Hard-Restauraator ei ole tavaline kipsplaati laduv ehitusfirma, vaid ettevõte, millele võib usaldada ka kõige keerukama ajaloolise ehitise endise projekti järgi restaureerimise. Hetkel töötavad firma restauraatorid näiteks Tallinnas Müürivahe tänaval Hellemani torni ja selle müüripealse käigu kallal. Aga neid võib askeldamas näha ka Rootsi Mihkli kirikus ning Kehtna mõisas. Nagu ka Laitse lossi tallides.

Sajakonna töötajaga Hard-Restauraatori tegevjuht ja omanik Hardi Tooming ütleb, et firma meelisobjektid on vanalinna, kesklinna, Kadrioru ja Kalamaja väärikas eas hooned. Tõsi küll, firma hoolitses ka Berliini Eesti saatkonna uuendamise eest, ent see projekt ei osutunud lõppkokkuvõttes kuigi kasumlikuks.

“Meile meeldivad vanad asjad. Iga maja on omamoodi eriline ning sellele tuleb omamoodi läheneda,” räägib Tooming. See tähendab, et erinevalt mingi tüüpprojekti järgi töötavatest ehitajatest ei teki Hard-Restauraatori ehitajatel kunagi rutiini.

Umbes 30 töötajat firmas on tõelised restaureerimise profid, nende kõrval on sellid, kelle kõrval omakorda on ülejäänud õpipoisid.

Mis siis õigupoolest on restaureerimine? Tooming ütleb, et see on vana ehituspildi ja ehitustava taastamine. Maja võib olla 13. sajandist, aga ka 19. sajandist. Iga kord ei saa seda taastada selle algilme järgi. Tuleb teha kompromisse. Toominga sõnul on Tallinna majade puhul õnneks säilinud väga hea dokumentatsioon.

Loomulikult on Hard-Restauraatori objektidel igapäevased külalised muinsuskaitseametnikud, kes hoiavad kiivalt pilku peal, et “isetegevust” ei tehtaks. Iga töö vajab ametniku heakskiitu. Tooming tunnistab head läbisaamist ametnikega.

Tooming ütleb, et firma on restaureerinud Tallinna vanalinnas keldrist katuseni ehk täielikult umbes 20–25 maja. Erinevaid töid ja alltöövõttu aga on tehtud vähemalt pooltes vanalinna majades kümne aasta jooksul. “Hinnapakkumisi oleme teinud vähemalt kolmveerandi vanalinna majade töödele,” lisab ta.

Kokku on väga hästi restaureeritud maju Toominga hinnangul vanalinnas paar-kolmkümmend. Sama palju on räämas maju, üks huvitava ajalooga on näiteks Pika tänava ja Olevimäe tänava nurgal. “Võib öelda, et kümmekond restaureeritud maja on vanalinnas täiesti ära lörtsitud,” leiab Tooming.

Hard-Restauraatori huvitavamate töödena nimetas ta Raeapteegi renoveerimist Raekoja platsis, lisaks Viru 8 majakompleksi.

Mitte kõik aastad pole üsna pika eaga firma jaoks olnud vennad. 2000. aastal sattus firma Toominga sõnul pankrotistunud tellijatele, mis viis ettevõtte suurde hätta. Kolm aastat tegeleti kahjumist välja rabelemisega, millega saadi hakkama 2004. aastal. “Kui saime rikkamaks, tekkis meil võimalus suuremaid ja kallimaid ning suurema riskiga objekte võtta,” selgitab ta.

Renoveerimine on kallis lõbu. Ruutmeetri hinnana tuleb majaomanikul välja käia vähemalt 20 000 krooni. Kalleim projekt firma jaoks on olnud meediaärimees Hans H. Luige korterelamu Toomrüütli tänaval.

Edaspidi ootab Tooming firma käibele kümnekonnaprotsendilist kasvu aastas. Räämas väärtehitiste hulk on endiselt suur, olgugi et ehituse hinnad on lakke tõusnud.