Kaitseministeerium on ilmselt kõige paremini kaitstud ministeerium Eestis. Kui ­tulija isik tuvastatud, jutt eesseisvast kohtumisest üle kontrollitud ja metalliotsija abil veendutud relvade puudumises, tuleb läbida veel lüüs: korraga vaid ühte inimest mahutav akvaariumilaadne klaastoru. See klaustrofoobne seadeldis, mille üks kuulikindel uks selja taga sulgub enne, kui teine eespool lahti sahiseb, tunduks omal kohal ebolaproovidega tegelevas laboratooriumis või Bondi filmis, kuid mitte unises ja rahumeelses kartulivabariigis.

Kuid võib-olla ei ole meie riik enam mõnda aega nii unine ja rahumeelne.

„Eesti valmistub sõjaks,“ teatas kaitseministeeriumi kaitseinvesteeringute osakonna juhataja Kusti Salm mõni nädal tagasi konverentsil „Eesti 100 Pluss Visioon“. „Siis, kui Eesti sõdima hakkab“, toob ta ka Ekspressiga rääkides kuuldavale ehmatava sõna justkui millegi üsna enesestmõistetava. Otse ülikoolist ministeeriumi sattunud ja silmapaistvat karjääri teinud Salm on suurt kasvu, imposantne, kvaliteetses ülikonnas, käskiva ja enesekindla olekuga. Tema juhitav osakond tegeleb päevast päeva sellega, kuidas kulutada ära neid sadu miljoneid, mis Eesti igal aastal relvastuse hankimisse investeerib.* On neid, kes peavad Salmi kaitseministeeriumi halliks kardinaliks. Salm ise peab „asendustegevuseks“ kõike, mis pole seotud „Eesti sõjalise võimekuse“ suurendamisega.

* * *

Ei ole. Mina sain oma relvakogemuse kätte ajateenistusest. Ei plaani relva ka soetada.

Mina konkreetselt olen mobilisatsioonireservis ehk rindele ei lähe, küll aga tegelen ööpäev ringi Eesti kaitse varustamise kiirendamisega.

Mina sellist asja kuulnud pole. Teil on huvitavad allikad.

Avalehele
34 Kommentaari
Loe veel: