Hull mürgel: Nagu madistasid omal ajal vürst Gabriel ja Ivo Schenkenberg, nii käib ka Eesti filmitegijate kätš “viimse reliikvia” Eesti Filmi Sihtasutuse üle. (Foto: kaader filmist “Viimne Reliikvia”)

Ivan Krõlovi valmis ei suuda luik, haug ja vähk ühistegevuses kokku leppida ning nende üritus läheb lörri. Eesti filmitegijate ja filmiamentnike ringis kogub tuure samasugune kähmlus, vaid selle vahega, et tegijate ja huvide ring on palju laiem ning olukord märksa skisofreenilisem.

Kõik sai alguse kultuuriministeeriumi värske filminõuniku Edith Sepa veetavast algatusest võtta valdkonnas ette “puhastustöö”: kaotada praegune Eesti Filmi Sihtasutus (EFSA) ning luua tulevaks aastaks selle asemele Eesti Filmiinstituut.

Sepa hinnangul keskendub EFSA (mille rahalise toeta Eestis naljalt filme ei tehta) liialt filmide tootmisele, kuid nende turundamise ja leviga ei tegele keegi. Samuti puudub keskus, kuhu koonduks Eesti filmi oskusteave ja kes valdkonna arengut strateegiliselt suunaks. Vaja oleks stipendiumide süsteemi ja kinopärandi digitaliseerimise korda.

Sepa jutust Ekspressile jääb mulje, et tegu on Eesti filmitegijate üksmeelse kavatsusega. See kirjutati mullu ka Eesti filmi arengukavasse.

Kuid 4. ja 14. septembril kinoliidus peetud tuliste 3–4tunniste arutelude põhjal ei saa rääkida mingitest “ühistest kavatsustest”, pigem on tegu ühe paraja palava supiga.

Loe edasi Eesti Ekspressi tasulisest versioonist

Avalehele
25 Kommentaari
Loe veel: