Koht edetabelis: 1. Asukoht: Viimsi Suurus: 1761 m2 Ehitusaasta: 2009 Arhitekt: Viesturs Meinerts Omanik: Pompoosne häärber kerkis sügava masu ajal ning kuulub miljonärist vene kütuseärimehele Aleksei Tšuletsile. Legend räägib, et maja ehitajat otsides võttis Tšulets ühendust ehitusfirmaga NCC. Sealt vastati, et nemad on spetsialiseerunud suurtele ehitistele ning eramutega ei tegele. Tšulets soovitas oma maja projektile siiski pilgu peale visata. Mispeale lõi NCC kopa maasse. ARHITEKTUURIKRIITIK: Hoone on projekteeritud orgaanilise arhitektuuri võtmes. Tõsi, sõidutee poolt see tõepoolest nii ei näi, küll aga mere poolt. Hoone arhitekt on ehitusmahtude paigutuse ja fassaadide visuaalse jaotamisega saavutatud seda, et elamu ühestki küljest ei anna ülevaadet oma tõelistest mõõtmetest. Vallo Kruuser
Koht edetabelis: 2. Asukoht: Suurupi Suurus: 1540 m2 Ehitusaasta: 1997 Arhitekt: teadmata Omanik: Äripanga suuromanik, multimiljonär ­Andrei Žukov, kes küll veedab suurema osa ajast Lõuna-Prantsusmaal.
Maaameti aerofoto
Koht edetabelis: 3. Asukoht: Viimsi Suurus: 1437 m2 Ehitusaasta: 2009 Arhitekt: Malle Laan Omanik: Villa Merileid on järjekorras kuues maja, mille ehitus- ja kinnisvaraärimees Mati Heinsar endale on ehitanud. Eelmise sama koha peal olnud 600ruutmeetrise häärberi lammutas ta maha. “Avarust” jäänud väheks. ARHITEKTUURIKRIITIK: See ei ole enam villa mõõtu maja, vaid lausa palee. Kuigi tegu on tohutu suure hoonelahmakaga, siis vähemalt arhitekt Malle Laan pole siin liialdanud arhitektuursete detailide ja kaunistustega.
Priit Simson
Koht edetabelis: 4. Asukoht: Viimsi Suurus: 1159 m2 Ehitusaasta: 1920; restaureeritud 2013 Omanik: Pirakas häärber asub suurel, ligi 15hektarilisel mereäärsel krundil. Maja on käinud ühes peres käest kätte: selle omanik on olnud ärimees Märt Vooglaid, hetkel kuulub maja aga tema naisele Riina Vooglaiule. Märdi nimel on hoopis korter vanalinnas. ARHITEKTUURIKRIITIK: Maja on ehitatud 1920. aastal. 1930. aastast oli see Tammneeme rannakaitse patarei meeskonna kasarm. Keskmise suurusega ühekorruseline puithoone on viimistletud puitlaudisega, kaetud kelpkatusega, mille räästa all lai katusekarniis. Sümmeetrilise liigendusega fassaadi keskel on sissepääs, mille peal omapäraselt kõrge kolmnurkfrontoon. Suured kahe poolega aknad on 16ruudulise jaotusega. Uued omanikud on maja ka kenasti ära restaureerinud.
Priit Simson
Koht edetabelis: 5. Asukoht: Kakumäe Suurus: 1018 m2 Ehitusaasta: 2010 Arhitekt: Emil Urbel Omanik: Jüri Mõisa pere neofunktsionalistlik häärber Merirahu elurajoonis. Maja, milles on isegi lift, kuulub ametlikult perenaisele Kerttu ­Olmann-Mõisale. ARHITEKTUURIKRIITIK: Emil Urbel on arhitekt, kes sai juba kaks aastakümmet tagasi tuntuks oma modernistlike eramutega. Tema nüanssideni paika timmitud “valged kastid” on kujunenud taasiseseisvumisjärgse aja Eesti eramuarhitektuuri klassikaks. Siin on üks näide sellest.
Ilmar Saabas
Koht edetabelis: 6. Asukoht: Pirita Suurus: 924 m2 Ehitusaasta: 2001 Arhitekt: Aare Uukado Omanik: Pirita üks skandaalsemaid hiidonnikesi, mille ehitust alustas juba aastaid tagasi väidetavalt Venemaal elanud usbekist ärimees Alekhan Alboga­chiev, vilistades seadustele ja normidele. Maja sai liiga suur, linn käskis selle osalt lammutada. Uus omanik on 2005. aastast ukrainlane Yevdokiya Lukyanchuk, kes on jätkanud võitlust “monstrumvilla” tagantjärele seadustamise nimel. Ja nagu näha, seisab teine seal juba aastaid kui ausammas ametnike hambutusele. ARHITEKTUURIKRIITIK: Kurikuulus hoone, mis oli algul nii massiivne, et varjas kõikide ümberkaudsete päikest. Omanikule tehti mitu ettekirjutust ja ähvardati maja lammutada, kui nad korrust pealt ära ei võta ja muidki mõõte ei vähenda. Pika hambaga seda tehti. Nüüd on saavutatud kompromiss ja saadud kasutusluba.
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 7. Asukoht: Kakumäe Suurus: 876 m2 Ehitusaasta: 2005 Arhitekt: Urmas Elmik Omanik: Maja omanik Marje Rannamets on firma Haktaco omanik ja juhataja. Haktaco pakub kivisütt, mis on pärit Venemaalt Tšernogorski kivisöekaevandusest, kuid kurvastab oma kodulehel isegi, et “hetkel kahjuks kivisütt müügil pole”. Kümme aastat tagasi käis Marje Rannametsa nimi aga läbi krimiuudistest. Tallinna linnakohus mõistis ta 2005. aastal süüdi kelmuse katses ja dokumendi võltsimises ning karistas prouat aastatepikkuse tingimisi vangistusega. Nimelt viis Rannamets notarile võltsitud testamendi, mille abil üritas enda valdusse saada oma venna pärandust, mis ei pidanud talle saama. Tänaseks on Rannametsa karistus muidugi juba registrist kustutatud. ARHITEKTUURIKRIITIK: Arhitekt Urmas Elmik on elamu fassaadi ilmestanud tugevasti liigendatud vertikaalsete mahtudega. Valge maja tänavapoolseks dominandiks on punane metallkonstruktsiooniga varjualune, mille alla on pargitud auto. Ehkki tegemist on inimeste peasissekäiguga, jääb mulje, nagu oleks see garaažiesine ja maja tehtud autole.
Tiit Blaat
Koht edetabelis: 8. Asukoht: Nõmme Suurus: 844 m2 Ehitusaasta: 2009 Arhitekt: Aivo Schults Omanik: Piimatööstur Oliver Kruuda valdus Nõmmel, kus ärimees tegi aastaid tagasi kurikuulsat omavolilist raiet. Kinnistul on hüpoteek Kruuda tütre Gerda investeerimisfirma kasuks. ARHITEKTUURIKRIITIK: Villa Kruuda. Arhitekt Aivo Schults on siin osavalt ära kasutanud krundi tugeva 6–7meetrise languse ja kujundanud sellele, aga osaliselt ka selle sisse põneva neljaastmelise terrassiga orgaanilise arhitektuuriteose.
Rauno Volmar
Koht edetabelis: 9. Asukoht: Pirita Suurus: 832 m2 Ehitusaasta: 2004 Arhitekt: Malle Laan Omanik: Tiit Vähi tütar Evelin Karp ja tema abikaasa Lauri Karp ARHITEKTUURIKRIITIK: Elamu arhitektuurse lahendusega on arhitekt Malle Laan taotlenud funktsionalistliku hoone loomist.
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 10. Asukoht: Tartu Suurus: 808 m2 Ehitusaasta: 2008 Arhitekt: Peeter Tambu Omanik: Vahi aleviku uhkemaid maju, omanik on Ruth Mody ARHITEKTUURIKRIITIK: Tartu valla uusrajooni alale on kerkinud väga võõrapärane maja. Kui aga teada, et maja on rajanud India juurtega ärimehe Naresh Mody pere, pole midagi imestada.
Hendrik Osula
Koht edetabelis: 11.Asukoht: Pirita Suurus: 761 m2 Ehitusaasta: 2006 Arhitekt: Raine Karp Omanik: Krunt on kuulunud nii Urmas Sõõrumaale, Ameerika Ühendriikide valitsusele kui ka ühele Eesti salapärasemale äritegelasele, hokifänn Sandu Hubanile. Kui maja kerkis, sai selle peremeheks aga hoopis mitmekordse Eesti jäähokimeistri Välk 494 mängiv treener Oleg Trubatšov. ARHITEKTUURIKRIITIK: Hoone arhitektuur on suur üllatus, sest teades arhitekt Raine Karbi varasemat loomingut ja käekirja, poleks iial uskunud, et ta koostab 21. sajandil barokse mõisahoone projekti.
Tiit Blaat
Koht edetabelis: 12.Asukoht: Pirita Suurus: 744 m2 Ehitusaasta: 2015Arhitekt: Margus Pilter Omanik: Peatselt valmiva villa omanikud on ärimees Toomas Toomla ja Heli Toomla ARHITEKTUURIKRIITIK: Kahjuks on ehitis pooleli ja kogu ilu välja ei loe. Aga teades arhitekt Margus Pilteri loomingut, siis elamute projekteerimine on olnud talle eriti südamelähedane.
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 13.Asukoht: Lohusalu Suurus: 716 m2 Ehitusaasta: 2005 Arhitekt: Hindrek Kesler Omanik: Ärimees Andres Sarri lese Kristel Sarri valdus Lohusalu külas, tenniseväljakuga rikastatud mereäärse metsatuka varjus. Võõraste pilkude eest võimalikult varjatud – täpselt ärimees Sarri käekirja järgi.
Shutterstock
Koht edetabelis: 14. Asukoht: Koogi küla Suurus: 699 m2 Ehitusaasta: 2004 Arhitekt: ETRE Omanik: Metallitööstur Viktor Levadale kuulunud Villa Levadia, mille omanikuks on alates 2010. aastast vandeadvokaat Timo Kullerkupu juhitav firma Navigor. Selle omanik on omakorda keegi tundmatu Ukraina linna Odessa elanik Jevgeni Pokora. ARHITEKTUURIKRIITIK: Villa arhitektuur on paljuski tingitud tiigist, mille ümber on loodud põnev elukeskkond. Maapind on suure kaldega veesilma poole, mistõttu tänava poolt on ehitis ühekorruseline, tiigi poolt aga kahe- ja kolmekorruseline. Hoone on liigendatud kolmeks osaks, mis on ühendatud lüüs-vaatekoridoridega. See on villa, mis tekitab uudishimu ja ei jäta mingil juhul külmaks.
Ingmar Muusikus
Koht edetabelis: 15.–16. Asukoht: Pirita Suurus: 691 m2 Ehitusaasta: 2012 Arhitekt: Aiki Kama Omanik: Laevandusärimees Igor Klimovskihh, kes sattus sajandi alguses tähelepanu alla sellega, et lasi oma Pirita maatükil korraldada omavolilise lageraie ARHITEKTUURIKRIITIK: Omanik on varakas ja tahab seda kõigile teistelegi teada anda. Hoone arhitektuur on nii massiivne, et torkab silma igast küljest.
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 15.–16. Asukoht: Pirita Suurus: 691 m2 Ehitusaasta: 2007 Arhitekt: Urmas Lõoke Omanik: Kinnistu on kuulunud küll Raido Rüütelile, küll kunagisele Arco Vara staarile Richard Tomingasele – praegu on ta aga Tomingase pruudi Pille Panki oma. ARHITEKTUURIKRIITIK: Arhitekt Urmas Lõoke tahtis projekteerida elamu sarnases võtmes ümbruskonna hoonetega: kahekorruseliste lamekatustega majadega. Kuna hoone maht pidi tulema suur, siis oli eesmärk luua eenduvate konsoolide ja terrassidega liigendatult maht, mis ei mõjuks massiivselt. See on ka õnnestunud. Praegu aga on hoone uuenduskuuril.
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 17. Asukoht: Tallinna kesklinn Suurus: 683 m2 Ehitusaasta: 1930 Omanik: Investeerimispankur Gert Tiivas ja tema abikaasa Kristi Tiivas. Enne kui Tiivased kultuurimälestiseks tunnistatud maja eelmise omaniku pankrotipesast ostsid ja renoveerisid, oli see üüril USA suursaadikul ning 1990ndatel peeti seal lõbustusasutust. ARHITEKTUURIKRIITIK: Kinnistul paikneb kahekorruseline hoone, kus aastatel 1922–1940 elas kindral Johan Laidoner. Hoone on tunnistatud kultuurimälestiseks. Nüüd on villal uus omanik, kes soovis selle renoveerida ja võtta selle kasutusele elamuna. Renoveerimistööd lõppesid augustis 2013 ja nüüd on omanikke pärjatud mitme auhinnaga hoone oskusliku ennistamise eest.
Ilmar Saabas
Koht edetabelis: 18.Asukoht: Männiku Suurus: 673 m2 Ehitusaasta: 2008 Arhitekt: Georg Ottas Omanik: Eestist aastaid ida suunal äri ajanud Oleg Gorbatenko. Ta on tegelenud näiteks loomasööda hulgimüügi ning põllumajandustehnika ekspordiga Valgevenesse. ARHITEKTUURIKRIITIK: Loodud on suur ja turvaline kodu, raisatud palju raha, ent arhitektuuri pealt on kokku hoitud. See on mittemidagiütlev ja igav.
Tiit Blaat
Koht edetabelis: 19. Asukoht: Pirita Suurus: 672 m2 Ehitusaasta: 2009 Arhitekt: Enn Rajasaar Omanik: Krunt kuulus juba ammu transiidikunn Anatoli Kanajevile. Kui maja 2009. aastal valmis, läksid valdused üle Natalja Bardõbahhinale, kes on Kanajevi noor äripartner. Huvitav, et Villa Nataly tellijaks oli salapärane daam juba siis, kui krunt veel hallipäisele Kanajevile kuulus. ARHITEKTUURIKRIITIK: Klassikaliste uusfunktsionalistlike reeglite järgi kujundatud elamu asub Kaasiku elukvartalis Pirital. Enn Rajasaar on siin mustvalgete mahtude ja materjalidega mänginud ning saavutanud rajoonis ettenähtud stiili veidi värskemal moel.
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 20.Asukoht: Nõmme Suurus: 650 m2 Ehitusaasta: 2012 Arhitekt: Kristjan Naaris Omanik: Maja kuulub metallitööstuses ja kinnisvaras ilma teinud Mõigu Ehituskoondise ja EKE Investi ühele aktsionärile Toomas Arumäele. ARHITEKTUURIKRIITIK: Maja nagu kindlus, ümbritsetud tugeva kivimüüriga.
Rauno Volmar
Koht edetabelis: 21. asukoht: Tabasalu Suurus: 645 m2 Ehitusaasta: 2010 Arhitekt: Tõnu Kull Omanik: Tabasalu arhitektuuriiludus, mille perenaine on Eesti rikkaima mehe Oleg Ossinovski kaasa Irina Ossinovskaja. Majas on teadaolevalt lisaks kõigele muule kümnemeetrine vastuvooluga bassein.
Maaameti kaart
Koht edetabelis: 22.Asukoht: Viimsi Suurus: 600 m2 Ehitusaasta: 2012 Arhitekt: Meelis Press Omanik: L-tähe kujuline elegantsist, stiilist ja luksusest nõretav Valge villa kuulus veel mõni aasta tagasi hulgifirma Jungent salapärasele omanikule Jaanus Krigolsonile. Kuid siis läks pojal natuke tuliseks, õhus olid mõned nõuded tema vastu, ning 2013. aastal võõrandas miljonärist poeg hoone hoopis oma pensionärist emale Helje Krigolsonile. ARHITEKTUURIKRIITIK: Tegu on minimalistlikus laadis elamuga, kus suured valged krohvipinnad vahelduvad sinise tooniga klaasfassaadide ja aktsendina mõjuvate vineerplaatidega. Tundes Pressi käekirja, siis üheski tema töös ei puudu vesi arhitektuurse elemendina. Arvata võib, et ka nii suures elamus on bassein omal kohal.
Priit Simson
Koht edetabelis: 23.Asukoht: Pirita Suurus: 593 m2 Ehitusaasta: 1790,renoveeritud 2008 Omanik: Ettevõtja Tiit Raukas ARHITEKTUURIKRIITIK: Kose suvemõisa rajas 1790 aastal Joachim Christian Koch ja Kochide perekonnale kuulus see aastani 1939. Vahepeal oli hoones lastesanatoorium, nüüd aga on maja uute omanike käes, kes on barokse elumaja restaureerinud ja ajakohastanud tänapäevastele elamistingimustele.
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 24.Asukoht: Kakumäe Suurus: 592 m2 Ehitusaasta: 2008 Arhitekt: Georg Ottas ja Aleksander Gekker Omanik: Tallinna Äripanga juhatuse esimees Valeri Haritonov ARHITEKTUURIKRIITIK: Siin on arhitektid hästi usinalt kuulanud omaniku sõna ja koondanud kõikvõimalikud materjalid ühe hoone arhitektuuri loomiseks. Vaadates tuleb mõte: parem vähem kui rohkem.
Tiit Blaat
Koht edetabelis: 25.Asukoht: Nõmme Suurus: 590 m2 Ehitusaasta: 2005 Arhitekt: Elle Hein Omanik: Selle uhke maja Nõmmel soetasid Ardo Hansson ja tema kaasa Triinu Tombak juunis 2012, samal päeval, kui Hansson Eesti Panga presidendi ametisse astus. Maja eest maksti autokaupmees Leho Siimsenile 850 000 eurot. ARHITEKTUURIKRIITIK: Kahekorruselise hoone seinad on kaetud valge krohviga, sokkel halli tsementkrohviga. Aknaraamid on mustast alumiiniumplekist. Ei oskagi kommenteerida, sest arhitektuur on mittemidagiütlev.
Rauno Volmar
Koht edetabelis: 26.Asukoht: Meremõisa küla Suurus: 575 m2 Ehitusaasta: 2011 Arhitekt: Alo Peil Omanik: Keila-Joa ajalooliselt elitaarses Meremõisa rajoonis, kuhu turvamehed lihtsurelikke ligi ei lase, on majad paljudel prominentidel. See siin kuulub Eesti Näituste omanikule Igor Pihelale ja võrkpallitreener Keete Purile.
Maaameti foto
Koht edetabelis: 27. Asukoht: Pirita Suurus: 574 m2 Ehitusaasta: 2008 Arhitekt: Deniss Tarassov Omanik: Häärber kuulub hoonete ja üürimajade haldusega tegelevale ettevõttele LM Arenguprojekt, mille omanikud on Allan, Nadiya ja Olga Lents. Otsingumootorite väitel on majas tegutsenud lastekodu. ARHITEKTUURIKRIITIK: Naljakas maja. Asub teistest veidi eraldi ja on ümbritsetud müüriga. Hoone kõneleb varakast omanikust, kes soovib seda ka välja näidata. Maja arhitektuuris leidub kõikmõeldavaid elemente: tornid, sambad, erkel, liigendatud kelpkatus; mitme kujuga aknad. Materjalidest on kasutatud mitut sorti looduslikku kivi, põllukivi, paekivi, krohvi ja katusekivi, aga miks see kõik peab kajastuma ühe maja arhitektuuris?
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 28.Asukoht: Pirita Suurus: 573 m2 Ehitusaasta: 1884 Arhitekt: teadmata. Omanik: Kultuurimälestiseks tunnistatud villa on liikunud perekond Hirtentreude valdustes: alguses elektrimootorite tootja Konesko juhi Mart-Järvo, siis tema ja Margiti ning lõpuks ainult Margiti omanduses. 2010. aastal pakuti maja müügiks 20 miljoni krooniga. ARHITEKTUURIKRIITIK: Villa Tannenrode algne hoone valmis 1884 Saksa konsuli Nicolai Kochi tellimisel. 1934. aastal ostis maja ärimees Adam Siegel, kes ehitas Ernst Kühnerti projekti järgi hoonet veidi ümber. 1940. aastast kasutasid maja eri asutused. 2001. aastal läks maja praegustele omanikele, kes suhtusid vana hoone uuendamisesse austustundega.
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 29. Asukoht: Tartu Suurus: 567 m2 Ehitusaasta: 1912Arhitekt: Viktor Kessler Omanik: Ajalooline villa kuulub Tartus, Narvas ja Pärnus kaubanduskeskusi omava Astri ühele aktsionärile Eve Kirsile ARHITEKTUURIKRIITIK: Villa Era projekteeris Viktor Kessler aastal 1912. Heimatstiilis kahekorruseline kivihoone oma mitmeosalise murdkelpkatusega on autentselt restaureeritud.
Hendrik Osula
Koht edetabelis: 30.–31. Asukoht: Pirita Suurus: 558 m2 Ehitusaasta: Rekonstrueeritud 2013 Arhitekt: Raivo Tabri Omanik: Ehitus- ja metalliäriga tegelev tundmatu ärimees Sergei Tolstov ARHITEKTUURIKRIITIK: Postmodernismi sugemetest kantud klassitsistlikku joont püüdev hoone. Erilist leidlikkust on ilmutatud materjali valikul. Eramu välisfassaad on kaetud nii horisontaalse kui vertikaalse plastvoodriga, sokkel paekivikattega, katusematerjaliks on kivikatuse imitatsioon, rõdupiirded aga sepistatud. Kõik see kokku teeb ühe naljaka maja.
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 30.–31. Asukoht: Lohusalu küla Suurus: 558 m2 Ehitusaasta: 2007 Arhitekt: Amhold Omanik: Suurärimees Jüri Käo kodune majapidamine. Luite Villa.
Shutterstock
Koht edetabelis: 32. Asukoht: Kakumäe Suurus: 551 m2 Ehitusaasta: 2014 Arhitekt: Andrus Mark Omanik: Värske maja tuntud “valgete kastide” rajoonis Merirahus kuulub Neiseri kaubamärgi all mööblit tootvale ja müüvale soomlasele Jori Pekka Ala-Jyräle ARHITEKTUURIKRIITIK: Pole imestada, et jälle on tegu Arhitektuuribüroo Emil Urbeli projektiga. Tema koostas ka Merirahu detailplaneeringu, mistõttu võiks ta kõik eramud kerge vaevaga ühes võtmes projekteerida.
Tiit Blaat
Koht edetabelis: 33.–34. asukoht: Viimsi Suurus: 544 m2 Ehitusaasta: ametlikult valmimisel Arhitekt: Miho OÜ Omanik: Keegi salapärane Jevgeni Speranski. ARHITEKTUURIKRIITIK: Siia on kerkimas kas villalaadne elamu või pigem domus, mis on vanarooma-laadne elumaja. Selle planeering põhineb teljelisusel ja sümmeetrial.
Priit Simson
Koht edetabelis: 33.–34. asukoht: Kakumäe Suurus: 544 m2 Ehitusaasta: ametlikult valmimisel Arhitekt: Hansi Aru Omanik: Salapärane daam Tatjana Lorents, kes on olnud osaline veoteenuste äris ARHITEKTUURIKRIITIK: Maja on kolmest küljest – tänava, naabri ja laste mänguväljaku poole suletum. Seevastu loodeküljes on kõrged maast laeni klaasseinad ja suured aknad vaatega merele. Maja arhitektuur on minimalistlik, mängitud on mahtudega, hoonet ilmestavad vaid katuseterrassid ja eenduvat mahtu toestavad saledad postid. Kasutatud on lihtsat vormikeelt ja kolme põhimaterjali: kahte halli tooni krohvi, klaasi ja metalli.
Tiit Blaat
Koht edetabelis: 35.Asukoht: ­Kakumäe Suurus: 541 m2 Ehitusaasta: 2007 Arhitekt: Vahur Sova Omanik: Maja omanik on advokaat Sven Papp ARHITEKTUURIKRIITIK: Tegemist on järsakule rajatud kahekorruselise, keldriga elamuga, mille arhitektuur on äärmiselt minimalistlik, ajatu ja armas. Tundub, et arhitekt Vahur Sova eesmärk on olnud maja mahtu visuaalselt nii palju vähendada kui võimalik, ja see on tal õnnestunud.
Tiit Blaat
Koht edetabelis: 36. Asukoht: Kristiine Suurus: 538 m2 rekonstrueerimisaasta: 2011 Arhitekt: Lennart Korjus Omanik: Majas veedab pensionipõlve selle omanik, Kalina Tsarajeva. Ta on endine justiitsministeeriumi ametnik, kes korraldas ministeeriumis konkursi vanglapoodide operaatori leidmiseks, kuid ilmus peatselt konkursi võitnud firma omanikeringi. Monopoolsete vanglapoodide pidamisega tõi firma VT Marketing omanikele kümne aastaga kena varanduse, heldelt määrasid Tsarajeva ja tema äripartnerid endale dividende. 2011. aastal ütles firma lepingu üles. Ühe põhjusena tõi firma välja, et on mattunud vangide küsimustelaviini alla, millele ta on sunnitud teabenõude korras vastama, kuid see käib üle jõu. ARHITEKTUURIKRIITIK: Hoone on ümber ehitatud, mille käigus muu hulgas kaeti välisseinad tumepruuni tellisega, katus sai lillakaspruuni kivi ning aknaraamid ja puit­osad värviti tumepruuniks. Seda tehti seetõttu, et maja visuaalselt muuta väiksemaks. Suured majad ei lähe enam kaubaks.
Ilmar Saabas
Koht edetabelis: 37. Asukoht: Pirita Suurus: 537 m2 Ehitusaasta: ametlikult ehitamisel Arhitekt: Rein Luup Omanik: Audiitor ja raamatupidamisfirma omanik Alla Švedova. Varem oli kinnistu omanikuks jääpurjeäss Mati Kuulmann. ARHITEKTUURIKRIITIK: Kahekorruselise, keldriga eramu fassaad on viimistletud maakivitellistega ning krohviga, sokkel ainult maakiviga. Terrasside piirded on metallist juugendliku ornamendiga, välisuks on täispuidust.
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 38. Asukoht: Viimsi Suurus: 528 m2 Ehitusaasta: 2004 Arhitekt: Emil Urbel Omanik: Saku Metalli uksetehase boss Tarmo Villemi ja tema abikaasa Külliki. ARHITEKTUURIKRIITIK: Tingituna asukohast on betoonvilla tänavapoolne fassaad ning külgseinad akendeta – elamu kõik vaated on ühele poole: merele ja vanalinna. Betoonist, klaasist ja metallist maja tegemine nõudis suurt julgust ja peent maitsemeelt.
Priit Simson
Koht edetabelis: 39. Asukoht: Nõmme Suurus: 526 m2 Ehitusaasta: 2014 Arhitekt: Ainar Luik Omanik: Sellise silmatorkavalt ekstravagantse arhitektuurse koosluse rajas Nõmme mändide alla ehitusfirma Rand
Rauno Volmar
Koht edetabelis: 40. Asukoht: Kakumäe Suurus: 518 m2 Ehitusaasta: 2005 Arhitekt: Anu Vaarpuu Omanik: Krunt oli suurtööstur Fjodor Bermani tütrel Rimma Bermanil (39) juba varem, maja kerkis kümne aasta eest ARHITEKTUURIKRIITIK: Funktsionalistliku põhimõttega elamu on kahekorruseline. Selle seinad on kaetud harjatud valge silikaattellisega, osaliselt silekrohviga, viilkatusel aga katusekivi.
