Ühes Kesk-Eesti väikeasulas elav Lembit* (27) käis laupäeva, 1. aprilli õhtul kodus, sõi kõhu täis ja ajas emaga juttu. Palus, et ema veel ühe aseme üles teeks - sõber pidi ööbima tulema. Läks siis välja.

Järgmisel hommikul korjas ema voodiriided sama targalt kokku. Ei olnud poeg ega tema sõber kodus magamas käinud. Lõuna paiku hakkas ta muretsema, sest Lembit, kes töötab Soomes, oleks pidanud hakkama ära sõitma.

Alles õhtul sai ema tuttava telefonikõnest teada, et Lembit lamab hoopis Tallinnas Mustamäe haigla intensiivravipalatis.

Mis noormehega juhtus, ei tea täpselt tõenäoliselt keegi. Pärnu maakohtus esitas prokurör Sirje Hunt jõulu eel süüdistuse neljale Türi noormehele - Rauno Kuusikule, Oliver Müürile, Risto Reinmetsale ja Martin Lintnermannile.

Süüdistuses seisab, et noormehed vanuses 17-22 aastat ründasid 2. aprilli varahommikul kell pool kolm Vändras Jaani trahteri ees Lembitut.

Kohalik konstaabel Algis Vaidila ütleb, et tal on sellesse populaarsesse peopaika alatihti asja, sest kaklusi tuleb seal ette tihti.

Lembitule löödi kumminuiaga pähe, jalgadega näkku, teda peksti rusikate ja golfikepiga. Miks, ei tea. Kuid rünnaku tagajärjel sai Lembit eriti pea piirkonda eluohtlikke vigastusi (peaajupõrutus, kõvakelmealune verevalum jne) ning talle põhjustati raskeid tervisekahjustusi.

Kolmveerand aastat pärast kuritegu käib Lembit küll uuesti Soomes tööl, kuid tervis ei ole päriselt taastunud. Haiglas oli noormees ligi kuu aega, sellest enamiku intensiivravis. Arstid tunnistasid Lembitut välja kirjutades emale, et nad ei uskunud, et kõik läheb nii positiivselt.

Toimunust ei mäleta Lembit midagi - isegi seda mitte, kuidas ta tol õhtul Vändrasse sattus.

Prokurör Sirje Hunt ütleb, et jõhkra süüasja juures on hea vähemalt see, et julmad peksjad tunnistasid oma süüd ning eeluurimisel antud ütlustes ka kahetsesid seda.

Lembit ja tema tööandja esitasid süüalustele veel tsiviilhagi, kus nõuavad neilt kokku ligi 200 000 krooni kahjutasu saamata jäänud töötasu ja lähetusraha katteks. Istung jätkub märtsi alguses. Süüaluseid (neist kaks on varem kohtulikult karistatud) ähvardab 4-12 aastat vangistust. 

*Nimi muudetud.