Olympus

Nagu vanasti just selles mõttes, et E-P1 on inspi­reeritud ühest ammusest Olympuse fotokaamerast, mille loomisel peeti silmas kontseptsiooni, et seda kaamerat võiks olla sama lihtne kasutada ja kaasas kanda kui pliiatsit. Nii sündiski aastakümneid tagasi Pen ehk siis pliiatsinimeline fotokas. Nüüd üritatakse seda ideed taaselustada.

Peeglit pole vaja?


Nagu ka teisel selles numbris uuritud fotokal Panasonic GH1, pole Olympuse E-P1 kaameral peeglit sees, küll aga on objektiivid vahetatavad ja pildikvaliteet õige korralik. E-P1 kere on üsna väike, kuigi tavalise kompaktkaamera omast suurem.

Ma ei tea küll, mida see näitab, aga kui selle kaamera kätte võtsin, surusin instinktiivselt põse vastu selle tagakülge, et olla üks suur bioloogiline pildistabilisaator, kuid sekund hiljem eemaldasin kaamera oma näost, kuna mõistsin, et pildiotsijat ma sedasi ei leia.

Siin ongi minu jaoks üks suur mõtlemise koht – miks hankida endale selline kaamera, kui on olemas sarnases mõõdus pildiotsijaga ja käepärasemad kaamerad? Kui ma tahaksin kompaktkaamerat, siis ma hea meelega ohverdaks paar grammi kvaliteedist, kuid valiksin midagi palju pisemat.

Kui aga sooviksin kvaliteeti, siis tahaksin ka teatud võlusid, mida see kaamera ei paku. Asi ei ole peegli puudumises – kaamera teeb pilti ja on stiilne –, kuid see kompott paneb mind natukene kukalt kratsima. Välgu sõpradele – teadke, et see ei ole kaamerasse sisse ehitatud.

Juhhei, filmib ka!


Lõppude lõpuks on aga tegemist vahva vahendiga, millel ei puudu omad võlud. Mulle imponeerib väga seadme võime salvestada koos stereoheliga 1280 x 720 pikslist videot. Kaamera ei tee seda ka üldse halvasti ja kui adapteri abil sellele huvitavat optikat ette panna, võib näiteks täiesti toredat aiapeo-filmikunsti teha.

Reisile kaasavõtmiseks ei ole seega seade väga halb, eriti kui panna sellele ette eriti õhukene 17 mm pannkook-objektiiv, mis on ikka väga õhuke. Kümne tuhande kroonise väljamineku kohta on seadmes funktsionaalsust omajagu, et vajalikud võtted kätte saada.

Kokkuvõttes pakun välja hüpoteesi, et selle kaamera ostu puhul on oluline emotsioon, mille seade tekitab. Funktsionaalsust ja kvaliteeti küll on, aga olles pragmaatiline inimene, ostaksin ilmselt midagi koledamat ja kasulikumat. Aga ega emotsionaalsed inimesed E-P1 puhul oma raha eest prahti saa, see on ka selge.