Kiidab eestlasi: Võimeka ja karismaatilise vastupanuliikumise juhi Maryam Rajavi sõnul on Eestis toimunud konverents osa rahvusvahelisest kampaaniast Iraani totalitaarse võimu vastu, kuid iga hääl, ka kõige väiksem, loeb. Foto: Vallo Kruuser

Iraani pagulased arutasid Eesti Riigikogus, kuidas oma riigis totalitaarset võimu kukutada. Kes nad on ja mis õieti toimus?
Eelmise nädala lõpus hakkas Eestisse riburadapidi iraanlasi saabuma. Kõigepealt tuli Iraani Rahvusliku Vastupanunõukogu (NCRI) lobbist Shahin Gobadi, kes hakkas Eesti ajakirjanikke süstemaatiliselt läbi helistama juba kaks päeva enne vastupanuliikumise juhi saabumist ja iga päev pärast seda.
Pühapäeval saabus NCRI juht Maryam Rajavi (59) nagu superstaar. Tallinna lennujaamas võttis teda vastu massiliselt iraanlasi, kes tulid siia mitmelt poolt Euroopast. Esmaspäeval oli Riigikogu konverentsisaal pagulasiraanlastest pungil ja kui Rajavi sisenes, ei tahtnud ovatsioonid vaibuda; tema kõne katkestasid tihti kestvad kiiduavaldused ja terve saal tõusis siis püsti; lahkudes tekitasid austajad talle koridori, ise tähelepanuavaldustesse takerduvat rahvajuhti filmides ja pildistades.
Ühelt poolt meenutas see nõukogulikku isikukultust. Teiselt poolt peab aru saama, et väljaspool kodumaad elab neli miljonit iraanlast, kellest paljud näevad Rajavis Iraani taassünni sümbolit. Iraanlaste visiidi korraldaja, riigikogulane Juku-Kalle Raid, tunnistab, et algselt tahtis kohale tulla ligi tuhat iraanlast, kuid siis oleks üritus tulnud Estonia teatrisse üle viia. Riigikokku mahtus ligi paarsada külalist.
Maryam Rajavi kõne tõi Riigikokku paarsada Iraani aktivisti ja nii mõnedki prominendid. Tegu oli rahvusvahelise kampaania ühe osaga, mille eesmärgiks on veenda Läänt lõpetama katseid teha koostööd tuumapommi arendava režiimiga. Ülihästi organiseeritud vastupanuliikumine on aga värvika taustaga. Mõned nimetavad seda kultuseks.

Loe edasi Ekspressi tasulisest versioonist

Avalehele
11 Kommentaari
Loe veel: