LEAD Technologies Inc. V1.01 AFP/Scanpix

Eesti Gaasi juhatuse esimees Tiit Kullerkupp teatas valitsusele saadetud kirjas, et Eestis on gaas praegu üks odavamaid Euroopa Liidus. “Sealjuures on meie lõpptarbija hind odavam riikidest, kus on läbi viidud ülekandesüsteemi täielik omandiline eraldamine. Seega tagab juba Eesti maagaasituru tänane struktuur tarbijale ülima hüve – kvaliteetse gaasi võimalikult madala hinnaga – ning alusetu on hüpotees, et ülekandevõrgu täielik omandiline eraldamine võiks kaasa tuua lõpptarbija hindade täiendava languse.”

Ühtlasi süüdistas Eesti Gaas riiki kavas raisata vähemalt 120 miljonit eurot gaasivõrgu ostmiseks, selle asemel, et kasutada sama summa LNG terminali ehitamiseks, mis vähendaks Eesti sõltuvust Gazpromist. “Mitte ükski investoritest ega Eesti maagaasiturgu analüüsinud Pöyry ei ole LNG terminali rajamist takistava puudusena välja toonud ülekandevõrgu omandilist kuuluvust,” teatas Kullerkupp valitsusele saadetud kirjas.

Kui Eestis valmistatakse gaasivõrkude eraldamist alles ette, siis Leedus sellekohane seadus juba kehtib. Eesti Gaasi juhatuse liige Raul Kotov kinnitab, et Leedus tõusis maagaasi hind umbes 20 protsenti. Hinnatõusu nähakse Gazpromi kättemaksuna.