Neljapäev, 31. jaanuar 2013. Läti tollitöötajad peavad Via Baltical asuva Grenctāle piiripunkti lähedal kinni äsja Leedust saabunud kalli maasturi. Nad on saanud vihje, et autoga veetakse uimasteid.
Tollitöötajad ei pea pettuma. Valge BMW X5 läbiotsimisel tuleb välja 250 kilesse mähitud pakikest. Need sisaldavad kanepivaigu ehk hašiši brikette.
Narkoärikate kaotus on valus. Maasturis peitub ligikaudu 110 kilo hašišit. Laadungi väärtus ulatub tolli hinnangul 550 000 euroni.
Järgmisel päeval annab Riia kohus loa narkokullerid vahi alla võtta. Mõlemad mehed on Eestist. Ka vihje uimastite kohta sai Läti toll siinsetelt kolleegidelt.
Daniil Pavlovski on vangis istunud kolm korda, sh narkoäri tõttu. Õppinud türmis keevitajaks. Oli enne trellide taha sattumist uimastisõltlane.
Teine uimastivedaja on Andrei ¬Baškirov. Lõpetanud kaheksa klassi. Ametlikult pole kusagil töötanud, tegelikult küll – näiteks autoremonditöökojas ja ehitusel. Kriminaalkorras karistatud viiel korral, viibib parajasti katseajal. Enne viimast karistust sai töövõimetuspensioni – oli 60 protsendi ulatuses invaliid.
Läti Bauska kohus mõistab Baškirovi ja Pavlovski vangi, ringkonnakohus samuti. Nad peavad trellide taga istuma 12 aastat.
Eesti meediat ei huvita Lätis uimastilastiga vahele jäänud venelased, lõunanaabrite ajakirjandust samuti mitte. Nende kohta ilmub vaid mõni uudisnupp.
Eesti prokuratuur ja politsei on aga elevil. Nad usuvad, et on saanud erakordselt suure narkoäri jälile. Praeguseks on selge, et eestlaste osalusel liikus läänest Venemaale vähemalt seitse tonni hašiši. Sellise koguse müügihind oli kuni 70 miljonit eurot.
Kullerid kasutasid uimastite veol miskipärast ainult BMWsid. Kord liikus ühe ööpäevaga üle Eesti-Vene piiri koguni kolm täislastis bemarit.
Valusaima laksu sai narkojõuk 2014. aasta lõpus, kui politsei korraldas suur¬operatsiooni Narvas, Pärnus ja Tallinnas. Kahtlustuse on praeguseks saanud 19 tegelast. Nende arv võib kasvada. Uurimist veab Viru ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Antti Aitsen.

Avalehele
5 Kommentaari
Loe veel: