Maailmamuusika festival “Maa ja ilm” toob 2. ja 3. märtsil Tartusse eri rahvaste muusikat põimivaid kooslusi.
Folgiaasta varakevadine avaakord on sel aastal esimest korda kahepäevane ning keskendub võõrsil tegutsevatele kultuurisaadikutele. Eesti muusikute kõrval astuvad Vanemuise kontserdimajas ja teatris ning Genialistide klubis üles Senegali, Serbia, Armeenia ja Ukraina muusikuid.
Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Ando Kivibergi sõnul võib “Maad ja ilma” nimetada keskuse innovatsiooniprojektiks: “Kui Viljandi festival on pigem nii-öelda puritaanlik ja pakub pärimusmuusikat puhtal kujul, siis “Maa ja ilm” püüab kultuure omavahel meeleolukal moel segada.”
Üht seekordse festivali põnevamat elamust tõotab Norras tegutsev Cissokho System (ülemisel fotol), mille eestvedajaks on Senegali päritolu muusik Solo Cissokho. Bänd esitab Lääne-Aafrika mandinka hõimu traditsioonilist muusikat, mis ulatub meloodilisest ja rütmikast kirevusest lüüriliste ja vaiksete mõtisklusteni. Aafrika pikakaelalist harfi korat mängiv Cissokho esineb festivalil ka teises koosseisus: koos Rootsi viiuldaja ­Ellika Friselliga. “Maa ja ilma” teisel päeval kohtub duo Ellika & Solo huvilistega festivali õpitoas. Samal päeval saavad huvilised õpitoas osa ka DJ Raul Saaremetsa maailmamuusika teemalisest meistriklassist.
Inglise-Armeenia duo Andrew Cron­shaw ja Tigran Aleksanyan ühendavad oma muusikas mõjutusi ka väljastpoolt oma kodumaade piire. Armeenia puhkpilli duduki kõrval kõlavad teiste hulgas slovaki ja hiina rahvapillid ning kõlad paljude Euroopa rahvaste muusikast.
Sama kireva muusikalise taustaga on ka Viljandi festivalil menukalt esinenud Ukraina-Eesti ansambel ­Svjata Vatra eesotsas ansambli Haydamaki endise tromboonimängija Ruslan Trochynskyiga. Svjata Vatra akordionimängija Kulno ­Malva (alumisel fotol) esineb sel korral ka soolokontserdiga ning esitleb oma värsket plaati.
Kui festivali reedeõhtune alustaja, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia muusikaosakonna tudengitest koosnev MU Kultura püüab laval põimida eri muusikastiilide esindajate nägemusi, siis päeva viimane esineja, Tiit Kikas, astub ühekorraga üles nii viiuldaja kui ka DJ rollis. Laupäeval saab aga Vanemuise kontserdimajas kuulda kaht Eesti folkmuusika hoogsamat bändi: suvise Viljandi festivali üllatajat Diskreetse Mango Triot ja Vägilasi. Hilisõhtul paneb Vanemuises peole punkti Serbia noortest mustlastest koosnev ohjeldamatu ja lärmakas Kal ning Genialistide klubis tõmbab festivali otsad kokku DJ Raul Saaremets.