geenitestid.ee

Oma kehakaaluga võitlejaid on iga aastaga üha rohkem ja rohkem, sest ülekaalulisus on kasvav trend enamikus arenenud riikides. Dieetide maailm on nagu moemaa-ilm - ka seal on ajas muutuvad trendid, moed ja gurud (Atkinsi dieet, Ornishi dieet, Dukani dieet, aluseli-ne dieet, paleodieet jne).
Mida valida selles paljude võimaluste virvarris - kas iga aasta uus nagu moodki? Või on mõni dieet teistest siiski tõhusam või tervislikum? Üha rohkem räägitakse sellest, et tervisliku ja kaalusõbraliku menüü koostamiseks peaks arvestama ka geneetilisi iseärasusi.

Oma iseärasusi teades ja järgides on pingutused kehakaalu kontrollimiseks tõhusamad

Inimesed ei ole ühesugused ja seetõttu ei pruugi ka dieedid kõigile ühtviisi sobida. Väikesed geneetilised variatsioonid, mis on meie erineva välimuse põhjustajateks, mõjutavad ka meie ainevahetust. Erinevused geenides määravad selle, kuidas üks või teine toit meile mõjub, milline söök meile iseäranis maitseb, kas suudame vastu panna näksimise vajadusele ja millise toidu liigtarvi-tamine kergelt kaalunumbrit tõstab.
Nii nagu on geneetilistel põhjustel erinev meie silma- või juuksevärv, nii on olemas erinevused ka rasvade sünteesil ja lagundamisel, rasvarakkude moodustamisel ning energiakulul.

Labor, mis annab soovitused kooskõlas sinu geenidega

Juba üle kahe aasta tehakse ka Eestis geneetilisi analüüse kõigile soovijatele sobiva toitumisviisi leidmiseks. Geneetikalabor koostöös toi-tumispetsialistidega on välja arendanud testi FiguraGen Weight, mille tellijatele antakse vastuseks geenidel põhinevad toitumissoovitused koos näidismenüüga.

Geenitesti saab teha kodust lahkumata
Geneetilise analüüsi tegemine on lihtne - pole vaja kuhugi kohale minna ega verd anda. Analüüsi tellides saadetakse proovivõtmi-se tarvikud koos juhendiga koju. DNA-prooviks kasutatakse suu põsekaabet - selle võtmine iseendalt on lihtne ja valutu. Proovi saab saata laborisse tagasi tavalise postiga.

Testi soovitused on personaalsed
Testi vastusest saab teada, milliseid toitaineid peaks tarbima rohkem, milliseid vähem, et kaalu langetamine ja hoidmine oleks tõhusam. Näiteks umbes viiendikule inimestest sobib geenide järgi nn Vahemere dieet, kus kasutatakse palju õlisid.
On inimesi, kes peaksid oma dieedis vähendama süsivesikuid, samas on ka neid, kellel on süsivesikute-vaene dieet seotud kaalutõusu riskiga. Vastusesse on lisatud kolme päeva näidismenüü, et oleks selge, milline soovitatud dieet välja näeb.

Geenitestid pakuvad huvitavat infot kõigile
Geenitestide laboris tehakse teste ka laktoosi- ja gluteenitalumatuse ning vitamiinide defitsiitsuse riski määramiseks. Seega saavad geenitestide abil huvitavat teavet enda kohta kõik inimesed, kes soovivad toituda teadlikult ja tervislikult.

FiguraGen Weighti testist saad teada:
- kuidas toidust saadavad rasvad ja süsivesikud mõjutavad kehakaalu;
- millised on sinu kaalutõusu riskid;
- milliseid toiduaineid on soovitav võimalusel vältida, milliseid eelistada;
- kuidas sinu geenitüübi puhul mõjutab liikumine kaalust mahavõtmist;
- kas ja kuidas on sinu isueelistused seotud geenidega.
Testi tulemuste põhjal koostatakse personaalsed toitumissoovitused ja näidismenüü kehakaalu alandamiseks.