Tõnis Haavel Andras Kralla / Äripäev

Jaanuari lõpus kirjutas mulle Tõnis Haavel.
Eesti kõige stiilsem mees aastal 2002 (ajakirja Stiil tiitel). Peoloom, kes poseeris tollal ööklubis, rinnakad beibed käevangus. Investeerimisvõlur, kelle tähelendu tähistab H-täht LHV Panga nimes. Tele- ja filmiprotsent ("Vanad ja kobedad saavad jalad alla", teises tema filmis "Silence Becomes You" mängis peaosa Alicia Silverstone). Purjetamisäss, kes lootis pääseda olümpiale.
Haavlil oli tekkinud kummaline teooria, et mina ja mitu minu kolleegi võime olla Hans H Luigevõlaorjad.

See oli niivõrd napakas mõte, et hakkasin naerma.

Haavel ilmutaski saidil Nihilist.fm loo "Ajakirjanduse vabadus ja ajakirjanike võlaorjus".
Muidugi oli Haavli kiri osa pasarahest, millega tema ja tema sõbrad "kostitasid" viimase pooleteise aasta jooksul Hans H Luike, Marcel Vichmanni ja teisi investoreid – neidsamu, kelle säästud Haavli punt Bakuu kinnisvaraafääris tuuri pani. Võimalik, et sõimukampaania toimus virutatud raha eest.
Veebruari keskel tuli uudis Tartust. Riigikohus ei võtnud arutusele Haavel ja Ko kaebust. Eesti Vabariik sai esimesed süüdimõistetud investeerimiskelmid.

Jutt ei käi täna ainult tingimisi vanglakaristustest (Haavel sai seitse kuud, Harles Liiv seitse kuud, Erki Piirsalu kaks aastat). Kurjategijad (sh firma Gild FAS) peavad solidaarselt tasuma ka 4,2 miljonit eurot, mille investoritelt kelmusega välja meelitasid. Pluss Luige ja Vichmanni nõuded kogusummas seitse miljonit eurot.

Peagi möödub kohtuotsuse kehtima hakkamisest kaks kuud, kuid investorid on näinud raha sama palju nagu oma kõrvu.

Praegu tegeleb kelmidega kohtutäitur Elin Vilippus. Kättetoimetamisel on pankrotihoiatused. Seejärel alustavad tööd pankrotihaldurid ja võlakütid.

Kui praegu üldse "võlaorjusest" rääkida, ähvardab see pigem Haavlii ja tema kambajõmme.

Loe pikemalt Eesti Ekspressi homsest numbrist.