Helin jõudis vabadust nautida umbes pool aastat -  keskkriminaalpolitsei ametnikud pidasid ta uuesti kinni juba 22. aprillil. Helin vahistati riigiprokuratuuri taotlusel järgmisel päeval. Ilmnes, et Saksamaal asuv Stuttgarti ringkonnakohus oli Helina suhtes väljastanud Euroopa vahistamismääruse juba 2008. aasta veebruaris.

Aastatel 1991 -2001 varastati  Baden-Württembergi liidumaal ja ka mujal Saksamaal vähemalt 64 luksussõidukit ligikaudses koguväärtuses 4 miljonit eurot.

Prokurör seostas Helinat juhtumitega, mis leidsid aset aastatel 1999-2000. Süüdistuse kohaselt palkas Helin teisi isikuid eesmärgiga varastada hinnalisi sõidukeid. Kokku kirjutati süüdistuses Helina arvele 17 Porsche ja Mercedese vargus koguväärtusega 1,2 miljonit eurot ehk ligi 19 miljonit krooni.

Käesoleva aasta jaanuaris langetas Stuttgarti ringkonnakohus otsuse, et Helin ei ole autovargustes süüdi, teatas Ekspressi järelpärimise peale kohtu pressiesindaja dr. Kerstin Geist. Prokurör ei ole kohtu otsuse peale apellatsiooni esitanud.

Katkendid Mihkel Kärmase 2002. aasta loost.

Elu trajektooril Eesti-Hispaania

* Pärast redutamist Hispaanias naasis Estonian Airi pommiplahvatuse korraldamises kahtlustatav Toomas Helin koos Janek Kukega kodumaale 2000. aastal. Pärast tunnistuste andmist Kaitsepolitseis vabastati ta süüdistusest. Kukk sai lihtmenetluse korras tingimisi karistada.
* Suure osa ajast veetis Helin endiselt Hispaanias. Viimati saabus Helin Hispaaniast Eestisse mullu novembris, sest tema viimast kuud rase abikaasa Liina tahtis põnni ilmale tuua kodumaal. Poisslaps sündis 16. detsembril.
* Helin on Hispaanias osanik eksklusiivseid automarke müüvas kaupluses ning kinnisvarafirmas, kus tema partnerid on Janek Kukk ja Imre Arakas. Ülekuulamisel rääkis Helin, et ta on talle kuuluva börsi- ja finantstehingutega tegeleva firma Intel Trading Ltd tegevdirektor. Samas ei tahtnud ta nimetada ühtki selle firma kontakti.
* Helin on Hispaanias sõitnud koguni kahe Ferrari sportautoga. Eestis elas ta Nõmmel varem Siivo Silvesele kuulunud eramus.
* Toomas Helin on varem kohtulikult karistatud kolm korda: salajase varguse eest (1980), dokumendi võltsimise (1983) ja avaliku varguse eest (1986). Kokku veetis ta eri karistuste tõttu trellide taga pisut alla kolme aasta ning viimati vabanes kinnipidamisasutusest 1991. aasta juulis.
* Toomas Helinal on topeltkodakondsus - peale Eesti passi on tal Kreeka pass, mille ta sai väidetavalt tänu sinna emigreerunud vanavanematele.

100miljoniline marihuaanalast

Üheksa kuu jooksul on Toomas Helina süüdistus laienenud – viimati lisandus süüdistus kuritegeliku ühenduse loomises. Juba varem süüdistati Helinat 2001. aasta märtsist maini 973,46 kilo marihuaana salaveo korraldamises. Mustal turul oleks see rekordkogus politsei sõnul maksnud üle 100 miljoni krooni.

Umbes 10 miljoni elanikuga Lõuna-Aafrika riigist Malawist lähetatud konteineris toiduainete vahele peidetud narkolasti avastas tänu anonüümsele vihjele mullu 9. novembril Rotterdami sadamas Hollandi toll. Koos Eesti politseiga saadeti konteiner tühjalt Eestisse, kus see jäi laoplatsile nõudjat ootama.

Politsei lõksu sattus konteinerile järele läinud Märt Joller (46), kes on hetkel loos kaassüüdistatav. Sama kriminaalasjaga seoses vahistati samuti Hispaanias elanud Indrek Sürje (26), keda peale narkoäri ajamise süüdistatakse kuritegelikku ühendusse kuulumises.

Veel süüdistab politsei Helinat 2001. aasta kevadsuvel 2,1 tonni ecstasy ja amfetamiini lähteainena kasutatava safrooli salaveos ja suure koguse ecstasy tablettide valmistamise organiseerimises. Veebruari lõpus Helina eramu läbiotsimisel leidis politsei pool liitrit safrooli.

Eeluurimisvanglas kirjutatud avalduses nimetab Helin safrooli “taimseks eksootiliseks toiduõliks”. Kokku on Helin kirjutanud mitme sentimeetri paksuse avaldustevirna, kus muuhulgas kaebab, et uurija ähvardas ta aidsi nakatada ning politseikonvoi seadis ta elu liigse kihutamisega ohtu.

Narkokuriteo eest ähvardab Helinat kuni kaheksa ja kuritegeliku ühenduse loomise eest kuni kümme aastat vangistust. Milliseid süüdistusi arvestada ja kuidas karistusi liita, otsustab kohus.