Tiit Blaat
Koht edetabelis: 41. Asukoht: Pirita Suurus: 515 m2 Ehitusaasta: ametlikult ehitamisel Arhitekt: Tarmo Laht Omanik: Äridaam Terje Aru) ARHITEKTUURIKRIITIK: Hoone on küll alles lõpetamisjärgus, aga juba saab hinnata, et tegu on selge mahujaotusega looduskeskkonda hästi sobituva majaga, mille välisviimistluseks on kasutatud väärikaid materjale.
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 42.–43. Asukoht: Pirita Suurus: 510 m2 Ehitusaasta: 2009 Arhitekt: Irina Naimark Omanik: Venemaal Siberis ehitusega mitu Eesti päritolu inimest pururikkaks teinud MSI Grupi üks aktsionäridest Jüri Jantšuk omab seda maja ARHITEKTUURIKRIITIK: Elamu asub Kaasiku rajoonis, mis nii kujunduselt kui ka planeeringult moodustab tervikliku elukvartali Pirital. Rajoon on välja ehitatud ühe arendaja käe all, kus peamiseks projekteerijaks oli Nord Projekt, peaarhitektiks Meeli Truu. Selle hoone projekteeris Nord Projekti arhitekt Irina Naimark aastal 2008. Esinduslikkust ja funktsionalistlikku lähenemist taotlevale arhitektuurile nähti ette ühtne välisviimistlus: krohvitud-värvitud seinad, sekka veidi paekivivoodrit ja tumedad aknaraamid ning uksed.
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 42.–43.Asukoht: Pirita Suurus: 510 m2 Ehitusaasta: 2007 Arhitekt: Tormi Sooväli Omanik: Meediamagnaat Hans H. Luik ARHITEKTUURIKRIITIK: Maja nagu tempel kõneleb algsest omanikust, kes on projekteerimisel ise kõvasti kaasa löönud. Hoone arhitektuur on välja kukkunud historitsistlik ja samas ka literatuurne.
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 44. Asukoht: Viimsi alevik Suurus: 508 m2 Ehitusaasta: renoveeritud 2009 Renoveerimisarhitekt: Andri Ksenofontov Omanik: Legendaarse Viimsi mõisavalitseja maja erastas üle kümne aasta tagasi advokaat Sanjay Jaanus Mody ARHITEKTUURIKRIITIK: Viimsi mõisa endine valitsejamaja on üks Viimsi mõisa vanimaid säilinud kivihooneid, arvatakse, et ehitusaeg on 18. sajandi II poolel. Välimuselt on barokne valitsejamaja küllaltki tagasihoidlik. Seda on kasutatud korteritena, pikka aega oli see nõukogude armee käes, hiljem seisis tühjana. Lõpuks leiti omanikud, kes soovisid maja korda teha ja eluhoonena kasutusele võtta. Restaureeriti südamega ja tulemus on väga hea.
Priit Simson
Koht edetabelis: 45.–46. Asukoht: Pirita Suurus: 507 m2 Ehitusaasta: 2009 Arhitekt: Lea Tõnurist Omanik: Lea Tõnurist ARHITEKTUURIKRIITIK: Kahekorruselise heleda krohviga kaetud maja projekteeris Lea Tõnurist
Eero Vabamägi
Koht edetabelis: 45.–46. Asukoht: Viimsi Suurus: 507 m2 Ehitusaasta: 2011 (majakarp) Arhitekt: Optimal Projekt Omanik: Eestis elava ameeriklasest pastori William Barron Mitchelli “tondiloss”, millest “võib saada sinu unistuste kodu, kui viimistled selle vastavalt oma stiilile ja maitsele!” - nii kuulutab Mitchelli kinnisvaramaaklerist abikaasa Brenda, üritades majakarbile 350 000 euroga ostja leida ARHITEKTUURIKRIITIK: Omanik on teinud õige otsuse ja jätnud maja ehituse pooleli. Milleks kulutada raha ja aega sellise kolossi ehitamiseks? Kui maja lõpuks valmis saab, on raha otsas ja juuksed hallid.
Priit Simson