Aprilli alguses pidi Tallinnas uksed avama 60 000 Eesti homoseksuaalsele mehele ja naisele mõeldud infokeskus, kuid valesti kirjutatud lepingu tõttu pole ruumide rentimisest kaugemale jõutud ja poolteist miljonit krooni rahvusvahelise abifondi raha seisab kasutult.

Läinud aasta lõpus sõlmisid Tervise Arengu Instituut (TAI) ja mittetulundusühing Eesti Gayliit lepingu, mille järgi pidi 1. aprillist Tallinna südalinnas tööd alustama geide ja lesbide infokeskus. Üle miljoni kroonise eelarvega projekti vahendid eraldas rahvusvaheline aidsiennetusorganisatsioon Global Fund.

Tänaseni on keskus aga avamata. Veebiaadress www.gay.ee teatab lakooniliselt, et “aprilli lõpus avame siin Eesti vähemusportaali”. Samuti pole käivitunud kampaania, mille käigus pidi Tallinna homomeelsete lemmikpaikades jagatama ligi 400 000 krooni eest kondoome ja lubrikante.

Pealtäha on lepingu rikkumises süüdi Gayliit. TAI on neile eraldanud vahendid, millega igapäevatööd rahastada. Hankes polnud aga sätestatud, kuidas eraldada esmased vahendid töötingimuste loomiseks. Selleks tuleks korraldada uus hange. Nii ongi Gayliit saanud kolm kuud palka, kuid infokeskuse käima lükkamiseks raha pole.

“TAI ei saa oma juhtimise ja hangetega hakkama,” ütleb Gayliidu nimel lepingule alla kirjutanud Silvar Laanemäe. Põhiline häda on Laanemäe sõnul infosulg - TAI ei teavitavat osapooli ning põiklevat küsimustest pidevalt kõrvale.

Laanemäe sõnul oli Gayliit jaanuaris lepingule alla kirjutades kindel, et suudab aprilliks keskuse avada ja infoportaali tööle panna. Nad hankisid ruumid Tartu maanteel ja tegid ka remondi. Kuid mööbli ja infovoldikute jaoks oleks vaja lisaraha.

Laanemäe nendib, et Gayliit on küll lepingu rikkuja, kuid sellisel kujul pole neil lihtsalt võimalik seda lepingut täita. Samas on pooled omavahel kokku leppinud, et kohtusse ei minda. “Kaklemisega ei saavuta midagi. Eesmärk on siiski projekt käima tõmmata, mitte aastaid kohtus vaielda.”

Leping nägi ette, et tegemist on keskusega, mis informeerib ja nõustab geisid ja lesbisid, keda hinnatakse olevat viis kuni seitse protsenti riigi elanikkonnast. Keskuses töötaks kaks täiskohaga nõustajat – üks naiste, teine meeste jaoks.