmaga. Vrd ka Tuukri tänav.

Lihula monument, eesti monumentaalkunsti lagi, Juku Partsi ja Wiesenthali kummitus.

Loits, müdisevad ja ragisevad isamaalised metallistid. Nii tõsised, et ajasid naerma. Kuula ka Metsatöllu.

Liiv, Urmas E, dokumentalist, operaator ja režissöör. Näitas filmis “Palju õnne”, kuidas noortel elu käib. On varem kuulsaks teinud Arnold Oksmaa. Tegi ansamblist “Meie mees” mitmekümneosalise viinavideo. Vt ka Oksmaa, Arnold, Meie mees.

loomeliitude seadus, selgitab kunstirahva seast välja absoluutsed luuserid, kes ühtki senti ei teeni, ja annab neile kriisiabi. Tulumaksusoodustust loomingulise töö pealt kodumaa seekord ei võimaldanud “Tahtsime pintsakut, saime nööbi” (Mati Sirkel). Niisiis nööp Juhan Liivi Estonia heaks läinud kuue eest.

Lõhmus, Lembit, euroinimesele eurosobiliku Eesti euromündi eurokorrektne kavandaja.

Maja, rahvasuus Maaja, kõige erootilisem ja vaimupuhtam arhitektuuriajakiri.

Meel ja Kabakov, Eesti-Vene võimas (ogromnõi) taideduett, suhtleb publikuga nostalgia ja totaalsuse laineil, okupeerides selleks kogu Tallinna Kunstihoone.

Mees, Meie, eesti rahva peaümbermõõt, vokaalfekaalaalansambel, karskusvastane kampaania. Vastand: eksklusiivsus.

Meesteajakirjad – lühikesed nimed DI, E5, FHM peibutavad moodsast meest, kes ei jaksa pikki lauseid lugeda.

Muru, Urmas, Dorian Gray kohalik variant. Igavene peigmees ja radikaalne arhitekt.

Mutso, Margit, hobusesõbrast Arhitektide Liidu esimees.

Mutt, Mihkel, tuntud ka Sirbi Mihkli, Rui ja Nupikuna, viljakas ühiskondlik moralist ning Peldiku baari rahvatark. Avaldas jõuluks kuldsete kaantega raamatu dramaatiliste jutustustega intellektuaalide ja homode elust.

Nargen Opera, kontseptualistlik strateegia Eesti ooperimaastiku elavdamiseks. Esimesed viljad veel poolküpsed, kuid paljulubavad.

Nartsiss, ainus Eesti tegutsev luuleklubi. Taavi Eelmaa edevuse laat.

nimede läänestamine, John Smith, Marco Laimre, David Snowman, JZ Belle, Jüri von Ehlvest, Kati Toots, Timo Sas. Millal saab Viktor Koškinist Viktor Emakass?

Ojasoo, Tiit, lavastaja. Lunastaja. Kolis Eesti Draamateatrist Vanalinnastuudiosse, et hävitada Veesaare pärandus. Vt ka Veesaar, Anne.

Oksmaa, Arnold, tuntud ka kui teine Arnold. Ei ela Kadriorus. Kirjanik ja laulja. On tuntust kogunud valimatu avameelitsemisega. Tema ellu on tulnud kena neiu Ukrainast. Naaseb rambivalgusesse aastal 2005.

Orkestriproov, Narva linna promokampaania.

Orkut.com, koht internetis, kus eestlased on rahvaarvult 7. kohal, edestades muuhulgas ka Indiat, Itaaliat, Saksamaad, Kanadat ja Austraaliat.

Pilter, Lauri, esimene ümberlõigatud Eesti kirjanik. Juudiküsimusest piinatud geenius.

Pärt, Arvo, Eestisse elama naasnud Berliini kultushelilooja. Rakvere aukodanik.

Rakvere – Eesti alternatiivkultuuri meka. Kõige keskel uuskeskväljak, puhas ilu!

Rammstein ja Kraftwerk, Saksa mehelikkuse, jõhkruse ja masinlikkuse invasioon Maarjamaale.

Sauter, Peeter, indigolaps.

Sirp, Barbaruse-aegne laualeht, üritas make-upi uuendades tänavu uut imagot saavutada.

Sigade revolutsioon – ülipikk MTVlik muusikavideo malevapõlvkonna soovunelmatest. Meeldis ootamatult just venelastele.

skulptuur, viljatud katsed kodustada Eestis rahvuskangelaste mälestussambaid.

sotsiaaldemokraatia, eesti vaimusuurustele tänavu edu toonud mõttesuund. Jaan Kaplinski astus parteisse, Marianne Mikko pääses Brüsselisse, Eiki Nestor imbus Kuku raadiosse, Siim Eiki poeg Nestor sai Areeni juhatajaks.

Stadnikov, Sergei, valveegüptoloog ja Areeni kommionu.

sünagoog, vt KOKO.

Žižek, Slavoj, Sloveenia päritolu (sünd 1949) psühhoanalüüsist tõukunud “Vikerkaare” uus maskottfilosoof. Eesti keelde on tema pikematest teostest tõlgitud “Ideoloogia ülev objekt”. Vt ka Adamson, Jaanus.

“Taskat panema”, kõrgelt kukkuma. “Kujutagem ette, kuidas tuleb keegi Toronto pilvelõhkujate vahelt, ja asub öömajale kuskil Tallinna Kassisabas või Tartu Karlovas, kus pitslinik kaunistab kummutit, kus voodipäitsisse on nikerdatud sõnad “Waikselt rõemsalt uinumist”, kus biidermeierlaual seisab teeserviis ja aknast võib jälgida, kuidas valge põllega teenijatüdruk, korv käevangus, läheb hommikul nurgapealsesse keldripoodi mune tooma, kivisillutist panevad töömehed hõikavad talle aga viisakuse piiresse jäävaid komplimente,” unistas Vahtre EPLis.

teatrid, Eesti, e.t – hooned Eesti eri paikades, kus kultuuri tegemise sildi all lüüakse laiaks maksumaksja raha. Tänavu andsid Eesti teatrid osa oma rahast Vanalinnastuudiole. Võib nimetada ka kultuurimajadeks.

Toe Tag – haaras Chalice’ilt hip-hopi-tõrviku. Saatsid Joel Steinfeldti avalikult ja mitteanonüümselt sinna, kuhu kõik teda alati saata on soovinud, aga pole kunagi julgenud.

Treier, Heie, tegi endast Pärsimäega nii magistri kui ka doktori. Kas Pärsimägi oli homo, on aga veel tõestamata. Ristikivi kohta saab Kranaadi andmeil küsida vähemalt George Michaelilt.

Trummal, Agne, kinnisvaraarendajate luupainaja.

Tuukri tänav, tänav Tallinnas, mis suvevihmades muutub laevatatavaks. Tuukri tänavale on kuulu järgi kolinud Ülemiste vanake. Vrd ka Ülemiste vanake.

Vaher, Berk, juhtiv kirjanduslik noorur, ühtaegu elu- ja vaimuläheduslane. Tunneb demokraatiat ja Res Publicat, teab öelda, kuidas kirjamehed peaksid elama nii, et hiljem ei oleks piinavalt valus...

Vahing, Vaino, Mati Undi biograaf, avaldas halastamatu monograafia “Noor Unt” mis peaks saama etaloniks kõigi kirjanike paljastamisel. Selgitab järjepidevalt rahvale kõiki Undi teatrihõllandusi. Vrd ka G. Suits, “Noor Kreutzwald”.

Vali kord, sotsiaalse satiiri taassünd Gori ja Romulus Tiituse parimates traditsioonides, kus Tolk uputati mutta, kultuurikriitik Keilile löödi punn tagumikku ja Parts luges luuletust. Tulemus: respublikaanid olid sunnitud kinosaali hiilima pimeduse varjus, nagu hiljaaegu juhtus Michael Moore’i “Fahrenheitiga”.

Valk, Veronika, Yoko Alenderi ja Marika Lõokesega kõige kaunima arhitekti tiitlile pretendeeriv iludus, kes tuntud rohkem valgurikaste ideede kui majade poolest. Loonud noorte gaidide rühmitise NODI.

Veesaar, Anne, muusikalilembene teatraal, endine Vanalinnastuudio juht. Oleks teatri oma muusikalilembusega peaaegu hävitanud, tekitades lühikese ajaga mitmemiljonilise võla. Vt ka teatrid, Eesti.

Vigla, Ivar – tõi uudistesse horoskoobi, seksi ja teised rahvapärased mängud.

Viru Keskus, eksklusiivne noortele orienteeritud pood. Vt ka arhitektuur, diagrammarhitektuur, Maja, indiaanlased, Lilleoru MTÜ.

Volmer, Arvo, Estonia päästekomitee esimees.

Õnnepalu, Tõnu, Päevalehe kolumnist, otsib Prousti tõlkides kadunud aega.

Ülemiste vanake, müütiline habemik, kes vanarahva lugudes ootas Tallinna külje all linna valmimist, et see ära uputada. Võib esineda ka varjunime Tallinna Vesi all.