Paha on seda öelda, aga praegune sõda Mägi-Karabahhi pärast huvitab maailma üldsust vaid seetõttu, et asjasse on segatud kaks regionaalset suurjõudu – Türgi ja Venemaa. Poleks Moskval ja Ankaral huvi Lõuna-Kaukaasia vastu, siis me ei arutaks ega räägiks, mis sealsetes mägedes toimub.

Maailma ükskõiksuse tõestamisest väike paralleel Kosovoga. See on praegu rahvusvaheliselt tunnustatud iseseisev riik (ÜRO liikmetest on seda tunnustanud 97 riiki, sh Eesti), ehkki tegemist on kunagise Serbia riigi koosseisu kuulunud autonoomse piirkonnaga, mis teatas 1990ndate alguses oma iseseisvumisest ning alustas sama aastakümne keskel relvastatud võitlust Serbia vastu. Kosovos on valdav albaania etnos. Samuti kõrval olevas Albaania vabariigis. Võib öelda, et Balkanil on kehtestunud süsteem „üks rahvus, kaks riiki“ ja rahvusvaheline üldsus on seda mõningase hammastekriginaga tunnustanud.

Miks ei ole samasugune trikk õnnestunud Mägi-Karabahhil, mis oli Aserbaidžaani NSV-le kuulunud armeeniakeelne autonoomne oblast ning kuulutas end iseseisvaks neilsamadel tormilistel 1990ndatel, kui impeeriumid lagunesid? 

Avalehele
5 Kommentaari
Loe veel: