Neid pakendatakse ja promotakse kui “looduslikke” või “legaalseid” lõõgastavaid aineid ning müüakse online-poodides, mida Euroopas on vähemalt 700. Neid valmistatakse enamasti Indias ja Hiinas, kasutades selleks eri komponente (taimi ja kemikaale), mille päritolu ja mõju pole alati teada.

Nende tootjad ja edasimüüjad teenivad hästi, sest ei kuluta tarbimisega kaasnevate terviseriskide uurimisele sentigi. Riskid on aga pahatihti suuremad kui nn klassikalistel narkootikumidel.

Möödunud aastal lisati Euroopa “jälgitavate ainete nimekirja” (Early Warning and Response System) 73 uut psühhoaktiivset ainet, aasta varem 49, näiteks 2005. aastal vaid 14. Need on potentsiaalselt ohtlikud ained, mida võiks meelevaldselt ka narkootikumideks nimetada, kuid enamikku neist pole veel jõutud keelatud ainete nimekirja kanda.

Ligi poole nn uutest “legaalsetest narkootikumidest” moodustavad sünteetilised kannabinoidid – näiteks Eestiski saadaval olnud Spice (gold, arctic, diamond jt), JWH-018 jpt “ürtide segu”, “legaalse kanepi” või “sünteetilise kanepi” hüüdnimega ained.

Avalehele
8 Kommentaari
Loe veel: