SÜMPAATNE MEHHANISM: süütu ja täiuslik Sonny Hollywoodi tulevikunägemusest. REPRO

Robotid suudavad peaaegu kõike, vähemalt filmilinal ja raamatutes. Transformerite suure tagasituleku aegu maailma kinodesse pidas Areen vajalikuks üle vaadata popkultuuri olulisemate robotite read. Otsustasin arvesse võtta nii tõelisi roboteid, keda ehitavad TTÜ noorteadlased, kui ka ulmemaailmas tegutsevaid küborge, mech’e ja robocop’e.

1. T-100
Praegu ilmselt veedab kuberner Schwarze­negger oma päevi nõmedas kontoris. Kindlasti igatseb ta neid hetki, mil musta nahka riietatuna, päikseprillid ninal ja bazooka käes, võitles ta kord inimkonna püsimajäämise, kord selle hävingu nimel. Kandiline ­aaria lõug, geomeetriline soeng ja sügaval pealispinna all peituvad emotsioonide alged moodustavad perfektse kombinatsiooni mõrvarliku küborgi kehastamiseks. Terminaator on robotite kuningas ja Arnold, ­tänu looduslikele soodumustele ja spetsiifilisele näitlejaandele, kõige õigem mees kehastamaks robotit.

2. Bender
Tihtipeale kalduvad ulmerobotite loojad äärmustesse. Nende fantaasia viljad on kas osavad nii sõjatandril kui males, tundlikud ja targad või siis hoopis väiklased, vinguvad, sapised ja sugugi mitte võitmatud. Sedasi roboteid kujutades maandatakse ilmselt oma hirmu tehisintellekti ees. Luuser-robotite musternäidiseks on kahtlemata “Futurama” seltskonnas tegutsev Bender. Teist nii ebameeldivat tüüpi annab otsida: ta ropendab, tüütab ümbritsevaid, ei pea kellestki lugu ja purjutab ning varastab. See-eest on Bender naljakas ja pole kuigi eluohtlik.

3. Transformerid
Nendega võib lähemalt tutvuda parajasti kinos jooksvas samanimelises linateoses. Transformerid on kommertslikult ühed edukaimad robotid: nad loodigi puhtalt rahateenimise eesmärgil – esimesed transformerid olid ülipopulaarsed mänguasjad 80ndatel. Siis tulid animatsiooniseeriad ja veelgi suuremad müüginumbrid, sest vaatamata oma merkantiilsele loomusele osutusid kuju muutvad robotid üpris karismaatilisteks tegelasteks. Kes ei tahaks omale robotit, kes muteerub metall-loomast autoks, siis kosmoselaevaks ja siis grillahjuks?

4. Sonny
Alguses oli Isaac Asimovi peen futu-detektiiv “The Caves of Steel”. Siis tuli Hollywood ja rikkus kõik ära. Robofoobist detektiiviks hakkas Will Smith ja klaus­trofoobilist metallkoobaste atmosfääri asendas ameeriklaste mage surmani äratüüdanud ettekujutlus tulevikulinnast. Filmil oli aga varuks trumpäss ehk robot Sonny, kes peab Smithile ja teistele ebatäiuslikele organismidele oma süütust tõestama. Sensiibli häälega pehmelt liikuv metallinimene on niivõrd sümpaatne, et laseb unustada selle linateose üldise keskpärasuse.

5. Motoko Kusanagi
Jaapani robot, kes planeetide vahel ringi ei lenda, vaid teenib leiba – või siis elektrit – sisekaitseorganites. Ainus naisrobot nimekirjas on kuulsa “Ghost in the Shelli” supernaine Motoko. Tegelikult oli ta kunagi tavaline homo sapiens, kuid tulevikupolitseis oma liha ja luudega teadagi läbi ei saa ja karjääri käigus jäi tütarlapsest järgi vaid aju ja tükike selgroogu. Muud organid läksid vahetusse. See-eest ei saanud seejärel Motoko vastu ükski mega­arvuti ega tank. Kahjuks vaevavad tütarlast tihedad depressioonid, kuna ta kardab, et metallist kehas pole ruumi hingele. Meie nii küll ei mõtle!

6. Voltron, Defender of The Universe
Seda anime’t on näinud ka kõige Jaapani-kaugemad televaatajad. 1980ndate multiplitseeritud hitt võlus Eesti laste südameid 90n datel. Igaüks tahaks päästa maailma megaroboti sisemuses peesitades, moodustades veelgi suuremaid megaroboteid oma lahedatest kosmonautidest sõpradega, vähemalt kord päevas vaenlasi võites ja kurameerides printsess Alluraga. Elagu naivistlik robootika.

7. Sentinellid

Kellega võitles Neo? Õige, agent Smithiga. Kuid aeg-ajalt reaalsusest läbi põrgates pidi ta hoidma silma peal ka Maatriksi loodud metallist tapamasinatel – sentinellidel. Pikkade sabadega kaan-roboteid eristab teistest popkultuuris tegutsevatest liigikaaslastest ülim agressiivsus ja Maatriksi ebamääraste eesmärkide fanaatiline teenimine. Sentinelli lähenedes tuleb viia oma kehatemperatuur miinimumini, pugeda peitu lähima kivihunniku taha ja teeselda, et sa ei ole orgaaniline.

8. C-3PO ja R2-D2

“Tähtede sõja” originaaltriloogia koomiline duo pani heldima ka kõige rangemaid robotifoobe. Kuldse antropomorfi pidevat lobisemist täiendas pesumasinat meenutava ratastega kasti piuksuv kõne. Paariliste vahel valitsenud sünergiale sarnast võib leida vahest ainult Arnold Schwarzeneggeri ja Danny DeVito komöödiates. Emotsionaalsed ja tegusad robotid võlusid tähesõdade fänne sama palju kui karvane Chewbacca ja rohkem kui introverdist iniseja Luke Skywalker.

9. Aibo
Artificial Intelligence RoBOt (A+I+BO, aibo tähendab jaapani keeles ka partnerit) pole tegelikult kuigi intellektuaalne. Selle-eest oskab tehiskoer haukuda, niutsuda ja mõne aja eest kroonis ta iga lapse (okei, iga jaapani lapse) sünnipäeva oodatuimate kingituste nimekirja. Inimkond tutvus Aiboga aastal 1999, sellele järgnes väike hüsteeria, kus neljajalgne robot laulis ja tantsis MTVs, reklaamis muusikamängijaid ja konservsuppe ning jalutas ringi automessidel. Praeguseks Aibosid enam ei toodeta, kuid olemasolevatele eksemplaridele kestab garantii aastani 2013. Teine kuulus koerrobot on Mehaaniline Koer Ray Bradbury klassikast “Fahrenheit 451”, kuid Aibo on kindlasti palju meeldivam mängukaaslane.

10. Jude Law androidinahas
Võib-olla pole Gigolo Joe kõige võimsam ja targem robot, kuid kindlasti on ta kõige seksikam. Inglismaa kauneima mehe androgüünne välimus pani nii mõndagi Kubricku viimast filmiprojekti (mille filmis üles Spielberg) vaadanutest unustama vaese Haley Joel Osmenti kannatusi. Kuigi peab tunnistama, et ka Haley ja tema kaisukaru olid päris tublid robotid. Igatahes on ammu aeg paisata Gigolo Joe teisikud sekspoodidesse, kaubal oleks päris kindlasti minekut.