AFP/Scanpix

 Leedu seimi riigikaitsekomisjon lõpetas eile ülekuulamised, mille eesmärgiks on välja selgitada, kas Leedus tegutses aastatel 2004-2005 USA luure keskagentuuri (CIA) salavangla.

Endine riigipea Rolandas Paksas, keda muuseas on kahtlustatud sidemetes maffiaga, rääkis ülekuulamisel, et tema ametist vabastamise dikteeris Leedule ette CIA, sest ta ei nõustunud riiki lubama CIA salavanglaid. Paksase sõnul küsis Leedu julgeolekuameti toonane juht Mechis Laurinkus talt 2003. aasta kevadel, kas oleks võimalik riiki mitteametlikult tuua isikuid, keda USA kahtlustab terrorismis. Laurinkus olevat viidanud, et see oleks nende välispartneritele väga kasulik diil. Hoolimata sellest Paksas keeldus.

Kevadel lahkus Laurinkus ametist ja saadeti tööle Leedu suursaadiku soojale kohale Madridi. Enne seda aga jõudis Laurinkus süüdistada Paksast ärimees Juri Borissovile kodakondsuse andmises vastutasuks tema presidendikampaania finantseerimise eest. 2004. aasta aprillis Paksas seoses sellega ka ametist tagandati. Paksase sõnul on ta veendunud, et tema "sopaga loopimine" ja CIA salavanglate mittelubamine Leetu on omavahel tugevalt seotud.