Eesti politseile on Assar Paulus justkui eriti haruldane saakloom. Teda jälitati aastaid.
Millalgi algusaegadel juhtus eriti naeruväärne lugu: võmmid olid lohakad, puurisid alumiselt korruselt Pauluse kontori põrandasse augu ja suskasid sinna lutika niimoodi, et hämmastunud toasviibijad märkasid seda.
Pärast seda tavatses Paulus telefoni tarvitades aeg-ajalt pealtkuulajaid tervitada.
Tõsiseks läks asi talvel 2006. Tookord küttisid võmmid Paulust erilise innuga – nende meelest oli ta tõusmas eestikeelse allilma uueks liidriks. Võmmid kuulasid pikalt Pauluse telefoni pealt. Nad kuulsid jutte pereelust, kinnisvarast, lume lükkamisest, suusatamisest ning paljust muust, kuid puudusid viited kuritöödele ja nende kavandamisele.
Sellegipoolest jõudis Pauluse süüdistusse väide, et ta ehitas juba tollal üles kuritegeliku struktuuri.
Paulus eitab süüdistusi. Tema kaitsja, vandeadvokaat -Küllike Namm on võrrelnud jõugu loomist ilukirjandusega – prokuratuur ei nimeta ühtki tollast kuupäeva ega kuritegu, milleks kuritegelik ühendus organiseeriti, ja kuidas Assar seda ühendust juhtis.
Tuttavad iseloomustavad inkassoäris tegutsenud Paulust sõnapidaja mehe ja eeskujuliku pereisana. „Väga aateline mees, ülima sõpruse näide,” räägib kauaaegne sõber.
Paulus on kõrgharidusega. Ajaloohuviline, Kaitseliidu liige, täpsuslaskur. Loeb palju, eriti maailmasõdadest.
Kõik oli ok, kuni keskkriminaalpolitsei alustas kaks aastat tagasi uut kriminaalasja. Ettekäändeks oli väide, et Paulus lõi maffiajõugu. Seejärel hakati otsima kuritegusid, mis väitega kokku käiksid. Aga neid polnudki lademes. Politseinikud uurisid isegi tema meelust. Leidsid lõpuks vaid ühe haleda loo, kus Paulus oli ise seotud ähvardamisega. Ühe võlgniku väitel teatas Assar, et kui ta võlga ei tasu, tätoveeritakse tema tagumikule kiri võla kohta.
Suurima paugu Assarile ja tema meestele andis aga nooremapoolne tegelane nende pundist. Mullu suvel võttis ta omaks, et kuulus kuritegelikku ühendusse. Tema kohtuotsusest on avalik vaid napp osa. Tavaliselt salastatakse sekskurjategijate, mitte temasuguste pättide kohtuotsused. Kuid selles otsuses on ...

Avalehele
56 Kommentaari
Loe veel: