Spioonide spioon: Briti salaluureteenistuses MI6 kõrgel kohal olnud Kim Philby oli tegelikult Vene spioon. repro

Pärast järjekordse spiooni tabamist Toompuiestee majast on avalikkusele jäetud mulje, et kapos on midagi tõsiselt mäda. Oma osa selles on kahtlemata ka kapo endise juhi Jüri Pihli süüdistavatel sõnavõttudel meedias. Ent nagu tavaliselt pole pilk oma mätta otsast kaugemale ulatunud. Näiteks meie vana liitlase Suurbritannia salaluureteenistust on aegade jooksul räsinud sellised spiooniskandaalid, millega meie omi veel kaugeltki võrrelda ei saa.

Novembris 1944 otsustas Briti salaluureteenistuse (MI6) ülem sir Stewart Menzies uuesti avada Nõukogude-vastase osakonna. Lühiajalistest liitlastest olid taas saanud vastased. Sektsioon IX, mille ülesandeks oli spionaaž Nõukogude Liidus, juhiks määrati ei keegi muu kui Kim Philby. Selleks hetkeks oli Philby Moskva kasuks spioneerinud juba kümme aastat ning edastanud oma peremeestele rohkelt väärtuslikku luureinfot. Ka eestlaste kohta.

Septembris 1941 oli Philby asunud tööle MI6 vastuluureosakonda, tõustes juba järgmisel aastal selle asejuhiks. Just sel ajal jõudsid Philby kätte ka materjalid Eesti sõjaväeluure endise ülema, oktoobris 1939 kodumaa tolmu jalgelt pühkinud kolonel Richard Maasingu kohta. Philby saatis need kohe Moskvasse – arhiivitoimiku järgi otsustades olid venelastel andmed Maasingu koostöö kohta brittidega olemas aastast 1942.

« Avalehele 15 Kommentaari