SXC
Sügistalv on aeg, mil sügisene ilu ja sära kipub naisi maha jätma – jume muutub kahvatumaks, nahk on kuivem ja tuhmim ning silme alla kipuvad tekkima tumedad ringid.
Kuna külmaga aeglustub rasunäärmete talitlus oluliselt, muutuvad kõik nahatüübid kuivemaks. Rasuse nahaga on lihtsam toime tulla, aga kuiva, õhukese ja tundliku naha probleemid süvenevad.

Miks nahk kannatab?
Külm ja tuul kuivatavad nahka rohkemgi kui päevitamine. Suurim probleem on suur välis- ja toatemperatuuri vahe, mis sunnib nahka pidevalt ümber kohanema, ja sellest johtuvalt nahk väsib rohkem ning hakkab kergesti ketendama. Seepärast on oluline, et talvine päeva-
kreem ka piisavalt niisutaks. Sobivad vitamiinirikkad paksema konsistentsiga võided.
Talvine öökreem olgu lipiidide- ja vitamiinirikas ning ohtralt niisutav. Geele ja matistavaid õlivabu emulsioone tasuks vältida, kuigi külmumisrisk tekib alles 35 miinuskraadi juures.
Külmal ajal tuleb nägu kreemitada vähemalt pool tundi enne kodunt väljumist, parem kui veelgi varem. Kreem imendub nahka vähemalt 30 minutit.
Talvel on kasulik end jumestada, sest jumestuskreemi ja puudri kihid kaitsevad nahka külma ja tuule eest. Kindlasti peaksid end enne väljaminekut meikima ja spetsiaalseid talve-kreeme kasutama kuiva nahaga inimesed.
Kuigi enamik huulepulki ja -läikeid sisaldab niisutavaid komponente, võiks käepärast olla ka hügieeniline huulepulk või raviv huulepalsam.

Kodune ravi ketendavale nahale
Kui ilu talvetuultes kannatada saab, pole eesootavad pidustused veel teps mitte rikutud. Paari õhtupooliku ning vanaema-aegsete ilunippidega saab olukorda parandada.
Patenteerimata, kuid hästi toimivaks abivahendiks on kodune kamprikreem, mis on valmistatud 50 grammist magedast rasvast ja 5 grammist kamprist. Rasv tuleb sulatada ja kampriga korralikult segi segada, valada puhtasse nõusse ja lasta jahtuda.
Vahetult enne magama heitmist loputada nägu üle külma veega ning määrida näole kamprikiht. Paari päevaga peaks olukord olema leevenenud.

Abi rasusele nahale
Kui kuivema nahatüübiga naised kannatavad ketendamise all, siis rasuse näonaha puhul on olukord külmade saabudes veelgi raskem – iga viimane kui vistrik ja komedoon (ummistunud poor) ilmutab end täies hiilguses.
Iidse ilutaimena võib sel puhul soovitada põldosja. Supilusikatäis kuivatatud osjadroogi valatakse üle klaasitäie külma veega ning keedetakse 20 minutit. Jahtumise ja selginemise järel on tõmmis valmis.
Osjatõmmisega õhtuti näo pesemine võiks rasuse näonahaga seotud probleemide korral muutuda igaõhtuseks harjumuseks.

Tähelepanu kätele
Külm õhk ei kahjusta mitte üksnes näonahka. Ka käed kipuvad muutuma punaseks või lõhenema. On see aga juhtunud, on ilusast üld-
ilmest raske rääkida ka kõige veatuma näonaha puhul.
Lihtsaimaks koduseks vahendiks käte kordasaamiseks on nende leotamine kuumas kartulikeeduvees – see veidi brutaalne protseduur kaotab kätelt lõhed ning pehmendab nahka. Kasulik on ka leotamine selleri ekstraktis. Keskmise suurusega seller hakkida väikesteks tükkideks ning keeta pool tundi liitris vees. Käte verevarustust parandavad vahelduvad kuuma ja külma vee vannid, mida võiks nautida 15–20 minuti kestel.
Vanaemade-aegne kätepalsami retsept koosneb võrdsetes osades glütseriinist, nuuskpiiritusest, sidrunimahlast ja kölni veest. Nagu näo puhul, nii ei tohiks ka vahetult pärast kätepesu kohe k ülma tuule kätte tõtata. Kõiki ülalkirjeldatud protseduure võib edukalt kasutada ka külmast näpistatud jalgade kenaks turgutamisel. Et aga jalad külmale hästi vastu peaksid, võiks neid regulaarselt karastada – pesta neid igal hommikul külma veega ning hõõruda kareda käterätiga.

Lihtsaid nippe

•    Tugevate miinuskraadide puhul ära pese nägu veega, vaid puhasta puhastuspiima või (kuiva naha puhul) tihkema konsistentsiga kreemitaolise puhastusvahendiga.
•    Järelpuhastuseks sobib alkoholivaba toonik.
•    Kui siiski pesed nägu veega (näiteks pärast trenni), oota õueminekuga vähemalt pool tundi.
•    Looduses sportides kanna näole kahekordne rasvane kreem.
•    Hommikul on jahe dušš parem kui kuum. Kuum vesi peseb naha pinnalt loomuliku rasu, mistõttu nahk muutub külmakartlikuks.
•    Väldi kangeid koorimiskreeme, asenda need vähemaktiivsete ja pehmetoimelistega. Pakasega ei tohi üldse koormiskreeme kasutada.
•    Rasune nahk ei pruugi niisutajat tingimata vajada. Nägu võib vahetult pärast pesemist tunduda kuiv. Oota 20 minutit ja kui nahk on ikka veel pingul, siis kanna niisutajat kuivadele kohtadele.
•    Ka talvel tuleb kasutada vähemalt 15-faktoriga päikesekaitsekreemi. Päikeselisel talvepäeval väljas viibides kanna seda peale iga kahe tunni järel. Pea meeles, et lumi võib päikesekiiri tagasi peegeldada rohkem kui 80 protsendi ulatuses!
•    Kasuta huulepalsamit või -salvi, sest huuled on külma suhtes eriti tundlikud.
•    Huulepulga alla võid kanda näo-kreemi.
 

2 toitvat maski

Talvel saab organism vähem vitamiine, seega võiks nahka vahepeal täiendava maskitamisega rõõmustada. Siintoodud maskid sobivad enam-vähem normaalsele nahatüübile.

Kohupiimamask
•    Võtta 2 supilusikatäit harilikku või teralist värsket kohupiima, hõõruda tassis peeneks ning segada segi munakollasega. Mass peab olema täiesti ühtlane ja üsna paks – nagu klimbitainas.
•    Kanda mass näole ja kaelale ning jätta sinna 10–15 minutiks. Pesta maha leige veega.

Pärmimask
•    Peenestada 30 gr värsket pärmi ning segada paari tilga lusikas soojendatud sulatatud meega. Mesi lisada vähehaaval. Pärm muutub segades vedelaks.
•    Kui maski kasutatakse kuivale nahale, võib sellele lisada mõne tilga oliivi- või sojaõli.
•    Tekkinud puder määrida sõrmedega näole ja kaelale. Kuna segu on vedel, tuleks sättida end pikaliasendisse, et see näolt ära ei voolaks. Rääkimine, naermine ja pea liigutamine pole soovitavad.
•    Mask olgu peal 15–20 minutit, seejärel pesta see leige vee ja kosmeetilise vatiga maha.
•    Lisaks toitvale efektile tõstab pärmimask naha pingsust.