1969. aasta juubelilaulupeolt tehti juba värvipilte. Siin marsib rongkäik üle ­Vabaduse (tollal Võidu) väljaku. “Too õnne rahvale me tubli töö”, kuulutab “reklaam” väljaku serval. Vabadusristi tollal muidugi polnud ja Niguliste kirik oli alles ilma tornikiivrita. Laulupeolisi mahuks praegu väljakule palju vähem, sest bussipeatus ja maa-alune parkla koos oma sissepääsuga haukasid platsist tubli tüki ära.
Laulupeorongkäik on ikka marssinud Viru väljakult (kandnud ka nime Vene turg, Wierländischer Platz, Stalini väljak ja Keskväljak) mööda Narva maanteed Kadrioru poole ja piltnikud on seda sündmust väljakuäärse pritsumaja kõrgest tornist jäädvustanud. Nii ka 1928. aastal. Ainult “Viru keskus” oli tollal kummaliselt madal, nagu kogu Narva maantee hoonestuski. Trammitee ei suundunud Tartu maantee poole mööda Maneeži tänavat, vaid praeguse Viru hotelli ja Kaubamaja kohalt. Ainus säilinud ehitis tundub olevat Viru väljak 2 maja välissein. 

Esialgu toimusid üldlaulupeod Tallinnas praeguse Kadrioru staadioni kohal Rohelisel aasal (sellenimeline tänav on siiani olemas). Meile harjumuspärasesse kohta koliti 1928. aastal, mil valmis Karl Burmani projekti järgi ehitatud “vana” puust laululava. 1959. aastast seisab samas kohas uus, Alar Kotli projekteeritud üliefektne laulukaar koos tiibhoonete ja tuletorniga. Samasugune laululava on ka Leedu pealinnas Vilniuses.

1947. aastal liikus XII laulupeo rongkäik läbi Toompea lossi eest, kust neid jälgis Stalini valvas pilk (üleelusuuruses plakatilt). Kuna foto on mustvalge, jääb arusaamatuks, mis trikoloori rongkäigulised kannavad. Värvide järjestus välistab sinimustvalge, küll aga sobiks näiteks must-punane-kollane. Niisugune oli Saksa DV esimene lipp, ent aastal 1947 polnud veel seda riikigi olemas. Ja kes suudab dešifreerida lipul oleva tähekombinatsiooni?