CARMEN SOBIB POLIITIKASSE KÜLL: Keeled suus, raha laialt, nimi tuntud. ALL OVER PRESS BALTIC

1. Šõuala inimesi on seal ennegi olnud. Kreeka lauljanna Nana Mouskouri ("Only Love" jt hitid) valiti eelmisse europarlamendi koosseisu (1994-1999), ning sai seal kultuurikomisjoni aseesimeheks. Muu hulgas tegeles ta Brüsselis autoriõiguste kindlustamisega. Kui supermodell Carmen Kass on maailma kõigi aegade tuntuim eestlanna, siis Nana Mouskouri on terve maailma kõigi aegade enim müüdud naisartist. See ei seganud tema poliitkarjääri.

2. Mis te arvate, kes esindab praeguses europarlamendi kooseisus Iirimaa Connacht-Ulsteri valimisringkonda? Muidugi on see lauljatar Dana, kes 1970. aastal tõi oma kodumaale esimese Eurovisiooni võidu lauluga "All Kinds of Everything" (paluks teda mitte segi ajada Dana Internationaliga Iisraelist, kes lõi laineid aastaid hiljem).

Iirlanna, täieliku nimega Dana Rosemary Scallon, tegi karjääri nii laulja kui ka teletähena USAs, enne kui kandideeris 1997. aastal kodus presidendiks ja sai kolmanda tulemuse. Kuid pange tähele, europarlamenti läks ta sõltumatu kandidaadina, kes kuulutas traditsioonilisi pereväärtusi ja võitles abortide lubamise vastu. Kas selles valguses pole Carmeni parteistumine veidi ennatlik?

3. Kui Carmen Kass tuleb ekraanile linateoses "Täna öösel me ei maga", siis praeguseski europarlamendis leidub kolleege-näitlejaid. Võtame Suurbritannia leiboristliku eurosaadiku Michael Cashmani. Ta esines kolm aastat BBC teleseebis "EastEnders", ning sai seal kuulsaks esimese ekraanile jõudnud homosuudlusega! Mis on selle kõrval mõned pisut katmata pildid Eesti supermodellist mingeis ajakirjades? Rahvasaadik Cashmani ametlik kodulehekülg teavitab austajaid ka sellistest detailidest, et mees sündis kolm nädalat enne õiget aega, sest tema ema pidi ühes Londoni tänavakakluses isa kaitseks välja astuma.

4. Soome kogemus tõendab, et esmapilgul poliitikakauged blondid kuulsused saavad europarlamendis hakkama. Suusatäht Marjo Matikainen-Kallströmi 1988. aasta olümpiakullale elas kaasa suur hulk eestlasi. Nüüd kaitseb soomlanna europarlamendis Kokoomuse värve, mis kuulub koos Kassi erakonnaga Euroopa Rahvaparteisse. Teine sealne parteikaaslane on 1981. aasta ralli maailmameister Ari Vatanen.

5. Carmen Kass poleks isegi esimene modell, kes Eestis tipp-poliitikasse läinud. Riigikogu liige Evelyn Sepp (Keskerakond) proovis kätt samas valdkonnas. Keskerakonna peasekretär Kadri Must osales kunagi Tartus missivõistlustel. Nüüd siis soovitab Sepp, et Kassil jätkuks tarkust Res Publica pakkumine tagasi lükata?

6. Kes ütles, et Euroopa Parlamendis tohivad rahvast esindada ainult viienda põlve maaharijad ja majandusprofessorid? Kus on loetelu elukutsetest, mille esindajad tohivad Eestis valimistel kandideerida? Seda pole isegi rahvaliitlasel Jaak Allikul, kes Riigikogus taunis pornotähtede ja kosmonautide pürgimist poliitikasse. Eestis pole kumbagi, aga kehtiv põhiseadus annaks ka neile samasuguse õiguse end valimistel üles seada nagu teistele Eesti kodanikele. (Muide tohivad meilt europarlamenti kandideerida kõik ELi riikide kodanikud, kelle elukoht on püsivalt Eestis.)

7. Läinud nädala teleintervjuudes esines Carmenil väikesi raskusi end eesti keeles väljendada. So what. Mõistkem, et kui inimene on 10 aastat kodumaalt ära olnud, on "eee.." asemel "aaa..." loomulik. See-eest räägib ta (carmenkass.net andmetel) inglise, itaalia, hispaania, ning mõnel määral ka prantsuse ja vene keelt. Nana Mouskourit peeti eurosaadikute seas tõeliseks polüglotiks ja tema rääkis vaid inglise, prantsuse, saksa, kreeka, itaalia ja hispaania keelt! Pealegi saab "neokonservatiiv" Carmen Kass näiteks sotsdemmide esinumbri Toomas Hendrik Ilvesega suurepäraselt US-english'is debateerida.

8. Valimisplakatid on tal nagunii üles pandud. Sisenege vaid Tallinna Stockmanni kaubamaja peauksest ja pöörake pilk vasakule. Seega on võimalus uued plakatid tegemata jätta, olles kokkuhoidlik, keskkonnasäästlik jne. Üks küsimus vabariigi valimiskomisjonile - kas parfüüm J'adore tuleb kampaania ajaks müügilt korjata?

9. Carmen Kass suudab anda uue sisu mõistele "Äraostmatud". Eks katsuge ära osta inimest, kelle 2003. aasta sissetulek oli 70 miljonit krooni (ajakirja Vogue andmetel)! Aga rikkad naised pole Eesti poliitikas ega isegi Res Publicas mingi uudis. Hansapankur Tiina Mõis sai 1999. aasta kohalikel valimistel Nõmmelt 2065 häälega Tallinna volikokku, oli seal pikka aega Reformierakonna fraktsiooni juht ja läks pärast Keski-Reformi ühteheitmist üle Res Publicasse. Või ettevõtja Reet Roos, kes kulutas mullu kevadel parlamendivalimistel reklaamile 350 000 krooni. Varem täiesti tundmatu naine sai kolm tuhat häält.

10. Ja üldse - esialgu pole veel keegi Kassi kuhugi valinud. Kui ta otsustab kandideerida, on kõigepealt vaja pääseda Res Publica sisevalimistel 12 hulka. Edasi 13. juunil kuue hulka. Seni pole me näinud ei EMORi, Faktumi ega Saar Polli numbreid Carmeni väidetava populaarsuse kohta Eesti valijate seas. Itaalias üritas 1999. aastal europarlamenti pääseda Gina Lollobrigida. Ta kukkus haledalt läbi ja pidi leppima 164 häälega. Tõsi, kuulus näitlejanna oli tollal juba 71 aastat vana.