VISIONÄÄR HOLLANDIST: Näituse autor arhitekt Rem Koolhaas. Herwig Vergult/Photo Belga/AFP

Eestlastele meeldib ennast ära tappa ja istuda traadita internetis. Eesti naised müüvad ennast võileivahinna eest Soome vodkaturistidele.

Need pole nopped kollasest ajakirjandusest, vaid Brüsseli eurokvartalis tsirkusetelgis avatud näituselt “Euroopa imidž”. Väljapaneku autor on Hollandi tähtarhitekt Rem Koolhaas.

Euroopa Komisjoni ja Hollandi valitsuse sponseeritud näitus esitleb nabaalusest vaatenurgast teisigi riike ja rahvaid.

Läti stendilt vaatab vastu kolmikhüppaja Ineta Radevica, kes poseeris alasti Playboys. Leedut esindab hiljuti valitud Miss Vang. Tšehhid on Euroopa meistrid pornograafia tarbimises. Soomet reklaamib homokunstnik Tom of Finlandi joonistus politseinikest, kes vägistavad kinnipeetud noormehi.

Seksnuppude sekka on Koolhaas poetanud pildikesi eri rahvuste kommetest. Juttu Eesti prostituutidest illustreerib foto rahvariietes naiskoorist, suud lahti laulamas.

Ainsa Eesti kultuuritegelasena tutvustab Koolhaas USA arhitekti Louis Kahni, kes sündis 1901. aastal “Öseli saarel Kingiseppa linnas”. Kaasaegsetest mainib näitus arvutiprogrammi KaZAa loojaid Ahti Heinlat, Priit Kasesalu ja Jaan Tallinna.

Näituse teises osas annab Koolhaas ülevaate Euroopa Liidu ajaloost ja tulevikust. Arhitekti visioonid on pöörased, näiteks võetakse 2012 ametlikult kasutusele hiina keel. 2015 taasliidetakse Rooma impeeriumi lõunaosa: Maroko, Alžeeria, Egiptus, Iisrael ja Palestiina. Euroopa Liidu ametlikuks nimeks saab lihtsalt Liit, inglise keeles Union.

Koolhaas hoiatab, et Brüsselist juhitava maailmariigi jätkusuutlikkus on küsitav. Euroopa naised sünnitavad oluliselt vähem lapsi kui ameeriklannad, mistõttu kogu vana mandrit ähvardab pensionäristumine. 2030. aastal oleks keskmise eurooplase vanus 54 aastat. Iga kolmas elanik on vanem kui 65aastane.

Lahenduseks pakub Koolhaas välja “Iiri mudeli”. See tähendab, et eurooplased peavad tegema palju lapsi ja avama riigipiirid immigrantidele. Positiivse stsenaariumi korral kasvaks 2015. aastal Euroopa Liidu rahvaarv 78 miljoni uue elaniku võrra. Sünniks 38 miljonit last ja sisse rändaks 40 miljonit inimest.

“On ainult aja küsimus, millal valitakse Euroopa presidendiks esimene filosoof või moekunstnik," ennustab Koolhaas. Esimene kandidaat on juba olemas. Koolhaasi ülevaade Euroopa Liidu ajaloost lõpeb 2004. aastal supermodellist poliitiku Carmen Kassi lavaleilmumisega.

Näitus ”The Image of Europe” Brüsselis Schumani ringteel on avatud 28. novembrini. Sissepääs on tasuta.