Bar Rafaeli, Scanpix ---

"Juutidel on muidugi olnud suuremaid kannatusaastaid, ent mullu lõid meie mainele haavu just juudid ise," kuulutab rabi ajalehe Jewish Week tagasivaates.
"Kõigepealt mis toimus Iisraelis. Just siis kui lastel algas kooliaasta, toimus kõigest 48 tunni jooksul Iisraeli tipp-poliitikas nõnda palju häbiväärset. Endine finantsminister Avraham Hirschon saabus Hermoni vanglasse viieaastast karistust kandma. Knesseti liige Shlomo Ben Ezril hakkasid samal ajal teises vanglas peale kinniistumispäevad korruptsiooni eest. Algas endise presidendi Moshe Katzavi protsess seksuaalse kimbutamise süüdistuses. Ja endine peaminister Olmert sai süüdistuse korruptsioonis. Neli juhtumit Iisraeli tipp-avalike tegelastega kahe päeva jooksul. Kui juudid peaksid kuidagi "valitud rahvas" olema, kas valitud just politsei poolt pokripistmiseks?"
Kui tippida Google´sse otsisõnad Jews ja Scandal, leiab 4 890 000 vastet. Võib öelda, et suur osa sellest tuleb kindlasti antisemiitlikelt võrgulehtedelt. Kuid kui uuringut kitsendada, lisades nime Bernie Maddoff, siis jääb 696 000 vastust. Madoffi rahapüramiidi kokkuvarisemisel jäi üles nõudeid 65miljardi dollari jagu. Ja see, kui juudist spekulant petab tühjaks mitu suurt juudi heategevusfondi, pole enam antisemiitide väljamõeldis. "Mismoodi me juutluse võlusid inimestele seletame, kui peale Madoffi jäid suurte ponzi-skeemidega vahele veel New Yorgi advokaat Marc Dreier (lüpsis investoritelt 700 miljonit olematusse kinnisvaravõrku) ja Florida poliitikute tagatoamees Scott Rothstein koguni 1,2 miljardit? Juutide käitumismustri kohta võivad siin taas kerkida samad mustad müüdid mis keskajal," muretseb rabi Hammerman.
Ja nagu räppa veel küll ei oleks, tunnistas Maddoffi poolt tühjakslüpstud juudi naiste heategevusorganisatsiooni finantsjuht Sheryl Weinstein, et tema läbikäimine Maddoffiga ei olnudki pelgalt finansalane, vaid ka hoopis muulaadne...
Ka Iisraeli rabid näitasid end 2009. aastal päris keskaegsetena. Seagripi vastu astusid rändavad rabid võitlema spetsiaalsete usuliste lausumiste abil... ja Talibani stiilis needusi jagus neil ka mittejuutide suhtes, kuni üleskutseni mittejuute tappa. Rabide sallimatust õhutavate kõnedega võib muuseas seletada ka homoseksuaalide mõrvamist Tel-Avivi klubis.
Juutide endi löödud haavaks peab rabi Joshua Hammerman ka Lõuna-Aafrika juristi Richard Goldstone`i koostatud ÜRO raportit Gaza elumajade tulistamise kohta, kus järeldati et nii juutide relvajõud kui palestiina vastupanuvõitlejad Hamasist sooritasid inimsusevastaseid kuritegusid.
Kuigi president Obamat ümbritsevad koguni kaks juudi nõunikku, David Axelrod ja lauaülem Rahm Emmanuel, on Obama populaarsus Iisraelis langenud pisukese nelja protsendini. Tähendab, tekkinud on erakordne lõhe USA juutide ja Iisraeli sionistide hoiakute vahel. Nimelt näitas aasta lõpul läbiviidud küsitlus et kaks kolmandikku USA juutidest toetas valitsuse tegevust. Obama valitsus on , vähemalt sõnades, hakanud taas toetama ühinenud rahvaste seisukohta et palestiinlastele tuleb tagada nende endi riik.
Aga juudi aasta 5770 ei pruugi sugugi nõnda kurb tulla! Artikli "Kriisiaasta, häbiaasta" lõpetab rabi Joshua tõdemisega, et targad juudi noormehed on toonud revolutsiooni sotsiaalvõrgustikesse
Mark Zuckerbergi Facebook, Sergey Brini Google ja Craig Newmarki Craigslist aitavad inimestel üle maailma suhelda ja kes teab, võib-olla on see isegi päästnud Iraani suurest pommitamisest, arvab rabi. Ja veel! Sports Illustrated avaldas esmakordselt juudi kaanetüdruku, kelleks sai ujumiskostüümis Bar Rafaeli ja NBA-sse kutsuti Sacramento Kingsi mängija Omri Casspi.