LÕBU LÄBI: Skandaalne stripibaar-bordell Lily suleti mullu oktoobris, kui politseinikud korraldasid seal haarangu. Lõbumaja juhid astuvad järgmisel nädalal kohtu ette. POASTIMEES / SCANPIX
Kaks luksuslikku bordelli, mitukümmend lõbunaist kooliealistest plikadest keskea lävel daamideni, mõnisada miljonit krooni käivet – seda kõike kümnekonna segamatu tegutsemisaasta jooksul... Need märksõnad iseloomustavad kuritegelikku ühendust, mis pidas Eesti kuulsaimat bordelli Lily Tallinnas Tatari tänaval ja lõbumaja Tihase tänaval turvafirma ESS kunagises peakontoris.

Tuleval nädalal algab Harju maakohtus istung ühenduse liidrite Kaido Esna, Vladislav Belokapõtovi ja ­Signe Heina ning veel 13 inimese üle. Nemad olid Lily ning Tihase tänaval asuva, “tantsustuudioks” maskeeritud lõbumaja direktorid, baarmenid, turvatöötajad, raamatupidajad, taksojuhid. Esimest korda jõuab Eestis kohtu ette nii suur kuritegelik ühendus. Maffiajõugu tegemisi kajastava kriminaaltoimiku suurus on kaheksa köidet ehk üle 2000 toimikulehe.

Niinimetatud maffiaparagrahvi järgi on Eesti kohus langetanud seni vaid ühe süüdimõistva otsuse – Hillar ­Grünbaumi juhitud autovaraste ja neid abistanud piirivalvurite jõugu asjas üle viie aasta tagasi.

Kahe “kallist kaupa” pakkunud bordelli, kus naiste tunnihind ulatus 1500 kroonini ja väike šampusepudel maksis 250 krooni, tegelikku omanikku, endist turvaärimeest Elvo Timmi kohtu ette ei tooda, sest mees varjab ennast välismaal. Eestis pole seni süüdi mõistetud ühtki lõbumaja omanikku.

Üle kahe aasta luuramist
“Kindlasti on tegu väga mahuka kriminaalasjaga, süüdistus on esitatud 16 isikule ning kuritegusid pandi toime pika aja jooksul,” nendib ringkonnaprokurör Elle-Mai Velling. Ta teeb neljandat aastat koostööd Põhja prefektuuri isikuvastaste kuritegude talituse juurde 2003. aastal loodud erirühmaga, mille ainus ülesanne ongi prostitutsiooni vahendamise kohta andmete kogumine ja vastavate kuritegude menetlemine. Töörühma juht Ardo Ranne tõdeb, et Lily ja Tihase “tantsustuudio” olid viimased lõbumajad, mis politseil sulgeda õnnestus. Põhjuste üle, miks kaks maja said aastaid edukalt tegutseda, ei soovi Ranne spekuleerida. “Tegelikku­ses on selliste aastaid tegutsenud asutuste paljastamine keeruline, sest isikud on hästi organiseeritud ning nende paljastamine nõuab palju ressurssi,” ütleb Ranne.

Mullu 28. juunil ründas politsei neid bordelle esimest korda. Kolm kuud hiljem, 5. oktoobril pandi veel suurema haaranguga majad lõplikult kinni, seejuures vahistati viis juhtivat töötajat. “Läbiotsimised kulgesid rahulikult, keegi vastupanu ei osutanud – kõik oli hoolikalt ette planeeritud,” kiidab Velling. Operatsioonide käigus vahistati viis inimest, fikseeriti üle paarikümne prostituudi, läbiotsimistel võeti ära hulk olulisi asitõendeid. Kui Lily uksed on tänaseni suletud, siis Tihase 29a uksel on tagasihoidlik silt “VR Stuudio”. See on agentuur, kus tehakse modellifotosid napis riietuses 18–22aastastest noormeestest...

Prokurör Velling ütles, et kriminaalmenetlust, s.t kahes lõbumajas toimuva põhjalikku jälgimist alustati 2004 juulis ja pikaajaline jälitustöö viiski vahistamisteni. “Teiseks on oluline seadusemuudatus, mis muutis prostitutsioonile kaasaaitamise esimese astme kuriteoks, mistõttu on prokuröril võimalik küsida senisest rangemat karistust ning kvalifitseerida kuritegusid toime panevate isikute tegevust kuritegeliku ühenduse paragrahvi tunnustel,” ütleb prokurör Velling. Samas lisab ta, et prokuröri töö algava  kohtuprotsessi kujul on alles ees ning otsuse isikute süü üle langetab kohus.

Eeluurimisel on arestitud neljale süüdistatavale kuuluvad kuus kinnistut kokku 14 miljoni krooni
ulatuses. “Maffiaparagrahvi” järgi süüdi mõistmisel ähvardab kohtualuseid kuni 15aastane vangistus.

Kirju ajalugu

Lily suhtes on politsei korduvalt üritanud tõestada, et tegemist on bordelliga, kuid erilise eduta. 1998. aasta juunis tegid politseinikud Lilys “kontrollostu” ja tuvastasid, et sealt on võimalik tüdrukut tellida, aga selle ühe episoodiga asi ka piirdus. Kupeldaja Aigi Ühtigi sai toona kolm aastat tingimisi vangistust kolmeaastase katseajaga. Seni pole aga suudetud tõestada, et Lily on asutuse juhtide tasemel organiseeritud lõbumaja. Asutus reklaamis ennast järjekindlalt stripibaarina, kus seksiabi ei osutatud.

Lilys on pillerkaaritanud endine Kunstiakadeemia rektor Ando ­Keskküla ning Tallinna linnapeaks oleku ajal Jüri Mõis. Kui Mõisale heideti ette halva kuulsusega lõbustusasutuses viibimist, siis Keskküla puhul oli skandaal­seim tõsiasi, et ta maksis seal 2002. aasta jaanuaris akadeemia krediitkaardiga. Kahe päeva lõbu eest tuli Keskkülal välja käia 11 000 krooni. Mäletatavasti paljastas Ekspress, et endine rektor maksis akadeemia kaardiga kinni ka Kätki 6 asunud lõbumaja arved kokku 18 000 krooni eest.

Kevadel 2004 kirjeldas Eesti Päevalehe reportaaž Lilys valitsevat õhkkonda. Muuhulgas küsis kliendiks maskeerunud ajakirjanik kohalikult maadamilt: aga mis siis, kui politsei tuleb? Maadam kinnitas, et politseiga on neil suhted korras (“Meie kavatseme siin veel 50 aastat eksisteerida! Tahame teha ümberehitusi ja puha!”), mingit jama ei ole.

2000. aasta oktoobris suri Lily baaris narkoüledoosi tagajärjel 23aastane Sergei. Selle juhtumiga seoses kuulas politsei üle ka asutuse omaniku Elvo Timmi, kes viibis Sergei surmaööl mehega samas seltskonnas.

Veel üks pöörane vahejuhtum dokumenteeriti Lilys aastal 1995, kui Saksa telekompanii väntas filmi Koit ­Pikarost. Võtete käigus marssis legendaarne politseinik koos võttegrupiga ühte numbrituppa ning kaamerate ette jäi paljas kütuseärimees Toomas Saks kahe naissoost seltsilisega.

Seevastu Tihase tänava lõbumaja oli aastaid nii hästi konspireeritud, et kuni mulluste politseioperatsioonideni polnud seda asutust mainitud üheski Eestis ilmunud prostitutsiooni käsitlevas ajaleheartiklis. Ametlikult nimetati seda tantsustuudioks, mõni aasta tagasi oli samal aadressil registreeritud Elvo Timmi Õigusbüroo. Tihase tänava asutuse tegevjuht Kaido Esna on aga ajalukku läinud kui mees, kes osales kasiinoärimees Armin Karu palgamõrva ettevalmistamises.

Varasemad maffiasüüdistused
  • Hillar Grünbaumi jõuk. Tegelesid välismaalt varastatud autode Eestisse smugeldamisega, jõuku kuulusid ka piirivalvurid. Kohus mõistis Grünbaumi 2001. aastal kuueks aastaks vangi, ta vabanes enne tähtaega ja suri 2005. aasta jaanuaris, kukkudes Hollandis alla hotellitoa aknast.
  • Toomas Helini jõuk. Helin ja tema kaks kaaslast olid kohtu all Aafrikast Malawist 1000 kilo marihuaana Eestisse toomise eest. Mehi süüdistati ka kuritegeliku ühenduse loomises, kuid kohus mõistis nad selles kuriteos õigeks.
  • Stanislav Volkovi jõuk. 2001. aasta sügisel süüdistati Volkovit ja tema kaaslasi üle Eesti autode varastamises ja omanikelt auto tagastamise eest raha välja pressimises. Enne kohut loobus politsei meeste süüdistamisest kuritegeliku ühenduse moodustamises.
  • Ühispanga kaardipetturid. Mallor Malmre, Margo Klementa, praegu Itaalias juveeliröövis kahtlustatuna kinni istuv Ats Pärnaste ja teised. Süüdistuse järgi oli pangapetturite jõugu ninamees pangas töötav Malmre. Temalt pangakaardi saanud petised kandsid oma arvelduskontole teatud summa ja võtsid seejärel Ühispanga elektroonikasüsteemi eripära kuritarvitades rahaautomaatidest välja mitu korda suuremaid summasid. Teod toimusid 1997. aastal. Kogukahju jäi pisut alla miljoni krooni. Kohus mõistis mehed maffiaparagrahvis õigeks.
  • Pärnu metanoolimüüjad. Valitsuse tasandil nõuti 68 inimese surma põhjustanud metanoolimüüjate süüdistamist kuritegelikku ühendusse kuulumises, kuid politsei keeldus sellest, sest nõudmine oli juriidiliselt asjatundmatu.
  • Tänavu veebruaris paljastas Maksu- ja Tolliamet kuritegeliku grupi, keda kahtlustatakse riigile käibemaksupettustega 16,4 miljoni kroonise kahju tekitamises. Viis meest on tänaseni vahi all kahtlustatuna kuritegelikku ühendusse kuulumises ja rahapesus.

Kuidas bordellimaffia töötas


ELVO TIMM
Kuritegeliku ühenduse arhitekt.

TEGEVJUHID 

SIGNE HEIN
Perenaine: võttis tööle baarmenid, šveitserid, turvatöötajad, raamatupidaja. Vaatas üle tüdrukud, kes soovisid lõbunaistena töötada.

KAIDO ESNA ja VLADISLAV BELOKAPÕTOV
Direktorid: lahendasid jooksvaid küsimusi. Värbasid lõbunaisi, selgitasid algajatele, milles töö seisneb. Värbasid baarmene ja teisi töötajaid. Kauplesid, et taksojuhid lõbujanulisi kliente just Tatari ja Tihase tänava majadesse sõidutaksid.

Lõbunaised 

SPETSIALISTID 

Šveitserid ja turva­mehed
Hoidsid majades korda. Juhatasid kliente tubadesse jms.

Baarmenid
Võtsid klientidelt raha vastu, korraldasid taksojuhtide ja lõbunaiste tasustamise.

Raamatupidaja
Sättis lõbunaiste koostatud aruanded korrektseks.

Taksojuhid