Selle aasta alguses teatas mehitamata õhusõidukeid arendav Eesti firma Hepta ­Airborne, et kaasab 650 000 eurot investorite raha. Tehnopolis, kus Hepta pesitseb, kiitis takka: järjekordne idufirma edulugu. Üks Hepta investoreid oli näiteks Leedu riiklik energiakompanii. Vinge värk.

Hepta auks ja uhkuseks on ligi kaks meetrit pikk ja pool meetrit kõrge minikopter. Läikivast süsinikplastist kerega lennumasin näeb tõesti seksikas välja. Hepta näitab seda meeleldi nii oma veebilehel kui ka turundusmaterjalides. Selle abil saab mõõta metsa, maad, elektriliine, neid kontrollida ja andmeid koguda.

Avalikkuse ette jõudis kopter juba 2017. aasta novembris, kui kosmosenädala raames näidati seda telesaates „Ringvaade“. Mõneks sekundiks tõusis kopter isegi telemaja katuselt õhku. Marko Reikop entusiastlikult kommenteerimas „Kosmosetehnika! Kosmosetehnika!“ ja Hepta rahvas kiitmas. „Eesti omad inimesed oma kätega algusest lõpuni teinud. Samasugused kopterid maksvad pool miljonit eurot,“ rääkis Hepta juht Henri Klemmer.

Ometi on kõigi nende ilusate juttude taga üks kummaline, segane ja pettusemaiguline afäär. Skeem, mille abil saadi sihtasutusest Archimedes pool miljonit eurot ja kulutati kurat teab mille peale.

Avalehele
92 Kommentaari
Loe veel: