Teil on tulemas kaheteistkümnendad naturistide suvepäevad. Mis te seal teete?
Sel aastal on suvelaager ühe järve ääres, see tähendab kolme päeva pallimänge ja vees sulistamist. Õhtuti on tantsupeo moodi üritused. Igas laagris on rahvusvaheline petanque’i turniir.
 
Tundub, et naturism on pigem puhkusega seonduv nähtus.
Naturism, see tähendabki puhkuse veetmist vabas õhus ilma riieteta. Neid, kes riietega käivad, neid kutsutakse muide tekstiilikateks.
See on seotud mängudega, puhkuse ja tervislike eluviisidega. Nudismi ja naturismi vahe ongi see – muidu seal erilist vahet pole –, et nudism on lihtsalt alastiolek, aga naturismi juurde käivad veel tervislikud eluviisid. Et sa ei suitseta ega joo. Ka laagrites ei taheta, et inimesed jooksid. Kui keegi purjus on, siis on see ikka väga paha, sest meil on ju lapsed ka kaasas. See on perekeskne liikumine.
 
Teie kodulehel on kirjas, et naturistide selts on kunagi nudistide seltsist eraldunud.

Ma olen kuulnud, et nad läksid omavahel tülli erinevate põhimõtete tõttu ja siis eraldusid. Nudistide ühing olevat inimestele oma vaateid liiga peale surunud ja see ei meeldi ju paljudele. EstNat on vastupidine. Nad on hästi sallivad, mulle ei surutud küll midagi peale.
Muide, siinsamas on see naturistide saun ju!
(Istume Rävala puiestee pargis ja Fideelia osutab Rävala puiestee 8 avaliku sauna poole.)
Seal on üldine saun, aga naturistidel on seal talveperioodil kaks korda kuus saunad. Siis räägime probleemidest, ajame juttu, teeme nalja. Suveperioodil oleme rannas. Ja jõulude eel on pidulik saun.

Mida see “pidulik” tähendab? Riidesse te ei pane, aga panete mingi lehvi kuskile?

Jõuluvanal on jõuluvanamüts peas ja habe ees, aga muidu on paljas. Ja siis kõik lapsed ja täiskasvanud on paljad, aga lihtsalt mõni üksik jõuluehe ripub kuskil, näiteks on ümber keha seotud mingisugune kard.
 
Mille poolest erineb naturistide saun sellest, kui tavalised eestlased lähevad koos paljalt sega-sauna? No okei, võtavad enne natuke napsu ja siis lähevad paljalt.
Meil ei võeta napsu. Selle idee on lihtsalt kokku saada ja rääkida probleemidest. Ma näen väga harva teisi naturiste. Saun on hea võimalus kohtuda ja rääkida ning panna paika näiteks suveplaanid. Vahel on muidugi ka talvel koos käidud, näiteks turismitalus käidi ükskord suusatamas, aga mitte küll paljalt.
Aga sauna idee on sotsiaalne suhtlemine naturistide vahel.
 
Lugejat huvitaks ilmselt see, et sa võid olla ju naturist - käid kodus paljalt ringi, lähed randa -, aga miks on vaja selliseid üritusi korraldada, et võõrad inimesed saavad omavahel kokku ja võtavad ennast paljaks?
Selleks, et sotsiaalse suhtlemise tase säiliks. Need inimesed ei ole tegelikult võõrad. Mina olin uus tulija, aga ma vaatasin, et enamik olid omavahel juba tuttavad. Enamik on tegelikult vanemad inimesed või keskealised, minuvanuseid on muidugi ka ja siis mõned üksikud teismelised ja lapsed.
Inimesed ju naudivad ka vabas õhus mängimist. Näiteks meil oli ühel üritusel võrkpall õhupallidega, et üle võrgu visati hoopis õhupalli, mitte tavalist palli.
Naturistid võtavad uusi tulijaid omaks, eriti, kui nad on naisterahvad. Meesterahvaid kahtlustatakse igasugustes perverssustes nagu liputamine ja piilumine. Tõepoolest on selline oht olemas, et mõni piiluja imbub sisse ja ütleb, et tema on nat urist, aga tegelikult tahab naisterahvaid piiluda. Aga siis on nii, et meie EstNat president ja teised asjaajajad, kes on juba 1970ndatest aastatest olnud selle liikumisega seotud, tunnevad vilunud silmaga sellised inimesed ära – neil palutakse lahkuda.
Kõige rohkem on teretulnud lastega pered!
 
Kas sul endal on mõne perverdiga kokku­­puuteid olnud?
Ei ole. Aga ma tean inimest, kel oli. Et tuli laagris mingi võõras mees ja kippus käperdama, aga ta aeti minema.
 
Ilmselt on see ka üks põhjuseid, miks alkoholi väga ei lubata.
Ma arvan küll jah, sest alkoholi mõju all juhtub nii mõndagi muud, mis ei juhtuks kaine inimesega. Ma üldse joon alkoholi vähe.
 
Kas see on naturismiga seotud?
See oli juba enne. Ma ei suitseta ka, aga see pole naturismiga seotud.
Mõni suitsetab ikka, aga keegi pole purjus olnud. Natuke jah, aga mitte niimoodi, et lällaks.
 
Kui palju EstNatil liikmeid on?
Alla saja. Liikmekssaamisel on aastane katseaeg, kus vaadatakse, et sa oleksid tervislike eluviisidega ja normaal-ne, mitte pervert.
 
Nii et naturism ei ole seo­tud seksi ega seksuaalsusega?
Inimesed arvavad sageli, et paljas keha tähendab kohe seksi, aga tegelikult on see täiesti mitteseksuaalne liikumine. See on perekeskne liikumine, kus osalevad väikesed lapsed, emad-isad. Muidugi pensionärid, kõige vanem eestlasest naturist on kuskil 90 ringis.
Mitte mingisuguseid seksuaalseid orgiaid pole kunagi toimunud ja ei toimu ka edaspidi. Seksuaalsus ja naturism on kaks erinevat asja. Riided ju ka vahel rõhutavad seksikust ja kui sa alasti oled, siis pole sul ju midagi rõhutada. Sul ei ole dekolteed, kõrge kontsaga kingi ega kõrvarõngaid. Sa oled täiesti alasti, nii, nagu sa sündisid. Meie käest küsitakse sageli, et kas teil orgiaid ka toimub ja kas te grupiseksi ka harrastate. See on absurd! Mitte midagi sellist ei toimu. 
 
Kas naturism oli kunagi vastureaktsioon kristlikule vagasusele ja enese häbenemisele?

Ma arvan, et nii ta originaalis algas, et siis, kui see liikumine Saksamaal 1903 sealkandis algas, siis see oli küll reaktsioon kristlikule maailmapildile, mis häbenes keha.
Siis hakati käima koos alasti õhuvanne võtmas, ujumas. Tänapäeval on Saksamaal hästi palju ühissaunu, kus käivad inimesed erinevatest sugudest, peredega, ja keegi ei vaata imelikult.
 
Kuidas sa eraviisiliselt naturismi harrastad?
Kui korteris on soe, siis olen ma paljalt. Olen ka rõdu peal paljalt käinud, kuigi ma tean, et seal teised näevad, aga ma ei hooli sellest.
Kodus teen kõiki toimetusi paljalt: õpin, istun arvuti taga, teen süüa, söön, pesen pesu. Üldse, koristada on paljalt palju parem, riided ei sega. Riided on ikka ühed suured segajad tegelikult! Kortsuvad ja jäävad igale poole vahele ja rebenevad ja siis nad saavad mustaks, siis pese neid! Tohutu töö ju! Ma hoian nii palju aega kokku, kui ma kodus paljalt käin. Mu mees on ka naturist.
 
Mis hetkest üldse võib öelda, et inimene on naturist?

Ükskord Pärnus üsna hilja öösel läksime avalikus rannas paljalt vette ja see oli esimene kord, kus ma mingis avalikus kohas üldse alasti olin. Paari aasta pärast läksin Lõuna-Prantsusmaale Cap d’Agde’i naturistide linna, kus ma sattusin vaimustusse ja mõtlesin, et Eestis peab ju ka midagi olema! Leidsingi EstNati ja kirjutasin neile, et teeks Eestisse ka naturistide linna. Nad olid muidugi üllatunud, et ma se llise ideega välja tulin, sest neil ei olnud rannaribagi! Eestlased on ju väga konservatiivsed. Ma hakkasin muide tegema ka filmi naturismist.
 
Sa rääkisid Prantsusmaa naturistide linnakust. Missugune see oli?

See linn oli kaheks jaotatud: tavaline linn ja naturistide linn. Väravast ostsid kaar-di, sellega sai väravast sisse ja siis, kui olid sisse saanud, võisid kohe ennast paljaks koorida.
Esimene vaade, mis ma siis nägin, oli, et mingid vanamehed sõitsid jalgratastega ringi ja ainus kehakate oli kõhukott ümber kõhu. See tundus mulle nii naljakas!
Muidugi me võtsime ennast kohe riidest lahti, ainult müts jäi pähe ja plätud jäid jalga.
Siis seal olid mingid pensionärid, kes valisid endale paljalt õhtutualette poodides, nii sürrealistlik!

Kunstnik ja fotograaf Spencer Tunic kutsub tohutult palju inimesi korraga kokku ja siis pildistab neid alasti...
See on niivõrd vägev, massiivne üritus. See avaldas mulle sügavat muljet, kui ma telekast nägin temast dokumentaalfilmi. Spencer Tunic meeldib mulle.
 
...kas seal käivad ka naturistid?
Aa! Seal oligi üks koht, kus ta rääkis, et ta pettus naturistides, et nad olevat väga isepäised, ei allu tema korraldustele ja ei poseeri talle korralikult. 
 
Kas võib öelda, et tema fotoprojektides osalemine võiks olla iga naturisti unistus?

Võiks küll tegelikult. Mina näiteks tahaks osaleda, panin ennast internetis kirja ka, aga ta ei ole minuga ühendust võtnud. Aga jah, see oleks väga huvitav kogemus.
 
Sa ise oled teinud perfor­mance’e, need on ka sageli alasti. Kas see on samuti üks naturismi väljendusviise?
Minu jaoks on ta väljendusviis. Ta ei pruugi olla performance’i loomulik osa, sa ei pea seal alasti olema. Mõned ideed lihtsalt väljenduvad paremini alasti. Kui ma tegin Poolas performance’i “Iseseisvus”, siis ma kandsin ainsa kehakattena Poola lipu värvides põlvikuid, seal ei olnud rohkem riideid vaja, ma sümboliseerisin iseseisvust.
Üldiselt kunstnikule tuleb kasuks, kui ta ei häbene oma keha.

 

Vaba keha kultuur 

Soomlane Aki Pulli (41) on järjepidevalt naturismi harrastanud 17 aastat, ning ta on läbi käinud kõik Euroopa kuumimad naturistide rannad ja puhkepaigad. ;

Praegused Euroopa suurimad naturistide puhkekohad on asutatud juba 60ndatel. Suurim naturistide kogukond on Cap d`Agde. See on ainus, mis on linna moodi, augustis on seal ööbijaid üle 10 000. Prantsusmaal on ka veel La Jenny. 

Hispaanias on paar suuremat kogukonda (Catalonias ja Murcia läheduses), Horvaatias on neli umbes 5000-inimeselist kogukonda.  

Eestis oli kahe sõja vahepeal mingit liikumist, nõukogude ajal suri naturism siin praktiliselt välja.

Soomes on kaks naturistide ühendust (Luonnonmukaiset ja SNC) ning üks katusorganisatsioon.

Saksamaal ollakse alastikultuuri suhtes väga liberaalsed, populaarsed puhkamiskohad on veel ka Krimmis, seal korraldatakse igal aastal korraldatakse Krimmis Koktebelis näiteks Neptunuse päevi, kus naturistid õpivad ära ja esitavad Vana-Kreeka mütoloogia ainelist teatrietendust.

Naturistid pühitsevad rahvusvaheliselt peale Neptunuse päeva veel ka märtsis kevadkarnevali päeva. 

Soomes on alasti naisekandmise üritused, Nakukymppi (10 kilomeetri alasti läbimine). Petanque ja võrkpall on naturistide seas väga populaarsed. Ja muidugi niisama suplemine.

Naturistide hulgas ei ole üldiselt varganägusid, päris palju on kõrgharidusega inimesi, kunstnikke ja alternatiivse ellusuhtumisega inimesi.

Naturismi ja nudismi vahe on minu arvates semantiline. Ameerikas kasutatakse sõna nudism, Euroopas naturism, Saksamaal FKK ehk frei körper kultur (vaba keha kultuur). Mina ütleksin eesti keeles vaba keha kultuur.

(Pildil määrib Aki Eesti naturistide üritusel Fideelia õlga päikesekreemiga).

 

FAKTE

- Tekstiilik on inimene, kes põhimõtteliselt ei võta end paljaks teiste inimeste seltskonnas ja kes eelistab tekstiilrandasid.

- Eesti naturistide meelispaigad on:

Pirita rannas

Klooga rannas

Pärnu naisterannast muuli poole

Tartus Emajõe ääres

 

EstNat loodi 19. märtsil 1995

Ühingu tegevuse eesmärk on naturistlike, st. maksimaalselt looduslähedaste tingimuste loomine puhkamiseks riietamata olekus ning sellise eluviisi täiustamine, propageerimine ja vastavasisuliste ürituste läbiviimine.

Ideeks on rajada vastavasisulisi puhkebaase ja randu, kus oleks võimalikult looduslähedane keskkond ja kus inimesed võiksid soost, vanusest ja rahvusest olenemata viibida tekstiilivabalt.

Liikmeks saamisele eelneb aastane liikmekandidaadi staatus, mille jooksul otsustatakse tema liikmeks sobivus. Liikmeks ja liikmekandidaadiks saab vähemalt 16 -aastane isik.
Eesti naturistide meelispaigad on:
  • Pirita rannas
  • Klooga rannas
  • Pärnu naisterannast muuli poole
  • Tartus Emajõe ääres