Erialalt teatrikunstnik Andres Koort korraldas Tallinnas oma kodumajas Sakala 9 ajutiselt tühjaks jäänud apartmendis number 10 korterinäituse “Kolm tuba, koridor ja vannituba”. Lisaks korraldajale osalevad näitusel veel Erki Kasemets, Priit Joala ja Katja Koort Eestist ning Eeva-Kaisa Jakkila, Jussi Valtakari ja Jukka Järvinen Soomest.

Koorti sõnul on näitus inspireeritud konkreetsest ruumisituatsioonist, millesse eksponeeritavad tööd asetuvad. Näha saab eri vormides teoseid – pilte, skulptuure, installatsioonegi. “Arvan, et kontrastsus iseenesest ei ole halb ega hea, tase sõltub töödest, mida me seal näitusel või ruumis näeme,” avaldab Koort.

Sotsiaalselt teravaim on vast soomlase Jukka Järvineni üks ühele mõõtmetes makett ameeriklaste poolt sõjavangidele mõeldud üksikkongist, mis pole just teab mis suur. “Chillimiseks peaks piisama,” kommenteeris fotograaf Rene Velli näituse avamisel ruumi proovides. Järvinen sai oma sõnul Guantanamo kongi maketi tegemiseks idee internetist, kus objekti mõõtmed on detailselt ära toodud. Töö kannab pealkirja “American Standard”.

Uurin  Koortilt , kas ja kui tihe on tema projektil seos nõukogudeaegsete korterinäitustega. Siis tehti neid sageli, kuna suur osa novaatorlikust kunstist võimud ametlikesse näitusepaikadesse ei lubanud. Soovi korral võib “Kolme toa, koridori ja vannitoa” juures näha traditsiooni jätkamist.

 “Kindlasti on seos olemas,” räägib Koort. “Mõlemal juhul on teatud alternatiivsus (nõukogude ajal oli seda kindlasti rohkem). Tänapäeval ei saa ilmselt mingist underground-kunstist rääkida, saab aga rääkida suurte galeriide ja kuraatorite diktaadist. Meie alternatiiv ongi korraldada ise näitus – korter on selleks kõige käepärasem formaat.”

Kas kunst toob tühja korterisse elu? “Väga raske küsimus. Pakun, et vaimu,” vastab korterinäituse korraldaja.     

"Kolme tuppa, koridori ja vannituppa"  pääsemiseks tuleb kokku leppida helistades telefonil 051 88 917. Väljapanek jääb avatuks 14. jaanuarini. 

Marko Mägi

JUSSI VALTAKARI: “West Bank”.