Oktoobris 1986 saabus Tallinna Ida-Saksa (DDR) pastor Gerd Bambowsky. Tema visiit Nõukogude Liitu pidi kestma viis päeva. Selle aja jooksul käis ta Tallinnas, Riias ja Moskvas.

Ehkki Tallinnas oldud aeg oli lühike, jõudis Bambowsky kohtuda paljude kirikutegelastega: baptisti vaimuliku ja Jaan Poska lapselapse Arpad Arderiga, vanempresbüteri Ülo Meriloo, praost ­Albert ­Soosaare, vaimuliku ja teoloogi Toomas Pauli ning tulevase peapiiskopi Kuno Pajulaga. Tema kohtumiste nimekirjas oli ka tollane peapiiskop Edgar Hark, kes aga Bambowsky visiidi ajal (23 oktoobril 1986) ootamatult suri.

Kirikutegelased olid ­meelsasti nõus Bambowskyga kohtuma. Ta mõjus usaldusväärselt – tal oli kaasas kristlikke trükiseid (piibleid, lauluraamatuid) ja kassette vaimuliku muusikaga, millest toona N Liidus puudust tunti. Samuti oli tal kaasas raha ja riideid koguduste toetamiseks.

Nagu nüüd on teada, ei olnud Bambowsky aga niisama pastor. Ta oli ka Stasi mitteametlik kaastöötaja, kes tegutses salanime all „IM Gerd“. 

« Avalehele 1 Kommentaari