Pehmelt öeldes asjatundmatu kriitika, mis hiljuti Keskkriminaalpolitseid tabas, ei ole asutuse tööindu vähendanud. Paarikümne rohkem või vähem tuntud kriminaali tabamine on kõva töövõit.
Asutuse juht Elmar Vaher jääb siiski tagasihoidlikuks. “Ilma itaallaste abita ei oleks me siin midagi ära teinud.” See on ka loogiline – jõuk pani kuriteod toime Itaalias, Eesti võimude panus Operacion Gran Baltico lõpuleviimisel ehk Lääne-Euroopa riikides tegutsenud juveeliröövlite kohtu ette toimetamisel saigi piirduda siia pakku pugenud kahtlusaluste kinnipüüdmisega. Kui eestlased Itaalia kohtus süüdi mõistetakse, on Eesti riigi kohustuseks ka neile vanglas ulualuse pakkumine. Juveeliröövleid ähvardab Itaalia seaduste kohaselt kuni 20aastane vangistus. Arvestades kuritegude küünilisust, episoodide arvu ja tekitatud kahju suurust, on tõenäoline, et ülemmäära lähedale jõugu aktiivsemate liikmete karistused ka mõistetakse. Juhul muidugi, kui eestlaste süü tõendamist leiab.
Sel ja järgmisel nädalal otsustab kohus eestlaste Itaaliale loovutamise. Seejärel lepivad riigid kokku, kus ja kuidas kahtlustatavad üle antakse, ning Itaalia võimud sõidavad neile kokkulepitud kohta, tõenäoliselt Tallinna lennujaama, järele. Transpordikulud kannab Itaalia.
Elmar Vaheri sõnul oli vahistusoperatsioon planeeritud juba möödunud aasta lõppu, kuid soov “suuremat kala” püüda põhjustas viivituse. Nüüdseks on “suurem kala” ehk kogu jõuk käsuandjatest-korraldajatest kuni musta töö tegijateni tabatud. Veebruari keskel toimunud vahistamised läksid ilma vahejuhtumiteta. “Nii rahulikult kulgenud vahistamist ma ausalt öeldes ei mäletagi,” ütleb Vaher.

Kui Itaalia võimudel on aastakümnete pikkune kogemus maffiakuritegudega võitlemisel ja seetõttu ka vastavad prioriteedid, siis sujus koostöö nendega suurepäraselt. Vaheri sõnul ei ole nii mõnigi teine Lääne-Euroopa riik pahatihti huvitatud koostööst kogu röövliteketi püüdmise nimel. “Neile piisab sellest prügikalast, kes poes teo ära teeb.”

Üheks huvitavaimaks ja röövide uurimisse murrangu toonud tõendiks on eestlaste must märkmik, mille Itaalia politsei 2005. aasta juulis Bolognas kätte sai. Märkmik, mida täitsid Robert Kallikorm ja Olari Kikas, sisaldas andmeid röövimas käinud eestlaste ööbimis- ja muude kulude kohta, mis röövide toimumispaikades, Põhja-Itaalia linnades tehti. 

Organiseeritud kuritegevus on viimasel ajal muutunud projektipõhiseks. See tähendab, et rahvuse, kuriteoliikide või muude tunnuste (kasvõi spordiala, mida koos harrastatud) järgi grupeeringud tänapäeval ei eristu. Kui mõnes peas tekib idee suure kuritegeliku tulu saamiseks, moodustatakse meeskond ja projektijuhid korraldavad kiire ja efektiivse operatsiooni. Meeskonna moodustamisel loevad ennekõike usalduslikud, läbiproovitud suhted, kuid töösipelgad leitakse tihti sõna otseses mõttes vangla väravast. Vanglast vabanenul ollakse väravas vastas, kutsutakse ta õllele ja tehakse ettepanek tulusas ettevõtmises osalemiseks. Seda trendi arvestades oli Vaheri üllatus suur, saades teada, keda konkreetselt Itaalia võimud röövides kahtlustavad: “Siin on nimesid, kelle poolt poleks oodanud, et nad enam oma käsi määrivad. Nende autoriteet kuritegelikus maailmas on kasvanud piisavalt suureks…”

Muide, üks allikas leidis nimekirja vaadates, et tabatud meestest nii mõnigi tegutseb Eesti kuritegelikus maailmas mõjuka, Ahmediks kutsutava kurikaela alluvuses.

Mis röövitud ehetest edasi sai? “Itaalias neid ei realiseeritud,” ütleb Vaher. “Üldiselt leiab selline kraam uue omaniku idablokis – Venemaal, Lätis, Leedus.” On äärmiselt tõenäoline, et osa röövitud kraamist ehib veel tänagi mõne kurjategija seltsidaami kätt või kaela. Seda, et röövlid siinses allilmas kellelegi oma tulust osa loovutama pidid, Vaheri andmetel ei juhtunud. Seegi on tänapäeva Eesti kuritegevuses uus nähtus – ise leiad rahaallika, ise lüpsad seda, ise vastutad, kui miski ebaõnnestub.
 
12. märts 2004 Milano – Tiffany & Co; 158 710 eurot; ehted
23. aprill 2004 Genua – Montres & Bijoux; 70 000 eurot; mitme­sugused kella
23. aprill 2004 Milano –  Luigi Verga S.p.a; 350 000 eurot; ehted ja kellad
30. mai 2005 Verona – Cartier; 61 570 eurot; käevõrud, kõrvarõngad, kaelakeed 
22. juuni 2004 Ancona –  Gallazzi; 300 000 eurot; juveelid ja Rolexi kellad   
23. juuni 2004 Bologna – Giulio Veronesi Gallery; 123 694 eurot; juveelid ja kellad 
22. juuni 2004 Ancona –  Gallazzi; 300 000 eurot; juveelid ja Rolexi kellad   
8. juuli 2005 Firenze – Tiffany & Co; 602 315 eurot; juveelid ja kellad 
28. juuli 2004 Ferrara – Scopa; 140 000 eurot; juveelid ja kellad 
17. november 2004 Padova – Roissard; 87 000 eurot; juveelid ja kellad
13. jaanuar 2005 Torino – Astrua; 508 888 eurot; juveelid ja kellad 
28. veebruar 2005 Rimini – Tamburini; 500 000 eurot; juveelid ja kellad  
3. mai 2005 Bologna – Vannini; 250 000 eurot; juveelid ja kellad 
14. juuni 2005 Torino – Astrua; 113 065 eurot; juveelid ja kellad
8. juuli 2005 Firenze – Tiffany & Co; 602 315 eurot; juveelid ja kellad   
20. september 2005 Modena – Pedroni; 120 000 eurot; juveelid ja kellad
9. juuni 2006 Torino – Astrua; juveelid

(järjekorras: röövimise aeg, linn, poe nimi, kahjusumma, röövitud esemed.)
 
Neid kahtlustab Itaalia politsei juveelipoodides toime pandud grupiviisilistes relvastatud röövimistes.


Tarmo Kellam, 40. karistatud narkokuriteo eest. Praegu kohtu all seoses varguse ja kelmusega. 


Indriko Nurmoja, 27. Nimetab ennast Rate.ee’s elukutselt kaabakaks ja “lihtsalt mõnusaks meheks”. Karistatud varguste ja väljapressimise eest. 


Marek Grosberg, 26. Karistatud mitmesuguste varavastaste kuritegude eest. Olnud kohtu all koos tuntud kurjategijate Leo Pulsti ja Ander Sagadiga.
 


Virgo Raudsepp, 33. Karistatud narkootikumide omamise eest. Ajakirjanduses on teda nimetatud autovaraste jõugu liidriks.
 


Olari Kikas, 28. Karistatud varguste eest, sh vägivallaga toime pandud varguse eest.
 


Timo Orm, 28. On varemgi Itaalias juveelipoe rüüstamise eest vangis istunud. Vabanes mullu augustis
 


Jüri Eisma, 29. Karistatud kelmuste eest.
 


Ahti Quelle (endine nimi Kvell), 34. Karistatud võltsimise ja mõrvast mitteteatamise eest.
 


Ats Pärnaste, 30. karistatud kelmuste ja peksmiste eest. 2000. aasta suvel pääses imekombel atentaadist eluga.

Janar Rahumeel
, 26. Septembris 2005 põgenes Rahumeel Prantsusmaal Albertville’i vanglast, kus ta istus seoses Pariisis toime pandud vargustega. Mõni kuu hiljem tabati.
 


Ardo Ardoja, 27.
 


Jevgeni Vodopjanov
, 27.
 


Rait Elenurm, 26. korduvalt karistatud varguste eest.
 


Gennadi Safonov, 40. karistatud vähemalt 7 korral – vargused, röövimine, narkokuritegu.
 

 • Sulev Anier, 34.
 • Franek Bondarev, 25. Karistatud varguste eest.
 • Gleb Bozko, 19.
 • Marko Haasma, 30.
 • Carol Jaagu, 26.
 • Kaius Jaanis, 42.
 • Rait Jõemets, 27.
 • Robert Kallikorm, 29. Karistatud huligaansuste, peksmiste ja tulirelva ebaseadusliku omamise eest.
 • Andrus Kase, 31. karistatud varguste eest.
 • Aivar Kruusamägi, 25. Mõisteti mullu Soomes süüdi Helsingi kesklinnas asuva Westerbacki kella- ja kullassepaäri röövimises 2006. aasta veebruaris. Röövlite saak – ligemale kahe miljoni krooni eest Cartier’, Breitlingi ja Eterna kaubamärgiga väärtkelli. Eestis karistatud kelmuse, röövimise eest.
 • Renee Lees, 34.
 • Argo Mölder, 30.
 • Tarmo Olup, 29.
 • Toomas Ots, 26. Karistatud peksmise eest.
 • Margus Reidolf, 32. Karistatud mõrva eest. 1995. aasta 25. detsembril tappis Reidolf Tartumaal Ülenurme vallas Kantri hotelli ees kolme püstolilasuga pähe Aleksander Kuusiku. Ülesande Kuusik tappa koos vastavate juhtnööridega sai Reidolf krimiuudistest tuntud Robert Pohlakult. Pohlaku nime tuntakse seoses Vabaduse platsi pommiplahvatuse korraldamisega 1993. aastal. Ajakirjanduse andmetel laskis Pohlak oma sõbra tappa, sest too “teadis liiga palju”. Reidolf mõisteti üheksaks aastaks vangi ja ta vabanes 2005. aastal.
 • Alar Selge, 40. Eelmisel aastal seostas ajakirjandus teda Saksamaal tabatud autovaraste jõuguga, kes varastas rohkem kui 100 miljoni krooni väärtuses autosid.
 • Ülar Tamsalu, 35.
 • Sten Vaasna, 25. NB! Tegelik Sten Vaasna elab Tallinnas ja on igati korralik inimene. Sten Vaasna identiteeti kuritarvitab Hispaanias vangis istuv Heigo Maimjärv.
 • Igor Vereštšagin, 20.

Grupi väidetavad liidrid olid Kellam, Kikas, Raudsepp ja Kallikorm.
 

Ekspress vabandab!
Avaldasime tänases lehes Janar Rahumeele foto, kes pole Itaalias toime pandud röövimistega kuidagi seotud. Röövides kahtlustatakse teist samanimelist noormeest, kellel pole fotol oleva Rahumeelega mitte mingisugust seost peale samasuguse nime. Vabandame.