Pärast kolimist Hollandist Austraaliasse tuli fotograafil pidevalt võidelda eelarvamustega nii iseendas kui ka enda suhtes. Saadud emigratsioonikogemuses avardus Henri jaoks “kodu” mõiste, mis võimaldas tal suhestuda eneses muutumises oleva kultuuriga. Nii on ka paljud Eestis pildistet inimesed võõramaist päritolu. ANNIKA HAAS

Mida veel? Pärast 7kuise "Kodu"-projekti lõppu on Henri lohkuvajunud põsed veidi kosunud. Dilemma - raha söögile või fotofilmile - lõppes alati viimase kasuks. Maarjamaalastest tekkinud sõbrad tassisid seetõttu näituse avamisele kunstniku jaoks kaloririkast suupoolist ning nautisid ise äratundmist pakkuvat slaidiprogrammi ja ilmekat kajastust meist endist. Noordenburgi fotosilma ette jäid majapidamised üle Eesti, alates rikkast vene perekonnast Viimsis ja lõpetades hollandi perekonnaga Eesti maakolkas, alates Soomaast ja lõpetades Lasnamäega.

Eesti Instituudi toimetajad Karel Zova ja Peeter Helme on Henri van Noordenburgi Eestimaa-nägemisest vaimustunud ja kuulutavad ette, et "Kodu"-projekti piltidest tuleb raamat Eesti kodust ja näitus saadetakse tuurile.

Noordenburgi Eestimaa eluga kurssi viinud teejuhid Erkki Malm ja Mihkel Tammaru ning inglise filoloog Ave Tommingas tabavad galeriiseinalt tuttavlikke momente.

Fotohuviline Maria Kroon, kunstiajaloolane Andri Ksenofontov, fotograaf Henri van Noordenburg ja Sven Sapelson ajakirjast Ruum loomas näituse avamise traditsioonilist tunnet.

Linnagalerii pärastlõuna kuumad minutid. Henri ja tema nägemisviis on populaarsed. Kui galerii sai vaakumisse hingatud, tuli mahutada end ukse taha - noorte kunstitudengite gängi kõrval tegutsevad Tallinna Kunstihoone tegijad Reiu Tüür ja Anders Härm ning "kunstmuusik" Kalle Klein.