"Misasja - meie firma ja maksu(mitte)maksjate edetabeli tipus?!" pidi ühe riigifirma juht, ise parasjagu Jaapanis, sel nädalal Ekspressi telefonikõne peale kreepsu saama.
Teatavasti on Eestis mureks ümbrikupalgad ja käibemaksupettused. Sajad miljonid eurod kaovad kuhugi. Ettevõtjaid ümbritseb sageli kasumiahne maksuoptimeerija oreool. Probleemi leevenduseks kavatseb riik alates sügisest avalikustada kõikide ettevõtjate tasutud maksusummad.
Ka näiteks Briti meedia on pulbitsenud uudistest selle kohta, kui näpuotsaga gigandid nagu Google, Apple või Starbucks kuninglikku riigikassat toidavad ning mitu hädist protsenti moodustavad nende Britannias tasutud maksud seal teenitud kasumist.
Maksusummade avalikustamise idee autor Kaubandus-Tööstuskoda ei taha luua uut edetabelit. Aga kuna rahvas tabeleid armastab, koostas Ekspress selle ise.
Reastasime investeerimispanga Gild andmeil 30 Eesti kõige väärtuslikumat firmat (loe: rahamasinat) selle põhjal, kes maksis viimasel kolmel majandusaastal kõige vähem makse oma kasumiga võrreldes. Ehk kes vähemasti maksude aspektist kõige vähem ühiskonnale tagasi annab. Olgu põhjus mis iganes: vähe palgalisi töötajaid, äri iseloom või omanike soov koguda vöö vahele rasva halbadeks aegadeks.
Maksusummad noppisime avalikest aruannetest, niipalju kui seal neid oli. Arvestades, kui erinevad on ettevõtted ja nende maksukohustused, võrdlesime piltlikult öeldes apelsine, kurke ja kõrvitsaid. Mudeli kiitsid mööndustega heaks ka maksuspetsid.
Nii valmiski see, mida me hellitavalt kutsume Maksu(mitte)maksjate Edetabeliks.
Ei mingit halvustamist. Vaid pisut poleemitsemist, sõrmeotsaga furoori. Ettevõtjate reaktsioon tabelile võimaldaks anda tööd psühhoanalüütikutele.
Esmalt andis Kaubanduskoja boss Toomas Luman talle omasel regressiivselt üleoleval toonil teada, et sellist jampsi ta kommenteerida ei oska, sest võrreldud on võrreldamatut.
Rahandusminister Jürgen Ligi teatas Brüsselist kirja teel, et toetab maksude avalikustamist ja ka Ekspressi algatust ettevõtteid maksude järgi reastada. Ent "soovitaks enne edetabelite tarvitamist konsulteerida arsti või majandusspetsialistiga”.
Kuidas ettevõtted tabelis reastusid ja mida nad oma positsioonidest arvasid?


Avalehele
6 Kommentaari
Loe veel: