Tallinna ringkonnakohtunik Sten Lind leiab ennast tihtilugu kummalisest olukorrast. Nii mõnelgi vabadusse ihkaval kinnipeetaval on pikk ja karm kuritegelik minevik. Aga ta ei tohi seda arvesse võtta.

Lind on olnud kümme aastat kohtunik. Ikka ja jälle jõuab tema lauale kriminaalasju, kus esinevad tuttavad nimed.

Toimikut avades loeb Lind, et kohtualust pole varem kas üldse karistatud või ainult ühel-kahel korral. Ometi on ta saatnud täpselt sama mehe ise vangi, vahel lausa korduvalt. „Mul tekib kummaline tunne, nagu ma ei tohiks seda isegi mäletada,“ ütleb Lind.

Põhjuseks on 2013. aastast kehtivad karistusregistri seaduse muudatused, mis keelavad kohtul arvestada kustunud karistustega. Näiteks rahaline karistus kustub kolm aastat pärast selle täitmist.

See tähendab, et 6. juunil Lihulas kaks inimest tapnud ja kolme vigastanud Mikk Tarraste on kohtu ette astudes täiesti puhta taustaga. Tõsi, 2008. aastal tulistas ta Türil elumaja akendesse. Korteris viibinud koolipoiss pääses ime läbi ühegi kriimuta.

Selle kuriteo eest sai Tarraste 946eurose rahalise karistuse. Avalik karistusregister aga ütleb täna tema kohta: „Isikul puudub kehtiv karistus.“

Avalehele
66 Kommentaari
Loe veel: