Millalgi sajandivahetusel istusin aulas koos koolikaaslastega Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumist, kui ­linnapea ­Andrus ja abilinnapea Hannes meiega kohtumas käisid. Andrus ja Hannes kuulusid reformierakonda ja Andrusest sai hiljem peaminister. Koolidirektor Helmer Jõgi oli toona parteitu, kuid pärast ametist lahkumist astus samasse erakonda ja jõudis Riigikokku.

Ma ei mäleta, kas kohtumine kuidagi mõjus. Hannese-­Andruse duett oli küll tore, kuid isiklikult pole ma järgneva mõneteistkümne aasta jooksul kordagi nende poolt hääletanud.

Õiguskantsler Indrek Teder teatas läinud nädala lõpus, et koolidest-lasteaedadest peaks valimisagitatsiooni eemal hoidma. Tederi tähelepanu tõmbasid eelkõige pealinnas koerajalutusplatsidele ja muudesse kohtadesse veetavad lapsed, et nad seal suurele linnapeale tausta mängiksid.

Ekspress vaatas üle kõik Eesti koolid ning avastas, et 600 ­koolist iga kolmandat juhib direktor, kes kuulub või on varem kuulunud mõnda erakonda.

Rekorddirektori kolm erakonda

Mustvee Vene gümnaasiumi juht Jaan Rahuküla astus esmalt Keskerakonda. Sealt lahkus ta mõni aasta hiljem. “Kui seal erakonnas ­Savisaart eesotsas poleks, siis oleks see erakond ju täiesti normaalne,” ütles Rahuküla Ekspressile.

Seejärel astus Rahuküla kodumaakonnas valitsenud ­Rahvaliitu, mille kokkuvarisemise järel jäi ta ula peale. Huvitava kokkusattumusena astus ta 2011. aasta kevadel IRLi. Kokkusattumusena seetõttu, et just siis muutus Aivar Koka parteistumisega kogu Jõgevamaa poliitmaastik. IRLiga liitusid Peipsiääre kalurid, kriminaalid ja samuti koolijuht. Tõsi, Rahuküla ütleb, et see on juhus. “Eks ma toetasin IRLi juba varem ja Kokka teadsin varasemast ajast, ent tema pärast ma erakonda ei astunud,” väitis Rahuküla.

Parteivahetajatest koolijuhid

Kooldirektorparteid
C.R.Jakobsoni nim.Torma PõhikoolTOOMAS AAVASALUIRL (EKRE)
Anna Haava nim Pala KoolMALLE WEINRAUCHIRL (EKRE)
Mustvee Vene GümnaasiumJAAN RAHUKÜLAIRL (EKRE, KE)
Tallinna Mustamäe HumanitaargümnaasiumTATJANA LÜTERIRL (KE)
Kolga KoolTÕNU VALDMAIRL (KE)
Võru Täiskasvanute GümnaasiumMERIKE OJAMAAIRL (SDE
Vinni-Pajusti GümnaasiumHENRY KALLASTEKE (EKRE
Sauga PõhikoolARVO TALIKE (IRL)
Tallinna Heleni Kool, Mattiase PõhikoolAVE KALMUSKE (RE)
Vana-Kalamaja Täiskasvanute GümnaasiumJURI BELJAJEVKE (RE)
Tallinna ErateeninduskoolANDREI GRITSKOVKE (RE)
Tallinna Kopli AmetikoolKASPAR KAUGIJAKE (RE)
Tallinna KunstigümnaasiumMÄRT SULTSKE (SDE)
Lihula GümnaasiumJANAR SÕBERRE (IRL)
Kiviõli 1. KeskkoolHEIDI UUSTALURE (KE)
Kiviõli Vene KoolARNE PIIRIMÄGISDE (IRL)
Jõhvi GümnaasiumLIINA MIHKELSONSDE (KE)
Pärnu Täiskasvanute GümnaasiumKARIN KURVITSSDE (RE)
Parksepa KeskkoolILMAR KESSELMANN(IRL (Libertas)
*Endine partei on sulgudes
« Avalehele 19 Kommentaari