Poolsalaja on tänavu kevadsuvel leidnud endale uue ­omaniku naftaterminal Eurodek. Seni Valeri Melnikovile ja tema ­Taani venelastest äripartneritele kuulunud ettevõtte uus omanik on tundmatu Küprosel registreeritud firma Mercuria Energy Group Ltd.

Nimi Mercuria paneb Eesti transiiditegelasi õlgu kehitama. ­Raivo Vare näeb “küproslase” taga Venemaa kõige suuremate naftaparunite kõrvu. “Eurodekis läksid senised omanikud lahku. Firma uueks omanikuks tehti nii-öelda valge offshore,” ütleb ta. Kelle kontrolli all Eesti suuruselt esimene-teine terminal Eurodek nüüd on, ei oskagi Vare öelda.

Vare sõnul käis Eurodeki äri alla juba enne aprillikuiseid pronksisündmusi. Vahepeal pakuti Eurodeki mahuteid Severstaltransile nii müügiks kui ka rendile. Kuid kaubale ei saadud. 

Internetist leiab andmeid, et Mercuria on üks Poola päritolu suurkontserni J&S Energy S.A tütarettevõtetest. Mercuria haare ulatub mitmele poole Euroopasse, aga ka näiteks Hiinasse, USAsse ja Lõuna-Aafrikasse. J&S Energy on väidetavalt suurim kütuse importöör Poolas.

Firma asutajateringi kuuluvad ­Gregory Jankilevitsch ja Wiaczes?aw Smo?okowski. Mercuria kontsernis töötab üle maailma vaid 350 inimest.