Nad on vist maailma pildistatuimad

Nad on armsad ja vahetud. Beebid. Beebipildid on imelised, südantsoojendavad ja kõigile meeldib neid teha, kuid on vaja oskusi ja kannatust, et tulemus oleks hea.


Võib arvata, et enamik lapsevanemaid ja vanavanemaid on imestanud: „Miks minu tehtud pildid on lihtsalt kenad, samas kui minu beebi on absoluutselt oivaline? Seda küsimust on minult tihti küsitud. Just seetõttu toimus 10. novembril Ema ja Lapse keskuses Nikoni fotokooli organiseeritud kursus beebi- ja väikelapse pildistama õppimiseks ning sai kirjutatud käesolev artikkel.


Beebi ja väikelapse pildistamise baasreegliks on: tunne oma modelli!


Pane paika oma ootused

Kui oled senini teinud edukalt pilte naabri-Marist, paludes teda poseerida oma nukuvankrit lükates, siis ära oota samasugust tulemust beebipiltidelt. Miks? Sest beebil on ükskõik, et sa tahad teda pildistada. Beebid ei tea, mis on poseerimine!


Valgus

Üks olulisemaid kriteeriume ilusa foto saamiseks on hea valgustus. Sagedasemad vead ongi pildistamine liiga hämaras ruumis ning liigne välguti peale lootmine, või siis vastupidi – pildistamine liiga ereda valguse käes.


Võimalusel kasuta peegelduvat välguti valgust, mitte otsest. Kui kasutad välgutit, ole ettevaatlik varjude tekkimisega. Pea meeles, et beebid on eriti tundlikud ereda valguse suhtes. Võimalusel tee pilte päeval, mil saad maksimaalselt kasutada päevavalgust. Ruumis sees võid vajadusel kasutada valguse parandamiseks lampe. Õues ära pildista ereda päikesevalguse käes, vaid varjus või varja otsene päikesevalgus heleda lina või päevavarjuga, muidu saad tulemuseks beebi näol järsud varjud. Kõige parem on pildistamiseks pilvealuse päikesega ilm.


Tee mitmeid sarnaseid pilte

Pildista erinevatelt kaugustelt. Paljudele inimestele meeldib pildistada hästi lähedalt. Kuid ole ettevaatlik – liiga lähedalt tehtud pildid võivad jääda hägused ja fookusest väljas. Kui aga teed pilte erinevatelt kaugustelt, saad valida need, mis on parimad. Soovi korral saad hiljem arvutis beebist portree suumida. Samas ei tasu ka fotole jätta väga palju tausta. Pane ka hoolega tähele, et sa ei lõika pildistamisel fotolt ära lapse jalalabasid või peanuppu.


Jälgi lapse meeleolu

Ära alustada fotosessiooni ajal, mil laps on tujukas või nutab. Laps ei pea vaatama alati otse kaamerasse. Parimad pildid saad siis, kui lased tal tegeleda oma tavapäraste tegevustega. Ära käsi tal seista kuskile ja vaadata kaamerasse ning naeratada. Nii saad ebaloomulikud ja teeseldud pildid. Pea meeles, et pildistamine peab olema lapse jaoks lõbus.


Kasuta kvaliteetset kaamerat

See näpunäide võib tunduda lihtne, aga on kindlasti väärt mainimist. Kasutades head kaamerat, saad palju kvaliteetsemad pildid, eriti kui valmistad fotodest kingitusi või meeneid.


Vabane häirivatest faktoritest

Veendu, et pildistamisel ei ole liiga palju häirivaid faktoreid. Kõik mis liigub või teeb müra, nagu näiteks televiisor, peab olema välja lülitatud. Ka liiga palju rahvast ümberringi võib olla beebile häiriv faktor. Beebid on oma käitumiselt ettearvamatud ja ootamatu liikumine võib pildi rikkuda. Tee palju pilte, et saaks hiljem välja valida parima.


Taust

Üks olulisemaid ning tihti lihtsalt ära unustatud nõuandeid välgutiga pil distamisel on – „pööra tähelepanu sellele, mis jääb pildistatava taha!” Kui pildistatav on kaamera ja seina (või mõne muu suure objekti) vahel, on suur tõenäosus, et saad pildile tugeva varju.


Teine põhjus, miks jälgida ümbrust on see, mida sa pärast pildil näha tahad. Kas suurte silmadega naeratavat beebit, kelle selja taga on televiisorist pildistamise ajal jooksnud seebiooper või beebit, kelle selja taga ei ole temaga konkureerivat objekti? Veendu, et taustaks ei ole liiga palju häirivaid asju. Fookus peab olema beebil, seega lihtne või ühevärviline taust on tavaliselt parim. Ürita vältida taustal mööblit, väga kirevaid mänguasju või jooksvaid lapsi. Suumi või mine beebile lähemale.


Kasutades lainurkobjektiivi väldi häirivaid faktoreid, loomulikult kui sa just tahtlikult neid pildile tuua ei soovi. Kui laps on riietatud mustrilistesse rõivastesse või väga värviküllaselt, võib see tähelepanu beebi näolt ja silmadelt kõrvale juhtida. Parimate piltide saamiseks vali lihtsad, heledate ja selgete värvidega riided.


Teised inimesed


Proovi teha pilte ka beebist koos teiste inimestega. Beebi suhtleb teistega ja need kinni püütud suhtlushetked väärivad jäädvustamist.


Kui kõik on pildistamiseks valmis pandud, siis oota. Erinevalt laste ja täiskasvanute portreefoto tegemisest pead sa ootama, kuni beebi on valmis. Kannatlikkus on sinu parim liitlane. Et saada fotot, kus vastsündinul on silmad lahti, on tarvis kannatlikkust ja kindlat kätt päästikul ning veidi õnne. Püüa saada pildile teravad silmad. Väldi punaseid silmi kasutades võimalusel loomulikku valgust ja mitte kasutades välku. Selleks tee pilte kas õues või siis akna lähedal. Võid ka kasutada ka kaamera punasilmsuse vähendamise funktsiooni või parandada pärast fotot arvutis. Samuti ära karda liikuda, et proovida erinevaid nurki pildistamiseks.
Pea meeles, et sinu beebi pilt ei huvita reeglina kõrvalisi isikuid.

Kuid kasutades beebide fotografeerimisel mõningaid nippe, võid saada pildi, mis on huvitav ka võõrale inimesele. See võib sinust teha isegi fotokonkursi võitja. Siin on toodud mõned ideed:

• Pildista beebit vaid osaliselt. Ära näita kogu beebit, vaid ainult tema jalgu või käsi.

• Näita maailma beebi vaatepunktist. Lasku lapse tasemele. Fotod on palju võluvamad, kui laskud alla ja saad lapsega silmkontakti. Ära karda kükitada, istuda või lausa kõhuli visata!

• Fotografeeri beebit, kui ta on mõnes imelikus poosis.

• Jäädvusta beebit hetkel, mil ta teeb täiskasvanule nägusid või on avastanud mingi uue asja.

• Kasuta peegleid. Näiteks beebi, kes avastab peeglil roomates maailma. Loomulikult tuleb sellise eksperimendiga olla ettevaatlik. Kui sul on piisavalt õnne ja saad fotografeerida identseid kaksikuid, siis ei vajagi sa peeglit.

• Hägused taustad töötavad beebipiltidel väga hästi. Kasuta pikka suumi koos suure avaga või udusta taust hiljem arvutis.

• Isegi täiesti tavalised asjad võivad beebipildi muuta lõbusaks – näiteks beebi täiskasvanu kingadega, beebi suurte päikeseprillidega või naljaka särgiga.

• Proovi pildistada erinevate nurkade
alt – ülevalt, tagant.

• Ära näita beebit väikesena, vaid hoopis hiiglasena.

• Beebi miniatuursete proportsioonide rõhutamine võrreldes ema või isa proportsioonidega (väikesed sõrmed ümber ema sõrme).

• Püüa beebi rikkalikke emotsioone – õnn, kurvastus, õnnetu olek.

• Ära mine lihtsalt lähedale. Mine nii lähedale kui objektiiv võimaldab. Tee pilte ekstreemselt lähedalt.

• Proovi arvutis töödelda oma foto mustvalgeks.

• Eriline moment on möödas enne, kui sa seda märkad. Hoia oma kaamera valmis! Ära proovi alati beebit panna mingisse poosi. Ürita olla lapsevanemast paparazzo, kes järgneb lapsele ja proovib tema tegevustest salaja pilte näpata.

• Pea meeles, et lisaks oma fotoalbumi täiendamisele saad beebipiltidest ka suurepäraseid postkaarte, meeneid või kinke. Lase oma fantaasial lennata!