Ka kõige tõhusamate ja karmimate piiramisstrateegiate rakendamisel on hingamisteede haiguse Covid-19 levikut õnnestunud vaid aeglustada. Pärast seda, kui Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) koroonaviiruse leviku pandeemiaks kuulutas, ootavad kõik vaktsiini, kuna see on ainus viis inimeste haigestumist ennetada.

Vaktsiini loomise nimel käib võidujooks umbes 35 ettevõtte ja teadusasutuse vahel, neist neljal on olemas vaktsiinikandidaadid, millega on tehtud loomkatseid. Bostonis asuv biotehnoloogiaettevõte Moderna asub väga varsti läbi viima ka inimkatseid. (Artikli ilmumise ajaks on Moderna vaktsiini inimkatsed alanud ning intervjuud katses osalejaga saab lugeda homses Ekspressis - toim.)

Praegune enneolematu kiirus vaktsiini loomisel on suuresti võimalik tänu Hiina varajastele püüdlustele järjestada Covid-19 haigust põhjustava viiruse Sars-Cov-2 geneetilist materjali. Hiina jagas järjestust jaanuari alguses, see andis uurimisrühmadele üle maailma võimaluse ise viirust kasvatada ja uurida, kuidas see inimrakkudesse tungib ja inimesi haigeks teeb.

Kuid vaktsiinide valmimise kiirusel on ka teine põhjus.


Avalehele
119 Kommentaari
Loe veel: